Łuszczyca u dzieci

Łuszczyca jest choroba genetyczną, więc jeśli ktoś w naszym otoczeniu boryka się z nią, to należy przypuszczać, iż nasze dziecko będzie na nią narażone.

Nie do końca są znane przyczyny tej choroby, choć przypuszcza się, iż winowajcą są nieprawidłowości w układzie odpornościowym człowieka , podrażnienia skórne i podatność na choroby.

Łuszczyca nie jest chorobą dotykającą tylko dorosłych, coraz częściej obserwuje się znaczną liczbę zachorowań u dzieci. Łuszczyca u dzieci może bardzo niepokoić rodziców. Jednak czy rzeczywiście jest powód do stresu?

Łuszczyca u dzieci: objawy

łuszczyca u dzieciŁuszczyca u dzieci objawia się bardzo podobnie jak u starszych i przy odpowiedniej pielęgnacji potrafi zanikać i nie stwarzać problemów.

Łuszczyca u dzieci przyjmuje postać srebrnych łusek (łuszczyca pospolita) pojawia się na rękach, nogach i szyi lub ciemnych czerwonych plam na całym ciele  (łuszczyca kropelkowa). Może mieć też formę dość poważnych zmian na dłoniach i stopach w postaci krostek wypełnionych ropą, bardzo bolesnych (łuszczyca krostkowa).

Najczęściej jednak u maluchów pojawia się łuszczyca pieluszkowa, występuje na pośladkach, a jej główną przyczyną  jest podrażnienie przez mocz i stolec. Zmiana ta często też jest mylona ze stanem zapalnym skóry.

Łuszczyca jest dość uciążliwa dla malucha, ponieważ zmiany pojawiające się na skórze wywołują uczucie silnego świądu, dziecko często je rozdrapuje, co prowadzi do pogorszenia stanu skóry. Gdy zobaczymy tego typu objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pediatrą w celu ustalenia odpowiednich metod leczenia.

Leczenie łuszczycy u dziecka

W leczeniu łuszczycy stosuje się specjalne maści: salicylową, solankową, mocznikową, antralinę oraz retinoidy, które niestety mogą wywoływać skutki uboczne, dlatego należy używać ich w ścisłej kontroli lekarskiej i to przez krótki czas.

Mniej inwazyjną metoda walki z łuszczycą jest codzienna odpowiednia pielęgnacja skóry malucha oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków na łuszczyce dostępnych w aptece, które redukują świąd i w pełni likwidują chorobowo zmienioną skórę.

Jak pomóc dziecku choremu na łuszczyce?

Bardzo ważne jest, by maluch zawsze miał nawilżoną skórę, nie można dopuścić do jej przesuszenia. Należy również zadbać o to, by dziecko nie drapało skóry, a miejsca zmienione chorobowo nie były narażone na otarcia, skaleczenia czy podrażnienia.

Nie należy również przegrzewać dziecka, ubranko powinno być lekkie, bawełniane i przewiewne. Zaleca się również zabiegi z fototerapii oraz kąpiel z dodatkiem soli morskiej.

Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, jednak prawidłowa pielęgnacja i odpowiednie leczenie mogą sprawić, że dziecko nie odczuje jej obecności. Dziecko powinno być pod stałą opieką lekarza, jednak na co dzień może prowadzić normalny tryb życia, niczym nieróżniący się od tego prowadzonego przez dzieci zdrowe.

I najważniejsze, nie bójmy się łuszczycy, ani osób nią obarczonych, nie jest to choroba zaraźliwa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Iga Iga

  Tak się zastanawiam, czy taka łuszczaca się skóra za uszami to może być też łuszczyca???

  • Wioleta Wioleta

   Iga łuszcząca się skóra za uszami może ale nie musi być objawem łuszczycy, często u maluchów skóra jest przesuszona, spróbuj ją dobrze natłuszczać przez kilka dni a przy okazji kontrolnej wizyty zapytaj pediatrę.

 2. Jolka22 Jolka22

  Iga, z tego, co się orientuje, takie objawy są możliwe…Przynajmniej u moich dzieciaków łuszczyca objawiała się taką dziwną skórą w najdelikatniejszych miejscach, też za uszami.

 3. Urszula Niewiadomska Urszula Niewiadomska

  Ja mam pytanie mój synek ma zapłonie skóry są takie male czerwone plamy na plecach i brzuszku i wokół szyi ale wcale się nie drapie pani doktor powiedziała że to jest zapalenie skóry

  • Anka S. Anka S.

   Witam, mój syn ma podobnie. Od kilku miesięcy takie zmiany i nie wiem od czego. Czy ty już wiesz od czego? Jak sobie z nimi radzisz?

  • Anka S. Anka S.

   Witam, mój syn ma podobnie. Od kilku miesięcy takie zmiany i nie wiem od czego. Czy ty już wiesz od czego? Jak sobie z nimi radzisz?

 4. Meg Meg

  Według mnie artykuł jest lajtowy. Mój syn też ma jakieś zmiany na skórze. W tym tygodniu idziemy do lekarza. Moja pierwsza myśl: jeżeli okaże się że to łuszczyca, najpierw zabiję syna , później siebie. Zmagań się z chorobą od 35 lat i nie pozwolę by moje dziecko miało tak w życiu jak ja.