„Macierzyństwo bez lukru 3”

„Macierzyństwo bez lukru – co powie tata?” to trzecia odsłona projektu charytatywnego na rzecz ciężko chorego Mikołajka Kamińskiego. W kolejnym tomie antologii nie tylko matki, ale i ojcowie opowiadają o swoich doświadczeniach rodzicielskich.

okladka_mbl3Na adres redakcji wpłynął e-book ze wszystkimi tekstami. Wczoraj ochoczo zabrałam się za jego lekturę. I chciałabym podzielić się z Wami moimi wrażeniami.

Jednak zanim to zrobię, znowu oddaję głos organizatorom:

We wstępie Łukasz Kielban, autor bloga czasgentlemanow.pl rozważa, jakie są oczekiwania wobec ojców we współczesnym świecie. Na kolejnych stronach ojcowie i matki podejmują tematy bliskie współczesnym rodzicom, m.in. syndrom zapracowanych ojców i matek, które żyjąc w związkach czują się samotne, obecność ojca przy porodzie. Nasi autorzy  zastanawiają się, czy dzieci muszą być posłuszne rodzicom, dostawać to, czemu my nie mieliśmy i czy powinny być nam wdzięczne, dywagują, na czym polega partnerski podział obowiązków i gdzie leży granica między bezpieczeństwem dziecka a nadopiekuńczością rodziców. O tym, jak pozostać wiernym swoim zasadom, jednocześnie szanując autorytetu drugiego rodzica, piszą: autorka tylkospokojnie.wordpress.com, najlepszego bloga w kategorii „Literackie i kulturalne” w konkursie Blog Roku 2012 i Krzysztof Ziemiec, dziennikarz TVP. Nie uciekamy również od trudnych tematów: Agnieszka Sujata, autorka książki „Huśtawka” i bloger Sebastian Łukomski (ojcieckarmiacy.blox.pl) opowiadają o życiu z autyzmem w tle, Małgorzata Rybarczyk-Bończak, autorka bloga preclowastrona.blox.pl i Marcin Kamiński, tata Mikołajka (mikołajkowo.blogspot.com), piszą, jak radzą sobie z nieuleczalną chorobą swojego dziecka.

Niektóre artykuły wzruszają, na przykład te o narodzinach dzieci, inne poruszają, jeszcze inne inspirują do dyskusji. Niewątpliwa zaletą antologii jest jej zróżnicowanie. Wszyscy autorzy wprowadzają swój styl, przemyślenia, dzielą się doświadczeniem. Niektórzy niosą tyle pozytywnej energii, że bardzo zachęcają do tego, by ich cytować. Poniżej wybrałam dla Was kilka, według mnie, ciekawych fragmentów:

„Trafił im się gen partnerstwa. Powinniśmy przeznaczyć nieograniczone fundusze na jego wyodrębnienie, a potem rozpowszechnienie. Bez obaw o aspekt moralny przedsięwzięcia. W trosce o najwyższe dobro narodu. Od wyspy Uznam po Ustrzyki.” Magda Kiełbowicz, mama Stasia (7), Idy (4) i Miłosza (2)

„Nigdy nie chciałam być samotną matką. Nie po to wychodziłam za mąż, rodziłam dwoje dzieci rok po roku, żeby zostać z nimi sama. Nie, nie. Mój mąż żyje, nadal jest mężem, nie rozwiodłam się i wciąż mieszkamy razem, chociaż „mieszkamy” to trochę za dużo powiedziane. Mimo tego jestem samotną matką…” Marta, mama Franka (6) i Helenki (4)

„Bombardowani przez świat obrazami grozy i zniszczenia, wierzymy dziś, że życie to sport ekstremalny i ten swój strach przekazujemy dzieciom. Kask do raczkowania, ochraniacze na kolana, monitor oddechu czy matczyny anioł stróż drepczący krok w krok za maluchem na placu zabaw – to wszystko przejawy lęku, który rodzi się w nas i który potem pójdzie w świat za naszymi dziećmi. Pytanie, czy tego właśnie chcemy?”Małgosia Dawid-Mróz, mama Amelki (3)

„Ambicje zostania matką idealną przestałam mieć już przy drugim dziecku. Trzecie nauczyło nas pokory, cierpliwości i
opanowania – przez cały pierwszy rok życia nie przespało nawet pół nocy, darło się jak opętane i nic, dosłownie nic, na to nie działało. Wyrósł na świetnego faceta!”Druga-mama i jej liczne potomstwo (biologiczne i zastępcze) w wieku od 3 do 26 lat

Teksty dla Mikołajka napisali także popularni blogerzy: Małgorzata Dawid-Mróz, autorka książki „Bajki o życiu” i bloga manufaktura-radosci.pl, Aleksandra Michalak, autorka książki „Matka Sanepid” i bloga matkasanepid.pl, Pierwsza Żona (pierwsza-zona.blog.pl), Paweł Lipiec (zerozerosiedem.pl), Maciej Ślużyński, przedstawiciel wydawnictwa www.rw2010.pl i wielu innych. Oprawę graficzną zapewnili: Anna Betlejewska (matkatka.blogspot.com), Katarzyna Pac-Raszewska (kruszka.blox.pl) i Maciej Mazurek (zuchrysuje.pl).

Cały zysk ze sprzedaży antologii trafia na konto Mikołajka w Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Wszyscy autorzy oraz wydawca zrezygnowali z honorariów na rzecz chorego chłopczyka.

Antologia jest dostępna w Oficynie Wydawniczej RW2010 http://www.rw2010.pl/go.live.php/PL-H6/przegladaj/SOTQ5/macierzynstwo-bez-lukru-3.html?title=Macierzy%C5%84stwo%20bez%20lukru%203 – w sprzedaży są również dwa poprzednie tomy.

Polecam poświęcenie 18 złotych na zakup antologii. Zwłaszcza teraz przed Świętami. To dobra inwestycja. Jestem przekonana, że lektura zebranych tekstów może być inspirująca i w Święta może uatrakcyjnić długie wieczory, przebijając wielokrotnie popularne filmy czy seriale.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.