Mąka pszenna? Niekoniecznie!

Mąkę pszenną znajdziemy dzisiaj w składzie wielu produktów spożywczych.

Nawet tam, gdzie się jej w ogóle nie spodziewamy.

Wraz ze wzrostem jej popularności i dróg zastosowania rośnie niestety niepokój związany z jej niekorzystnym wpływem na zdrowie. Pojawia się coraz więcej doniesień o niekorzystnym działaniu białej mąki, którą nazywa się „białą śmiercią” – obok cukru i soli.

Lekarze nie mają żadnych wątpliwości, że mąkę pszenną warto zastępować innymi, a ciasta i chleb wypiekać najkorzystniej samodzielnie w domu. Z korzyścią dla całej rodziny.

Jaką mąkę wybrać?

Domowa mąka

Dużym zaskoczeniem dla wielu osób jest to, że mąkę można przygotować samodzielnie w domu przy pomocy lepszego młynka do kawy. Do wypieku domowego ciasta czy chleba możemy wykorzystać ryż (biały lub brązowy), kaszę jaglaną, kaszę gryczaną (najlepiej niepaloną), orzechy włoskie, a nawet rośliny strączkowe.

Niemal wszystko można zmielić na mąkę i dodać w ulubionej konfiguracji, wypiekając zdrowszy i smaczniejszy domowy chleb z wybranymi dodatkami – siemieniem lnianym, słonecznikiem, pestkami dyni, czarnuszką, itd.

Mąka ryżowa

Mąka ryżowa

Mąka ryżowa

Jest wykorzystywana szczególnie przez osoby na diecie bezglutenowej, warto włączyć ją jednak do każdego menu, bo stanowi ciekawą alternatywę, szczególnie jeśli pozyskamy ją z ciemnego ryżu – posiadającego aż pięciokrotnie więcej błonnika oraz wiele cennych składników pochodzących z otrębów, bielma i zarodka. Mąka ryżowa jest cennym źródłem potasu, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza i cynku. Świetnie nadaje się do słodkich wypieków, chleba czy zagęszczania sosów.

SONY DSC

mąka ryżowa – producent żywności bezglutenowej

 

Mąka ryżowa jest bardziej wydajna niż pszenna. W przepisach zastępujemy 1 szklankę mąki pszennej 3/4 mąki ryżowej. Jeśli chcemy, by ciasto nam się dobrze kleiło, było zwarte, należy dodać dwa razy więcej jajek niż w przepisie, w którym zaleca się użycie mąki pszennej.  Jeśli chcemy, by ciasto miało więcej wilgoci, podczas pieczenia warto wstawić do piekarnika naczynie żaroodporne z wodą. Wskazane jest dodanie na każdą szklankę mąki jednej łyżki masła klarowanego lub jednej łyżeczki oliwy, by wypieki nie były zbyt suche.

Mąkę ryżową można samodzielnie przygotować w młynku do kawy. Ma delikatny smak.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. olka olka

  nie zdawałam sobie sprawę, że tak łatwo mozna samodzielnie przygotowac make w domu. super

 2. iga iga

  dzięki za te inspiracje :)

 3. Jedynaczka Jedynaczka

  Mąka pszenna jest przereklamowana ;)

 4. AlergiczneDziecko AlergiczneDziecko

  Mąka pszenna zawiera dużo glutenu, a tego mamy w diecie za dużo (dodawany jest do wielu produktów spożywczych).