Łożysko przodujące – kiedy może być zdiagnozowane i co oznacza?

Łożysko jest niezbędnym narządem powstającym w okresie ciąży i usuwanym tuż po jej zakończeniu. Stanowi łącznik między matką a rozwijającym się dzieckiem. Od jego kondycji zależy przebieg ciąży. Niestety nie zawsze rozwija się w prawidłowy sposób. W około 1% przypadków powstaje łożysko przodujące. Co to oznacza i z czym się wiąże?

Po co powstaje łożysko?

Łożysko to narząd powstający jedynie w ciąży. Służy do bezpośredniego dostarczania do dziecka substancji odżywczych, produktów przemiany materii oraz tlenu. Dzięki temu następuje trwała wymiana między krwiobiegiem matki i dziecka. W prawidłowym przebiegu ciąży łożysko umiejscawia się na ścianie macicy.

Łożysko przodujące jako powikłanie ciążowe

W około 0,1-1% wszystkich ciąż występuje łożysko przodujące. Powstaje ono wtedy, kiedy organ umiejscawia się bezpośrednio nad ujściem szyjki macicy lub w bliskim jego sąsiedztwie. Ułożony jest częściowo lub całkowicie w dolnej części macicy, tuż przy szyjce lub całkowicie ją zakrywając. Nie jest to sytuacja korzystna. Uważa się ją za patologię, będącą najważniejszą przyczyną krwawień w ciąży. W skrajnych przypadkach prowadzi do krwotoku.

Łożysko przodujące jest niebezpieczne, ponieważ jego umiejscowienie sprawia, że gdy szyjka się otworzy i rozciągnie w czasie akcji porodowej zostanie ono wyrwane ze ściany macicy, gdzie się zagnieździło. W prawidłowym przebiegu ciąży łożysko rodzi się tuż po urodzeniu dziecka.

Istnieją różne stopnie ciężkości związane z łożyskiem przodującym, określane na podstawie tego, jak blisko łożysko umiejscowiło się szyjki macicy, czy zakrywa ją czy też nie.

  • typ I i II uznawany jest za mniejszy problem,
  • typ III i IV reprezentują poważny problem

Często termin łożysko przodujące jest nadużywany przez kobiety w ciąży, które używają go do określenia łożyska nisko usadowionego.

łożysko przodujące

 

Kto jest narażony na łożysko przodujące?

Nie są znane wszystkie przyczyny powstania łożyska przodującego. Wiadomo, jakie są czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia nieprawidłowości.

  • najmniejsze ryzyko na łożysko przodujące występuje w pierwszej ciąży, wzrasta wraz z kolejnymi porodami. Dzieje się tak dlatego, że w błonie śluzowej macicy pozostają zmiany po kolejnych ciążach, są one mniej przystosowane do zagnieżdżenia się. U wieloródek ryzyko wystąpienia łożyska przodującego wzrasta do 5%,
  • ryzyko powstania łożyska przodującego wzrasta u kobiet, u których problem wystąpił w poprzednich ciążach,
  • przebyte łyżeczkowanie macicy,
  • przebyte cięcie cesarskie,
  • zapłodnienie in vitro,
  • ciąża wielopłodowa (łożysko przodujące wynika ze zwiększonego rozmiaru łożyska)
  • wady wrodzone płodu,
  • ciężarna w starszym wieku.

Jak rozpoznaje się łożysko przodujące?

Do rozpoznania łożyska przodującego konieczne jest badanie USG. Coraz częściej korzysta się również z rezonansu magnetycznego. Łożysko przodujące można diagnozować po 20 tygodniu ciąży, kiedy łożysko znajduje się w dolnej części macicy i zasłania ujście szyjki macicy. 

Sygnałami, które informują o problemie są plamienia i krwawienia w ciąży, zazwyczaj nieoczekiwane, występujące na przykład nocą. Krwawienia najczęściej są niewielkie i raczej niebolesne, mogą im towarzyszyć rytmiczne skurcze macicy. Po pierwszych krwawieniach występują kolejne, które zdarzają się częściej i są coraz obfitsze.

Jednak krwawienia występują jedynie w 20% przypadków stwierdzonego łożysko przodującego. W aż 80% przypadkach kobieta nie zauważa u siebie żadnych objawów, a diagnoza wskazująca na łożysko przodujące przyjmowane jest z zaskoczeniem.

Leczenie łożyska przodującego

Sposób postępowania uzależniony jest od wieku ciąży. Ze względu na powagę sytuacji najczęściej niezbędna jest hospitalizacja i podawanie leków. Każdorazowo konieczny jest ścisły monitoring ciąży, zazwyczaj ograniczenie aktywności do minimum, głównie leżenie w ciąży i korzystanie ze wsparcia najbliższych. Niewskazane jest współżycie. Niezbędna jest też zmiana diety, która powinna być bogata w błonnik, żeby można było bez problemu oddawać stolec.

Czasami problem ustępuje sam. Im młodsza ciąża, tym większa szansa, że problem z łożyskiem przodującym zniknie. To dlatego, że łożysko może się przemieszczać wraz ze wzrostem płodu i macicy. Potwierdzają to statystyki – u aż 30% wszystkich kobiet w ciąży przed 20 tygodniem ciąży łożysko znajduje się tuż przy szyjce macicy.

Często występowanie łożyska przodującego powiązane jest z nieprawidłowym ułożeniem płodu, np. pośladkowym. Niestety łożysko przodujące może sprzyjać wystąpieniu wad u płodu, niedokrwistości, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu. Jest również niebezpieczne dla matki. W skrajnie niekorzystnym umiejscowieniu może skończyć się usunięciem macicy.

Łożysko przodujące to bezwzględne wskazanie do zakończenia ciąży przez cięcie cesarskie. Tylko w nielicznych sytuacjach (gdy łożysko nie przysłania ujścia macicy) możliwy jest poród drogami natury.

Na koniec dobra wiadomość. Choć łożysko przodujące to poważny problem, to aż 99% ciąż kończy się powodzeniem. Dlatego warto zachować spokój i nie stresować się na zapas, ale stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.