Dla przyszłej mamy moment, w którym pierwszy raz odczuwa ruchy dziecka stanowi niezapomniane przeżycie dostarczające wielu wzruszeń. Początkowo ruchy maluszka mogą wydawać się trudne do rozpoznania, ale z czasem kobieta zaczyna już wiedzieć, kiedy jej pociecha obraca się czy kopie. Niektórzy lekarze zalecają jednak swoim pacjentkom prowadzenie dziennika ruchu płodów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bowiem szybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości i natychmiastowo wdrożyć potrzebne leczenie. Sprawdź, jak powinno wyglądać poprawne liczenie ruchów płodu!
Kiedy można wyczuć pierwsze ruchy dziecka?
Pierwsze ruchy rozwijającego się maleństwa kobieta zazwyczaj odczuwa pomiędzy 18. a 21. tygodniem ciąży. Początkowe ruchy dziecka okażą się jednak wyjątkowo subtelne i mogą przypominać delikatne bulgotanie lub łaskotanie. Z tego względu niektóre przyszłe mamy mylą je ze skurczami jelit czy dolegliwościami układu pokarmowego. W kolejnych tygodniach ciąży momenty poruszania się płodu
staną się już bardziej odczuwalne.
Lekarze przyjmują, że dziecko jest najbardziej aktywne około 32. tygodnia życia. Wtedy maleństwo jest na tyle duże, aby swobodnie obracać się, a nawet robić fikołki, co kobieta odczuwa jako charakterystyczne kopniaki. W ostatnim trymestrze ciąży ruchy płodu stają się delikatniejsze, zaś dziecko zaczyna posiadać własny rytm dobowy. Warto również zauważyć, że u pań, które już wcześniej rodziły pierwsze ruchy pociechy mogą być odczuwane wcześniej, nawet około 14. tygodnia. Związane jest to z typowym rozluźnieniem mięśni u kobiet mających co najmniej jeden poród za sobą.
Dlaczego warto liczyć ruchy płodu?
Liczenie ruchów płodu jest jedynym sposobem na bieżące monitorowanie dobrostanu oraz kondycji dziecka w domowym zaciszu. Dzięki niemu można dowiedzieć się, czy maluszek rozwija się prawidłowo i nie boryka z żadnymi chorobami. Jeżeli pociecha systematycznie kopie, obraca się, przesuwa i kręci to w większości przypadkach oznacza, że wszystko z nią w porządku. Na podstawie intensywności oraz regularności ruchów można także poznać, jak przebiega rytm dobowy dziecka.
Monitorowanie ruchliwości płodu pomaga również w pewnym stopniu odgadnąć przyszły temperament pociechy, zwłaszcza czy będziemy mieć do czynienia z aktywnym czy spokojnym noworodkiem. Koniecznie należy też zdawać
sobie sprawę, że słabsze odczuwanie ruchów płodu lub ich całkowity zanik mogą świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. W takich sytuacjach trzeba bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Jak prawidłowo liczyć ruchy płodu?
Większość specjalistów zaleca, aby rozpocząć liczenie ruchów płodu około 28. tygodnia ciąży. Wbrew pozorom jest to bardzo łatwe zadanie, które wymaga od przyszłej mamy przyjęcia wygodnej pozycji, najlepiej ułożenia się na lewym boku. Klasyczny sposób liczenia bazuje na obserwowaniu ruchów dziecka w ciągu jednej lub dwóch godzin. Obliczenia należy wykonywać w porze, kiedy maluszek jest najbardziej aktywny. Jeśli wyczujesz około 10 kopniaków w ciągu kilkudziesięciu minut to znaczy, że z dzieckiem wszystko w porządku.
Ruchy płodu można też liczyć wykorzystując w tym celu metodę Cardiffa. Polega ona na liczeniu ruchów pomiędzy 9. rano a 21. wieczorem. W tym czasie powinno wystąpić co najmniej 10 kopniaków. Każdy z nich, warto zapisywać w specjalnej karcie ruchu
płodu. Jeżeli w ciągu podanych dwunastu godzin nie wychwycisz wymaganej ilości ruchów, a następnego dnia wystąpi podobna sytuacja to musisz natychmiastowo udać się na kontrolę lekarską.
Liczenie kolejnych ruchów maleństwa większości mamom sprawia ogromną radość. Świadomość, że dziecko prawidłowo się rozwija i zdrowo rośnie to dla przyszłych rodziców najcenniejsza informacja.
Obserwacja ruchów płodu jest też pierwszym krokiem pomagającym wykryć ewentualne zagrożenia. Jeśli więc poczujesz, że coś jest nie w porządku to nie zwlekaj z wizytą u lekarza, tylko natychmiast udaj się do najbliższego szpitala.
Komentarze