Leworęczne dziecko – trudności i szanse

Według niego zwiększona liczba osób leworęcznych w ostatnich stu latach ma związek z wysypem osób szczególnie uzdolnionych w matematyce, artystów czy sportowców. Szacuje się, że wśród osób uzdolnionych muzycznie 50% to osoby leworęczne (całkiem inaczej niż w przypadku procenta osób leworęcznych w ogóle społeczeństwa). Zwraca uwagę, że leworęczni najczęściej odnoszą sukcesy w zawodach wymagających elastyczności, kreatywności, niestandardowego myślenia.

Czy zmuszać dziecko leworęczne do posługiwania się prawą ręką?

Naukowcy wskazują, że jeśli dziecko ma rok – półtora roku można mu podawać przedmioty do prawej ręki, ale jeśli wyraźnie preferuje lewą, należy zaakceptować ten wybór i nie naciskać. Okazuje się bowiem, że dzieci zmuszane do posługiwania się inną stroną ciała, mogą rozwijać się słabiej, najczęściej mają problemy z mówieniem, pisaniem, sportem. Poza tyn najmłodsze dzieci najczęściej posługują się w równym stopniu zarówno prawą jak i lewą ręką. Jedno z badań sugeruje, że praworęczność czy leworęczność może ukształtować się już w brzuchu mamy, kiedy dziecko woli ssać prawy lub lewy kciuk – co w obserwacji naukowców ma mieć przełożenie na późniejszy wybór.

Poza tym warto mieć świadomość, że do trzeciego roku dziecko może zmieniać swoje preferencje, jeśli chodzi o wybór ręki. I jest to całkowicie normalne. Większość jednak dzieci wyraźnie pokazuje swój wybór około trzecich urodzin. Pewność, co do tego, czy dziecko jest prawo- czy leworęczne można mieć, według specjalistów, dopiero wtedy, gdy maluch skończy pięć lat.

Nauka pisania lewą ręką

Nauka pisania lewą ręką może być trudniejsza. Dzieci leworęczne mają bowiem tendencję do nieprawidłowego chwytania długopisu, bo chcą widzieć lepiej to, co piszą. Poza tym mogą mieć problem z rozmazywaniem tuszu, dlatego dobrze, by było, by mogły posługiwać się długopisem szybkoschnącym lub na początku tylko ołówkiem.

Osoby leworęczne często piszą od prawej do lewej pismem lustrzanym. To naturalne, nie tylko dla dzieci leworęcznych. Wszystkie maluchy około 5-letnie przechodzą etap pisania lustrzanego. Praktyka pozwala nauczyć się pisać poprawnie.

Dziecko leworęczne powinno układać kartkę papieru ukośnie. Lewy górny róg powinien znajdować się nieco wyżej, dzięki temu unikamy nienaturalnego wyginania nadgarstka. Można również wybrać specjalny zeszyt dla leworęcznych z ukośną liniaturą, który ułatwi zadanie.

Poza tym dziecko leworęczne powinno mieć sąsiada w ławce po prawej stronie.

Gdy przychodzi czas skorzystania z komputera, warto zadbać o to, by dzieci leworęczne mogły korzystać z myszy dla leworęcznych.

Nauka wiązania butów lewą ręką

Problemem może być również nauka wiązania butów lewą ręką. Pomocne może być przejście przed lustro, przed którym dziecko będzie mogło zobaczyć, jak zawiązać obuwie. Zwłaszcza jeśli wiązania uczy osoba praworęczna.

Warto uzmysłowić sobie, że niezależnie od tego, czy dziecko jest prawo-czy leworęczne nauka wymaga wielu powtórzeń. Nie da się tego faktu przeskoczyć.

I na koniec uwaga – choć najnowsze wyniki badań wskazują, że osoby leworęczne mogą być pod względem genetycznym lepiej przystosowane do wykonywania wielu czynności i mają być bardziej kreatywne, elastyczne, to sam fakt leworęczności czy praworęczności nie powinien wpływać na to, czy dziecko czuje się lepsze czy gorsze. Dawno minęły bowiem czasy, kiedy leworęczność była postrzegana w kategoriach braków. Dzisiaj warto skupiać się jedynie na tym, jak pomóc leworęcznemu dziecku w pierwszych latach szkoły.

Święto osób leworęcznych przypada na 13 sierpnia.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Jula Jula

    Nasz syn jest leworeczny a my jesteśmy praworęczni. Ciągle mnie to zastanawia, jak to możliwe :)

  2. Gosia Gosia

    Ciekawy artykuł. Mam syna i córkę, a tylko syn jest leworęczny.

  3. werka werka

    Ja jestem leworeczna jako jedyna w rodzinie i jakoś mi to nie przeszkadza. Corka prawo reczna a u synka zauważyłam że zaczyna brać przedmioty też w lewą rękę mi to nie przeszkadza to jego wybór napewno nie będę go oduczyć.