Magnez jest jednym z najważniejszych makroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Co ciekawe, jest on także niezwykle ważnym pierwiastkiem dla przyszłej mamy oraz rozwijającego się w jej łonie dziecka. Jaką rolę magnez odgrywa w
organizmie ciężarnej i dlaczego jego odpowiednia suplementacja jest tak ważna? Czy warto suplementować magnez w ciąży? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.
Dlaczego magnez w ciąży jest tak ważny?
Magnez jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, także w ciąży. Ponieważ wpływa na wiele różnych procesów i reakcji zachodzących w ludzkim ciele oraz umożliwia właściwe funkcjonowanie układów i narządów. Pierwiastek ten u ciężarnych spełnia także bardzo ważną rolę, zapobiegając występowaniu przedwczesnych skurczów macicy.
Magnez jest niezbędny w procesie produkcji białek budujących struktury organizmu oraz uczestniczy w syntezie i odpowiednim działaniu enzymów, także w ciele dziecka. W organizmie płodu magnez stabilizuje materiał genetyczny. Uczestniczy w procesie rozwoju kośćca, przyspiesza proces kostnienia oraz zwiększa odporność kości na złamania.
Magnez w ciąży, a właściwie, siarczan magnezu stosowany jest także jako lek w przypadku wystąpienia u przyszłej mamy rzucawki.
Jakie mogą być objawy niedoboru magnezu w ciąży?
Choć większość przyszłych mam przyjmuje złożone preparaty witaminowe zawierające w swoim składzie również magnez, czasami np. z powodu złego wchłaniania może dojść do wystąpienia objawów jego niedoboru. Do objawów niedoboru magnezu należą między innymi:
- osłabienie, uczucie zmęczenia,
- problemy ze snem,
- spadek koncentracji,
- bóle głowy,
- nudności i wymioty,
- bolesne skurcze mięśni,
- uczucie kołatania serca.
W przypadku wystąpienia tych objawów, szczególnie jeśli są one nasilone, warto skonsultować się z lekarzem. Oceni on czy objawy te rzeczywiście związane są jedynie z niedoborem magnezu, czy też należy szukać innej przyczyny. W razie konieczności podczas wizyty zaplanuje on dalszą diagnostykę oraz zaleci właściwe leczenie lub suplementację.
Suplementacja magnezu w ciąży
Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, zapotrzebowanie na magnez w czasie ciąży wzrasta w porównaniu do zwykłego zapotrzebowania około dwukrotnie. Wynosi 200-1000 mg na dobę. Spowodowane jest to rozwojem łożyska oraz nasilonymi procesami organogenezy, czyli tworzenia tkanek i narządów u rozwijającego się w łonie matki płodu. Największe zapotrzebowanie na ten pierwiastek występuje w trzecim trymestrze ciąży, kiedy to jego główna rola polega na zapobieganiu przedwczesnym skurczom macicy.
Zapotrzebowanie na magnez w głównej mierze powinno być zaspokajane dobrze zrównoważoną dietą zawierającą m.in. bogate w ten pierwiastek rośliny strączkowe, orzechy i ziarna, jak również odrobinę kakao lub gorzkiej czekolady. Ewentualne niedobory niwelować można za pomocą spożywania preparatów magnezu. Najlepiej przyjmować je rano i wieczorem między posiłkami. Suplementy
wzbogacone dodatkowo w witaminę B6 będą nie tylko wspomagać wchłanianie magnezu, ale mogą również łagodzić poranne nudności, które często doskwierają ciężarnym we wczesnym okresie ciąży.
W razie konieczności równoległego przyjmowania preparatów żelaza, należy pamiętać o zachowaniu minimum dwugodzinnego odstępu pomiędzy dostarczanymi dawkami tych dwóch pierwiastków. Jest to istotne z uwagi na ich wzajemne zaburzenie wchłaniania oraz działania biologicznego.
Skutki uboczne suplementacji preparatów magnezu
Przyjmowanie preparatów magnezu może spowodować wystąpienie pewnych objawów niepożądanych, o których musimy wspomnieć.
Niedogodności związane z jego suplementacją spowodowane są z działaniem magnezu polegającym na wspomaganiu trawienia. U
niektórych ciężarnych, zwłaszcza o szybkiej przemianie materii, wiąże się z występowaniem biegunek oraz związanego z nimi odwodnienia. Sytuacje takie występują jednak niezwykle rzadko. Z reguły wtedy, gdy nerki przyszłej mamy nie pracują prawidłowo. Nie są w stanie usunąć z organizmu nadwyżki magnezu z moczem. Z tego też powodu kobietom z dysfunkcją nerek zalecamy szczególną ostrożność w przypadku konieczności jego suplementacji, a dodatkowo dbanie o odpowiednie nawodnienie. To w przypadku wystąpienia niepożądanych objawów zmniejszy ryzyko odwodnienia.
Zachęcamy, aby dbać o odpowiednią ilość magnezu za pomocą odpowiednio zrównoważonej diety. Podstawa to składniki bogate w magnez. Warto jeść strączki, ziarna i orzechy. W razie konieczności ewentualnej suplementacji omówić najpierw tę kwestię z lekarzem prowadzącym ciążę.
Komentarze