Majeranek w ciąży – czy jest bezpieczny?

Majeranek to popularne zioło stosowane w kuchni. Nie tylko w formie wygodnych w użyciu przypraw, często również jako olejek. Poza tym wiele osób pije herbaty i napary majerankowe. Jak działa majeranek i jakie ma właściwości? Czy majeranek w ciąży jest na pewno bezpieczny?

Majeranek zioło stare jak świat

Majeranek to dobrze znane, aromatyczne zioło z rodziny miętowej. Podobne do oregano, jednak znacznie łagodniejsze w smaku. Uprawiane jest w wielu regionach świata – w Basenie Morza Śródziemnego, północnej Afryce i Azji zachodniej.

W sklepach otrzymamy majeranek głównie w formie suszonej. Może być także stosowany na świeżo.

Majeranek a działanie lecznicze

Majeranek nadaje się nie tylko do przyprawiania mielonego, czy do grochówki, to także fantastyczne zioło lecznicze, stosowane w naturalnym leczeniu. Wykorzystywane jest w walce z przeziębieniem, kaszlem i innymi infekcjami (kliknij po przepis).

Majeranek stosuje się także w leczeniu bolesnych miesiączek. Udowodniono, że ma działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Za sprawą właściwości przeciwutleniających doskonale radzi sobie z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za wiele problemów zdrowotnych, w tym za choroby przewlekłe.

Jak z każdym ziołem, również i w tym wypadku należy zachować ostrożność w stosowaniu. Klasyczne zastosowanie w kuchni nie budzi wątpliwości, jednak już lecznicze może być potencjalnie niebezpieczne, zwłaszcza jeśli stosuje się dużo majeranku. Długoterminowe przyjmowanie dużej ilości olejku majerankowego może potencjalnie zaszkodzić wątrobie i nerkom (źródło).

majeranek w ciąży

Czy majeranek w ciąży jest bezpieczny?

Majeranek w ciąży można z powodzeniem stosować w kuchni. Dodawany do dań nie jest problematyczny.

Pewne wątpliwości budzi zastosowanie lecznicze (w formie herbatek, naparów i innych), czyli systematyczne i w większych ilościach. Dlatego jeśli jesteś w ciąży, nie stosuj majeranku jako leku. Istnieje ryzyko wystąpienia skurczy macicy i pojawienia się miesiączki. We wczesnych stadiach może dojść do poronienia, a w bardziej zaawansowanej ciąży do przedwczesnego porodu. To skrajny scenariusz, jednak możliwy i trzeba go wziąć pod uwagę.

Należy zachować środki ostrożności także z innego powodu. Majeranek może wywoływać alergię. W ciąży często dochodzi do nietypowych reakcji, niespotykanych w innym okresie życia. Organizm staje się wrażliwszy, a reakcje bywają nieprzewidywalne.

Przed każdym leczniczym zastosowaniem jakiegokolwiek zioła, zwłaszcza w ciąży, należy skonsultować się z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.