Jak macierzyństwo zmienia mózg kobiety?

Artystka Sarah Walker powiedziała kiedyś, że macierzyństwo jest jak odkrywanie nowych pokoi, w domu, w którym od dawna się mieszka.

Pisząc prościej i bez polotu – macierzyństwo wiele zmienia. Nic później nie wygląda tak jak przed narodzinami dziecka. To niezaprzeczalny fakt. Przecież każda z nas tego doświadcza.

Jak to się dzieje? Co tak naprawdę następuje, gdy zostajemy mamami?

Najnowsze badania udowadniają, że w okresie ciąży i tuż po urodzenia dziecka następują trwałe zmiany w mózgu kobiety. Naukowcy twierdzą, że połączenie kilku odkrytych faktów pozwoli zrozumieć, co tak naprawdę z punktu biologii motywuje matki, by podejmować się wielkiego trudu wychowywania dzieci. I dlaczego czasami się nie udaje zachować wewnętrznej równowagi i pojawia się depresja, prowadząca często do rodzinnych tragedii.

Po urodzeniu dziecka rośnie mózg kobiety

Zaskoczeni?

brainNaukowcy odkryli, że po urodzeniu dziecka powiększa się mózg kobiety. Niestety nie wiemy, dlaczego tak się dzieje – przypuszcza się, że przyczyną może być wzrost produkcji estrogenów, prolaktyny i oksytocyny.

W 2010 roku przeprowadzono badanie na Uniwersytecie Yale, podczas którego zeskanowano mózg przed porodem i tuż po nim. Okazało się, że w przypadku każdej z kobiet mózg się powiększył. W jaki sposób?

Zaobserwowano małe, choć zauważalne zwiększenie się istoty szarej w podwzgórzu, płacie ciemieniowym i w korze przedczołowej. Obszary te są odpowiedzialne za emocje, odbieranie uczuć, zmysły i odczuwanie przyjemności z nagród.

Naukowcy zauważyli też inny fenomen. Kobiety, które najbardziej entuzjastycznie przyjęły przyjście na świat swojego dziecka doświadczyły zmian w mózgu w większym stopniu, od tych, których reakcja była mniej spektakularna.

Poza tym wysnuli  kolejny wniosek – wzrost aktywności mózgu odpowiedzialnego za „motywację” może prowadzić do poprawy umiejętności opieki nad dzieckiem, a to z kolei ma wpływ na niemowlę – stymuluje je do rozwoju. Inaczej – to zmiany biochemiczne w mózgu decydują o tym, że mamy chęć i siłę opiekować się dzieckiem.

Zakochać się w dziecku

Naukowcy zbadali i porównali wygląd mózgu i aktywację sfer u osób zakochanych (będący w pierwszej fazie miłości – zauroczenia) oraz u młodych mam. Okazało się, że w obu przypadkach mózgi wyglądają właściwie tak samo.  I co ciekawe, największe zmiany w mózgu pojawiają się u kobiety po urodzeniu pierwszego dziecka.

Podobne zmiany obserwuje się także u mężczyzn. Jednak pod pewnym warunkiem, że są aktywnie zaangażowani od samego początku w opiekę nad niemowlakiem.

Czy macierzyństwo jest przyjemne?

Naukowcy idą o krok dalej i zauważają, że uczucia i zachowania macierzyńskie mogą być wspierane przez system odpowiedzialny za przeżywanie przyjemności. Dochodzi do produkcji dopaminy, przekaźnika chemicznego, który współdziała z niektórymi komórkami mózgu, odpowiadającymi za dobre samopoczucie.

Mózg odbiera sygnał dobrego samopoczucia, a my jako jednostki dążące do szczęścia, staramy się powtórzyć dane zachowanie, które dało taki efekt. Sygnałem dobrze spełnionego obowiązku może być uśmiech niemowlaka, który porusza obszar odpowiedzialny za motywację.

Po porodzie mózg kobiety pracuje inaczej. Zwiększa się aktywność w regionach, które kontrolują empatię, niepokój i interakcje społeczne. Te zmiany w mózgu, według naukowców, mają również bezpośredni związek ze wzrostem ryzyka zachorowania na depresję i inne kompulsywne zachowania (jak ciągłe mycie rąk i sprawdzanie, czy dziecko oddycha), które u młodych mam pojawiają się u jednej na sześć kobiet.

Naukowcy wprost mówią, że w kilka miesięcy po porodzie matki wykazują wzorzec myślenia i zachowania bliski działaniom obsesyjno- kompulsywnym.

Strach, jakiego nigdy nie odczuwałaś

Mówi się, że nigdy nie odczułaś prawdziwego strachu, nim nie stałaś się matką. Jest to w pewnym sensie twierdzenie uzasadnione, ponieważ po porodzie dochodzi do stymulacji obszaru w mózgu zwanego ciałem migdałowym. Region ten ma wysokie stężenie receptorów dla hormonów takich jak oksytocyna. Im wyższy poziom tego hormonu, tym matka jest bardziej zaangażowana w opiekę nad dzieckiem.

Poziom oksytocyny rośnie, gdy matka patrzy na swoje dziecko, przytula je, karmi piersią, a także na dźwięk jego płaczu, czy tylko wtedy, kiedy czuje zapach dziecka – np. w trakcie wąchania ubranka. Naukowcy zbadali nawet, że matki karmiące piersią (podczas karmienia wydzielają się spore ilości oksytocyny) są bardziej wrażliwe na płacz dziecka niż te, które karmią mieszanką. Fakt ten może być dobrym usprawiedliwieniem a jednocześnie argumentem dla tatusiów, którzy bywa, że nie słyszą nocnego płaczu dziecka i jak gdyby nigdy nic śpią dalej. :)

Bać się jak matka

Co równie ciekawe neurony zgromadzone w ciele migdałowym napędzają strach, lęk i agresję. W mózgu kobiety, gdy wszystko przebiega fizjologicznie, to właśnie w tych obszarach po porodzie rośnie aktywność neuronów. Wzrost ten jest obserwowany w kilka tygodni a nawet miesięcy po urodzeniu dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. KK KK

  Bardzo ciekawe :)

 2. Olga Olga

  Człowiek uczy się przez całe życie. Bardzo ciekawy artykuł. Czytało się z przyjemnością.

 3. fghj fghj

  ludzie – pierwsze zdanie i „po porodzie powiększa się mózg kobiet” – a gdzie informacja, że w czasie ciąży kurczy się o 4%?

  gdzie info o tym, że zdaje się prolaktyna działa jak silny środek uspokajający (co przecież działa otumaniająco?)

  byłoby niezbyt pozytywnie – prawda?