Łysienie w ciąży. Zmiany hormonalne w ciąży a łysienie

Nie od dziś wiadomo, że hormony istotnie wpływają na nasz wygląd i samopoczucie. Jest to szczególnie zauważalne u ciężarnych, które zazwyczaj obserwują u siebie poprawę jakości skóry i kondycji włosów. Niestety, u części kobiet będących w ciąży pozytywny wpływ hormonów ciążowych na urodę jest niezauważalny lub wręcz skarżą się one na nadmierne wypadanie włosów. Skąd u kobiet spodziewających się dziecka przerzedzająca się fryzura i jak zjawisku temu przeciwdziałać?

Łysienie poporodowe, a łysienie w trakcie ciąży

Większość ciężarnych obserwuje u siebie znaczną poprawę kondycji włosów. Jest to efekt znacznego wzrostu stężenia estrogenów w ich organizmie – żeńskie hormony płciowe hamują proces wypadania włosów (włosy zostają zatrzymane w fazie anagenu) i podtrzymują ich ciągły wzrost. Pozytywny wpływ estrogenów jest już zauważalny w I trymestrze i nasila się wraz z czasem trwania ciąży.

Niestety, okres poporodowy wiąże się ze znacznym i gwałtownym spadkiem estrogenów. Co za tym idzie, około 2-3 miesiące po rozwiązaniu cykl rozwojowy włosów zostaje uwolniony i gęsta fryzura z okresu ciąży może ulec znacznemu przerzedzeniu (nawet do 50%). Zjawisko to określamy mianem łysienia poporodowego i może ono trwać do 6 miesięcy.

Odrębnym tematem jest łysienie pojawiające się już w trakcie ciąży. Jest to zjawisko o wiele rzadsze. U jego podłoża może leżeć bardzo wiele przyczyn. Część z nich postaramy się omówić w dalszej części naszego artykułu.

wypadanie włosów w ciąży

Łysienie w trakcie ciąży – przyczyny

U części kobiet proces łysienia może się rozpocząć już w trakcie ciąży. Spośród przyczyn tego stanu rzeczy można wymienić:

  • Niedobory żywieniowe – estrogeny wydzielane podczas ciąży stymulują silnie rozwój włosów. Ten proces nie może się jednak odbywać w momencie, gdy ciężarna cierpi na różnego rodzaju braki w zakresie poszczególnych składników pokarmowych. Szczególnie należy tu wymienić niedobory w zakresie kalorii oraz witamin (szczególnie tych z grupy B). Co również warte zaznaczenia, estrogeny są hormonami steroidowymi, a co za tym idzie, do swojej syntezy wymagają odpowiedniej podaży tłuszczów.
  • Stres oraz niedobory snu – czynniki te wpływają niekorzystnie na przebieg samej ciąży. Mogą także indukować proces nadmiernego wypadania włosów. Jest to związane między innymi ze wzrostem stężenia kortyzolu (tak zwanego hormonu stresu) oraz negatywnym wpływem na inne osie hormonalne organizmu.
  • Nadczynność oraz niedoczynność tarczycy – hormony tarczycy wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Jednym ze skutków zaburzeń ich gospodarki jest właśnie nadmierne wypadanie włosów w ciąży, jak i po niej. Nierozpoznana nadczynność lub niedoczynność tarczycy u ciężarnej są stanami zagrażającymi życiu i zdrowiu jej nienarodzonego jeszcze dziecka.
  • Przewlekłe infekcje, urazy, hospitalizacje oraz konieczność interwencji chirurgicznych. Stany te obciążają nadmierne organizm ciężarnej i wpływają negatywnie na jej gospodarkę hormonalną. W konsekwencji może to doprowadzić do zjawiska wypadania włosów.

Jak przeciwdziałać łysieniu pojawiającemu się w trakcie trwania ciąży?

Odpowiednia dieta, dbanie o swój dobry stan zdrowia oraz unikanie nadmiernych stresów może w wielu przypadkach ustrzec ciężarne przed łysieniem. Tym samym, przyszłe mamy powinny pamiętać, by ich jadłospis był bardzo bogaty w produkty zawierające duże ilości cynku, żelaza, przeciwutleniaczy i witamin z grupy B, C oraz E. Składniki te można znaleźć między innymi w surowych warzywach i owocach. Niemniej ważna w leczeniu i profilaktyce łysienia jest również dbałość o higienę snu. Istotna jest odpowiednia długość snu oraz pora zasypiania i wstawania. Należy dbać o dawkę codziennej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Łysienie w ciąży ma najczęściej charakter przejściowy i ustępuje po kilku miesiącach po rozwiązaniu. W jego leczeniu oraz profilaktyce największą rolę odgrywa zmiana stylu życia i zwrócenie większej uwagi na swój stan zdrowia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.