Łupież jest kojarzony z nawracającym problemem dotykającym skórę głowy dorosłych osób. Czy towarzyszy on również dzieciom? Od którego momentu możemy mówić o łupieżu, a kiedy zmiany to ciemieniucha?
Łupież u dziecka- skąd ten problem?
Łupież to nadmierne złuszczanie się zrogowaciałego naskórka głowy. Jego występowanie wiąże się z nadaktywnością grzybów z rodziny drożdżaków Pityrosporum Ovale. Występują one naturalnie na skórze głowy każdego człowieka, niekiedy dochodzi jednak do ich rozwoju (zwłaszcza na skórze łojotokowej, na której produkowany jest łój w większej ilości i skórze suchej – bardzo wrażliwej na działanie drożdżaków), co prowadzi do powstawania łupieżu suchego a często w konsekwencji do trudniejszego w leczeniu łupieżu tłustego.
Niekiedy łupież u dziecka jest mylony z:
- ciemieniuchą – ta może mieć charakter nawrotowy i występować nawet u dwu i trzylatków,
- z grzybicą skóry głowy,
- ze wszawicą
- łuszczycą.
Łupież bardzo rzadko występuje u małych dzieci. Zazwyczaj towarzyszy nastolatkom i osobom dorosłym.
Domowe sposoby na łupież u dziecka
Łupież u dziecka często spowodowany jest używaniem niewłaściwego szamponu, dlatego na początek warto zmienić kosmetyk, sprawdzając, jak zachowa się skóra.
Można również wypróbować:
- olej rycynowy nanoszony na skórę głowy i włosy,
- napar z tymianku, który działa grzybobójczo: czubatą łyżeczkę tymianku zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy 10 min. Po przestudzeniu wmasowujemy w skórę głowy po umyciu. Nie spłukujemy. Stosujemy po każdym myciu.
- unikanie używania dużej ilości kosmetyku,
- rozprowadzanie szampon w wodzie przed nałożeniem na głowę,
- używanie letniej wody do płukania włosów.
Ciemieniucha u trzylatka
U dzieci około dwuletnich-trzyletnich, a nawet dzieci wczesnoszkolnych mogą pojawić się żółte łuski na skórze głowy, takie same jak u niemowlaków. I choć nie należy się nimi za bardzo przejmować, to nie powinno się ich ignorować.
W takim wieku ciemieniucha może zapowiadać problemy z łojotokowym zapaleniem skóry w przyszłości. Dziecko może mieć skłonność do zmian łojotokowych, czyli nadmiernego wydzielania sebum. Ciemieniucha u małych dzieci wiąże się zazwyczaj z nieprawidłowym rozwojem niektórych gruczołów łojowych. Niektórzy lekarze wiążą występowanie ciemieniuchy u kilkulatków z uczuleniem, jednak tylko czasami potwierdzają to przeprowadzone testy. Przyczyną może być również zbyt duża ilość białka w diecie dziecka: mleka, serków, kefirów, jogurtów, itd.
Tak czy inaczej leczenie ciemieniuchy u kilkulatka powinno odbywać się tak samo jak u niemowlaka.
Jeśli nie mamy pewności, czy zmiany na skórze dziecka to łupież, warto udać się do lekarza. Wizyta będzie niezbędna również wtedy, kiedy łupież nie znika, mimo zmiany kosmetyku i leczenia domowego przez kilka tygodni.
A ja mam w domu trzylatkę, która ma na skórze głowy coś na kszałt łupieżu tłustego. Myślicie, że to ciemieniucha?
moja 4 letnia córka również ma żółte, tłuste, obszary skóry na głowie i wydaje mi się że to przez szampon jaki sobie wybrała-drogeryjny niby dla dzieci powyżej 3 roku życia.