Magnez w ciąży – objawy niedoboru

Magnez jest jednym z najważniejszych makroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Co ciekawe, jest on także niezwykle ważnym pierwiastkiem dla przyszłej mamy oraz rozwijającego się w jej łonie dziecka. Jaką rolę magnez odgrywa w
organizmie ciężarnej i dlaczego jego odpowiednia suplementacja jest tak ważna? Czy warto suplementować magnez w ciąży? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym artykule.

Dlaczego magnez w ciąży jest tak ważny?

Magnez jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, także w ciąży. Ponieważ wpływa na wiele różnych procesów i reakcji zachodzących w ludzkim ciele oraz umożliwia właściwe funkcjonowanie układów i narządów. Pierwiastek ten u ciężarnych spełnia także bardzo ważną rolę, zapobiegając występowaniu przedwczesnych skurczów macicy.

magnez w ciąży

Magnez jest niezbędny w procesie produkcji białek budujących struktury organizmu oraz uczestniczy w syntezie i odpowiednim działaniu enzymów, także w ciele dziecka. W organizmie płodu magnez stabilizuje materiał genetyczny. Uczestniczy w procesie rozwoju kośćca, przyspiesza proces kostnienia oraz zwiększa odporność kości na złamania.

Magnez w ciąży, a właściwie, siarczan magnezu stosowany jest także jako lek w przypadku wystąpienia u przyszłej mamy rzucawki.

Jakie mogą być objawy niedoboru magnezu w ciąży?

Choć większość przyszłych mam przyjmuje złożone preparaty witaminowe zawierające w swoim składzie również magnez, czasami np. z powodu złego wchłaniania może dojść do wystąpienia objawów jego niedoboru. Do objawów niedoboru magnezu należą między innymi:

  • osłabienie, uczucie zmęczenia,
  • problemy ze snem,
  • spadek koncentracji,
  • bóle głowy,
  • nudności i wymioty,
  • bolesne skurcze mięśni,
  • uczucie kołatania serca.

W przypadku wystąpienia tych objawów, szczególnie jeśli są one nasilone, warto skonsultować się z lekarzem. Oceni on czy objawy te rzeczywiście związane są jedynie z niedoborem magnezu, czy też należy szukać innej przyczyny. W razie konieczności podczas wizyty zaplanuje on dalszą diagnostykę oraz zaleci właściwe leczenie lub suplementację.

Suplementacja magnezu w ciąży

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, zapotrzebowanie na magnez w czasie ciąży wzrasta w porównaniu do zwykłego zapotrzebowania około dwukrotnie. Wynosi 200-1000 mg na dobę. Spowodowane jest to rozwojem łożyska oraz nasilonymi procesami organogenezy, czyli tworzenia tkanek i narządów u rozwijającego się w łonie matki płodu. Największe zapotrzebowanie na ten pierwiastek występuje w trzecim trymestrze ciąży, kiedy to jego główna rola polega na zapobieganiu przedwczesnym skurczom macicy.

Zapotrzebowanie na magnez w głównej mierze powinno być zaspokajane dobrze zrównoważoną dietą zawierającą m.in. bogate w ten pierwiastek rośliny strączkowe, orzechy i ziarna, jak również odrobinę kakao lub gorzkiej czekolady. Ewentualne niedobory niwelować można za pomocą spożywania preparatów magnezu. Najlepiej przyjmować je rano i wieczorem między posiłkami. Suplementy
wzbogacone dodatkowo w witaminę B6 będą nie tylko wspomagać wchłanianie magnezu, ale mogą również łagodzić poranne nudności, które często doskwierają ciężarnym we wczesnym okresie ciąży.

W razie konieczności równoległego przyjmowania preparatów żelaza, należy pamiętać o zachowaniu minimum dwugodzinnego odstępu pomiędzy dostarczanymi dawkami tych dwóch pierwiastków. Jest to istotne z uwagi na ich wzajemne zaburzenie wchłaniania oraz działania biologicznego.

Skutki uboczne suplementacji preparatów magnezu

Przyjmowanie preparatów magnezu może spowodować wystąpienie pewnych objawów niepożądanych, o których musimy wspomnieć.

Niedogodności związane z jego suplementacją spowodowane są z działaniem magnezu polegającym na wspomaganiu trawienia. U
niektórych ciężarnych, zwłaszcza o szybkiej przemianie materii, wiąże się z występowaniem biegunek oraz związanego z nimi odwodnienia. Sytuacje takie występują jednak niezwykle rzadko. Z reguły wtedy, gdy nerki przyszłej mamy nie pracują prawidłowo.  Nie są w stanie usunąć z organizmu nadwyżki magnezu z moczem. Z tego też powodu kobietom z dysfunkcją nerek zalecamy szczególną ostrożność w przypadku konieczności jego suplementacji, a dodatkowo dbanie o odpowiednie nawodnienie. To w przypadku wystąpienia niepożądanych objawów zmniejszy ryzyko odwodnienia.

Zachęcamy, aby dbać o odpowiednią ilość magnezu za pomocą odpowiednio zrównoważonej diety. Podstawa to składniki bogate w magnez. Warto jeść strączki, ziarna i orzechy. W razie konieczności ewentualnej suplementacji omówić najpierw tę kwestię z lekarzem prowadzącym ciążę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.