Łysienie poporodowe

Utrata włosów po porodzie jest jedną z najczęstszych dolegliwości dotykających świeżo upieczone mamy. Taki stan związany jest bezpośrednio z powolnym przywracaniem zachwianej podczas ciąży równowagi hormonalnej. Piękne i lśniące włosy stają się wtedy zdecydowanie słabsze, co sprzyja ich nadmiernemu wypadaniu. U niektórych kobiet zjawisko może okazać się na tyle nasilone, że doprowadza nawet do tymczasowego łysienia. Jakie są przyczyny łysienia poporodowego i jak temu zaradzić? Jak wygląda łysienie poporodowe?

Łysienie poporodowe

Na czym polega łysienie poporodowe?

Nadmierne wypadanie włosów w trakcie połogu, znane też jako łysienie poporodowe lub telogenowe jest popularnym zjawiskiem, które dotyczy nawet 90% młodych mam. Zazwyczaj do takiego stanu dochodzi w okolicach trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka. W tym właśnie czasie w kobiecym organizmie znacząco spada poziom estrogenu, który podczas ciąży bezpośrednio wpływa na bardziej promienny wygląd przyszłej mamy. Zmniejszająca się zawartość tego hormonu doprowadza więc do nagłego, ale gwałtownego wypadania włosów.

Łysienie poporodowe jest jednak w pełni naturalnym stanem fizjologicznym i w większości przypadków nie powinno budzić niepokoju. Dolegliwość przeważnie trwa około roku, po czym samoistnie zanika.

Po czym rozpoznać łysienie poporodowe?

Łysienie poporodowe ma rozlany charakter, a przerzedzenia widoczne są na całej głowie. Zmniejszoną ilość włosów można także zauważyć w okolicach skroni. Najczęściej w trakcie całego procesu wypada około 30% wszystkich włosów. Są to zarówno te jednostki, które zostały zatrzymane w fazie wzrostu w trakcie ciąży, jak i włosy naturalnie wypadające w ramach swojego cyklu. Świeżo upieczone mamy mogą dostrzec nadmierne wypadanie włosów zwłaszcza przy czesaniu oraz myciu. Po unormowaniu hormonów przeważnie następuje jednak całkowity odrost utraconych włosów. Warto również pamiętać, że łysieniu poporodowemu często towarzyszy też znaczące pogorszenie kondycji skóry i paznokci. 

Jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży?

Zazwyczaj wypadnie włosów po porodzie nie trwa dłużej niż 9-12 miesięcy. Czas najintensywniejszego łysienia przypada na około 2-6 miesiąc po przyjściu dziecka na świat. U kobiet, które naturalnie karmią piersią okres ten może się jednak nieco wydłużyć, ze względu na wpływ prolaktyny na mieszki włosowe.

Jeśli dolegliwość utrzymuje się przez ponad rok, to warto skonsultować taką sytuację z lekarzem. Dodatkowo można sprawdzić hormony tarczycy i zbadać poziom żelaza oraz ferrytyny, co pozwoli wykluczyć rozwój innych poważnych chorób.

Domowe sposoby na łysienie poporodowe

Chociaż łysienie telogenowe nie wymaga specjalistycznego leczenia, to warto wspomóc swoją gospodarkę hormonalną w tym trudnym dla niej okresie.

Z pewnością należy zadbać o stosowanie zróżnicowanej, zbilansowanej diety. Produkty bogate w biotynę (orzechy, wątróbka, migdały) oraz witaminy z grupy B (pełnoziarniste pieczywo, jajka, ciemny ryż, mleko, ser) powinny pozytywnie wpłynąć na gęstość włosów. Niezwykle przydatne mogą okazać się również szampony i odżywki do osłabionych lub wypadających włosów.

Świetnie sprawdzą się też masaże głowy, które skutecznie pobudzą krążenie skóry. W aptekach oraz drogeriach można także odnaleźć gotowe kuracje wspomagające odrost włosów i hamujące ich wypadanie. W przypadku deficytu podstawowych minerałów lub witamin, warto też sięgnąć po sprawdzone suplementy diety pomagające wyrównać istniejące niedobory. Podczas trwającego łysienia poporodowego lepiej również odstawić prostownicę i lokówkę oraz ograniczyć farbowanie, które dodatkowo przyczynia się do większego osłabienia włosów.

Na szczęście łysienie poporodowe jest stanem przejściowym i po kilku miesiącach samoczynnie hamuje. Wprawdzie wypadające garściami włosy nie są przyjemnym widokiem to dbając o zbilansowaną dietę i prawidłową pielęgnację powinnyśmy znacząco ograniczyć ich nadmierne wychodzenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można udać się do lekarza rodzinnego, który oceni czy dana sytuacja utrzymuje się w granicach normy.

 Bibliografia:Ormańczyk I., Zmiany hormonalne w ciąży i połogu a wypadanie włosów, „Opieka
Okołoporodowa” nr 4/2021.Skrzypulec-Frankel A., Nadmierne wypadanie włosów w okresie połogu,
„Forum Położnictwa i Ginekologii”, nr 38/2018.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*