Jak macierzyństwo zmienia mózg kobiety?

Jaki jest efekt tej stymulacji? Przewrażliwienie na punkcie dziecka, skoncentrowanie całej energii na jego dobrobycie. To właśnie ciało migdałowe ma ogromny wpływ na to, że matki są opiekuńcze, dbają o dziecko. Uszkodzenie tego obszaru daje niemal „pewną depresję” i poczucie beznadziei.

Poza tym zdolność noworodka do odnalezienia własnej matki, poznania jej po głosie, zapachu, czy smaku mleka jest związane z ciałem migdałowym.

Przeprowadzono również eksperyment, w którym pokazywano zdjęcia dzieci młodym mamom. Gdy kobieta zobaczyła fotografię swojej córki lub syna dochodziło do aktywacji ciała migdałowego. Pojawiał się spokój i poczucie ukojenia. Zauważono coś jeszcze – matki przeżywające wyższy poziom lęku i obniżenia nastroju, wykazały mniejszą reakcję ciała migdałowatego na widok zdjęcia własnego dziecka. Były bardziej zestresowane i wykazywały więcej negatywnych rodzicielskich postaw i doświadczeń.

Rozwój mózgu matki może mieć wpływ na dziecko

Warto wspomnieć o innym, wiele mówiącym odkryciu.

W 2009 roku naukowcy przyjrzeli się dwóm grupom matek – dzieląc je ze względu na to, jaki mają one stosunek do własnych mam, czyli babci swojego dziecka. Okazuje się, że matki z dwóch grup całkiem inaczej odpowiedziały na widok uśmiechniętego i płaczącego dziecka.

Dla matek „dobrze osadzonych”, z „bezpiecznym przywiązaniem” (czyli ze „szczęśliwym dzieciństwem”) zarówno widok śmiejącego się jak  i płaczącego dziecka sprawiał, że w mózgu dochodziło do aktywacji obszarów odpowiedzialnych za nagrodę. Z kolei u matek „źle osadzonych”, mających złe wspomnienia powstawały inne reakcje w mózgu. Kiedy pokazano im zdjęcia płaczących dzieci, aktywowały się obszary w mózgu odpowiedzialne za poczucie bólu, obrzydzenia, niesprawiedliwości.

Wniosek? Wczesne doświadczenia z dzieciństwa mają wpływ na późniejsze zachowania. Inaczej – z pokolenia na pokolenia przekazujemy pewne wzorce i trudno to zmienić.  Szczególnie jeśli nie mamy świadomości ich istnienia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. KK KK

  Bardzo ciekawe :)

 2. Olga Olga

  Człowiek uczy się przez całe życie. Bardzo ciekawy artykuł. Czytało się z przyjemnością.

 3. fghj fghj

  ludzie – pierwsze zdanie i „po porodzie powiększa się mózg kobiet” – a gdzie informacja, że w czasie ciąży kurczy się o 4%?

  gdzie info o tym, że zdaje się prolaktyna działa jak silny środek uspokajający (co przecież działa otumaniająco?)

  byłoby niezbyt pozytywnie – prawda?