Luteina w ciąży – kiedy się ją podaje i dlaczego?

Luteina w ciąży stosowana jest w formie tabletek w celu zwiększenia ilości progesteronu. Lekarz decyduje się na farmakologiczne podawanie hormonu, gdy organizm nie wytwarza go wystarczająco dużo. W ten sposób istnieje możliwość podtrzymania ciąży aż do szczęśliwego rozwiązania.

Luteina w ciąży, czyli co?

Luteina to nic innego jak progesteron, hormon ciałka żółtego, jeden z najważniejszych hormonów, którego ilość rośnie na początku ciąży i który decyduje o jej prawidłowym przebiegu.

W każdym cyklu miesięcznym luteina wytwarzana jest przez ciałko żółte. Ilość hormonu regulowana jest w zależności od potrzeb. W cyklu miesięcznym spada i wzrasta, osiągając najwyższy poziom po trzecim tygodniu cyklu (około tydzień po owulacji). Wysoki poziom progesteronu na tym etapie pomaga w zapłodnieniu i zagnieżdżeniu się komórki jajowej w macicy. Po wytworzeniu łożyska (po około 3 miesiącach ciąży), to ono przejmuje funkcję wytwarzania luteiny. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, poziom progesteronu gwałtownie spada tuż przed miesiączką.

Luteina odpowiada za temperaturę ciała. To właśnie dzięki niej regularne pomiary temperatury ciała tuż po przebudzeniu pozwalają dokładnie wskazać moment owulacji.

luteina w ciąży

Poziom progesteronu w ciąży stale rośnie. Tylko jego prawidłowa ilość pozwala utrzymać ciążę. Za prawidłowe wartości uważa się:

1-28 ng/ml progesteronu- po owulacji
9-47 ng/ml luteiny w ciąży- do 12. tygodnia ciąży
17-146 ng/ml luteiny w ciąży – 12.-28. tydzień ciąży
55-200 ng/ml luteiny w ciąży – powyżej 28. tygodnia ciąży

Luteina w ciąży – o czym decyduje?

Wystarczający poziom luteiny w ciąży jest bardzo ważny, ponieważ decyduje o podtrzymaniu ciąży, chroni przed poronieniem.

Niedobór progesteronu u miesiączkującej kobiety może skutecznie uniemożliwiać zajście w ciążę.

Jak rozpoznać niedobór progesteronu?

Niedobór progesteronu najłatwiej rozpoznać, wykonując codzienne pomiary temperatury ciała. Łatwo wtedy stwierdzić, że doszło do nieprawidłowych skoków lub do skrócenia czasu fazy lutealnej. Niepokojące powinny być także plamienia pomiędzy miesiączkami, nieregularne cykle miesiączkowe, ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie, spadek nastroju, spadek libido, pogorszenie kondycji skóry i paznokci. Sygnałem ostrzegawczym są również problemy z zajściem w ciąży oraz poronienia.

By potwierdzić niedobór progesteronu, należy zbadać jego poziom w 7 dniu po owulacji (czyli wtedy, kiedy powinno być go najwięcej). Badanie to należy wykonać trzy razy w przeciągu 24 godzin, a to dlatego, że poziom progesteronu w ciągu dnia dynamicznie się zmienia i nie jest stabilny.

Niedobór luteiny w ciąży można rozpoznać po krwawieniach, plamieniach i silnych bólach brzucha oraz skurczach. W celu sprawdzenia poziomu hormonu, wykonuje się badanie krwi na przestrzeni kilku dni, by sprawdzić, czy poziom luteiny wzrasta.

Gdy stwierdzi się niedobór progesteronu, lekarz zleca suplementację doustnie (pod język) lub dopochwowo. 

Każdy sposób przyjmowania luteiny niesie ze sobą pewne niedogodności. Luteina w formie tabletek długo się rozpuszcza pod językiem, pozostawia niesmak, natomiast luteina w ciąży stosowana dopochwowo często powoduje podrażnienia i upławy. Stosowanie dopochwowe ma tę zaletę, że pozwala uniknąć negatywnego wpływu leku na nerki i wątrobę. Często lekarz decyduje o podaniu dopochwowym i doustnym. Najczęściej istnieje konieczność przyjmowania luteiny aż do rozwiązania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.