Leworęczne dziecko – trudności i szanse

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu leworęczne dziecko bywało postrzegane jako „gorsze”. Dlatego gdy dostrzegano, że maluch zbyt często posługuje się lewą ręką, starano się mu to wyperswadować, przekładając wszystko do prawej i w ten sposób zmieniając jego „złe nawyki”. Dzisiaj nikt nie daje takich zaleceń. Przynajmniej nie oficjalnie. Nie są one wskazane także z powodu ostatnich odkryć naukowców – udało się bowiem potwierdzić, że leworęczność jest wpisana…w geny.

Leworęczność czy praworęczność to cecha tylko ludzka. Ani szympansy, ani goryle, do których mamy najbliżej z punktu genetyki, nie preferują żadnej ze stron ciała. Z takim samym natężeniem posługują się i jedną i drugą.

Znane leworęczne osoby

lewa rekaMarilyn Monroe, Bill Clinton, Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Sting, Napoleon Bonaparte, Juliusz Cezar, Ludwig van Beethoven, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Jimmy Hendrix, Paul McCartney, Ringo Starr, Bob Dylan, David Bovie, George Michael, Nicole Kidman, Robert de Niro, Whoopi Goldberg, Kim Basinger, Bruce Willis, Julia Roberts i wielu wielu innych.

Co ich łączy? Wszyscy są leworęczni. Od dawna naukowcy zwracali uwagę, że leworęczność musi być w jakiś niewyjaśniony sposób powiązana z kreatywnością. Osoby leworęczne są bowiem bardzo często muzykami, aktorami, artystami…i prezydentami. Wśród prezydentów Stanów Zjednoczonych aż ośmiu było leworęczna. Odsetek ten był znacznie wyższy niż w ogólnym społeczeństwie. Od 1974 r. każdy prezydent (wyjątek stanowi Jimmy Carter i Goerge W. Bush) był mańkutem. Dlatego wielu socjologów zwraca uwagę na fakt, że leworęczni rządzą światem.

Badania pokazują, że osoby leworęczne mają statystycznie bogatsze słownictwo. Wśród nich jest również większy odsetek ludzi nieprzeciętnie inteligentnych w porównaniu do grupy praworęcznej.

Poza tym naukowcy z John Hopkins University przeprowadzili badania wśród mężczyzn. Okazuje się, że leworęczni są statystycznie o 26% bogatsi od praworęcznych rówieśników. Nie bez przyczyny badano mężczyzn. Większość leworęcznych to bowiem mężczyźni.

Skąd się bierze leworęczność?

Choć to może wydawać się nieprawdopodobne, ale leworęczność powstaje wtedy, kiedy NIE dochodzi do uszkodzenia genu PCKS6. Okazuje się, że to nie osoby leworęczne posiadają w genach jakąś mutację, ale mają ją osoby praworęczne, które stanowią większość społeczeństwa.

Badania pokazały, że osoby praworęczne mają silniejszą preferencję do posługiwania się prawą ręką od osób leworęcznych, którzy najczęściej w praktyce są oburęczni (niektóre czynności wolą wykonywać prawą, inne lewą ręką, jeszcze inne mogą wykonywać jedną lub drugą ręką). Opisując to obrazowo – u osób praworęcznych półkule są bardziej asymetryczne, odpowiedzialne za poszczególne czynności, u osób leworęcznych poszczególne ośrodki mogą być rozłożone w prawej i lewej półkuli i obie półkule bardziej swobodnie między sobą współpracują.

Naukowcy od dawna zauważyli, że budowa mózgu u osoby praworęcznej i leworęcznej nie jest taka sama. Odmienna budowa mózgu osób leworęcznych ma odpowiadać za ich kreatywność oraz oryginalność myślenia.

Czy leworęczne dzieci mają łatwiej?

Na pewno nie, bo świat stworzony jest dla praworęcznych, którzy stanowią większość społeczeństwa.

Leworęczna jest co dziesiąta osoba. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że leworęczni mają coraz łatwiej. W sprzedaży dostępne są już specjalne produkty, uwzględniające ich potrzeby: zeszyty dla uczniów leworęcznych, ze specjalną ukośną liniaturę, ułatwiającą naukę pisania, nożyczki, linijki (z miarką biegnącą od prawej do lewej strony), pióra kulkowe, temperówki, skoroszyty, przybory kuchenne i inne akcesoria, na przykład instrumenty – leworęczne gitary.

Poniżej prezentacja, jak działają nożyczki dla osoby leworęcznej

W czym leworęczne dzieci są lepsze od rówieśników?

Chris McManus z University College of London zwraca uwagę, że osoby leworęczne mają pewne zdolności, które sprawiają, że często zajmują określone pozycje i odnajdują się w wybranych zawodach.  Tłumaczy ten fakt inną budową mózgu osób prawo i leworęcznych. Ta ma wpływ na, według niego, lepsze przygotowanie do nauki języków obcych przez leworęcznych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Jula Jula

    Nasz syn jest leworeczny a my jesteśmy praworęczni. Ciągle mnie to zastanawia, jak to możliwe :)

  2. Gosia Gosia

    Ciekawy artykuł. Mam syna i córkę, a tylko syn jest leworęczny.

  3. werka werka

    Ja jestem leworeczna jako jedyna w rodzinie i jakoś mi to nie przeszkadza. Corka prawo reczna a u synka zauważyłam że zaczyna brać przedmioty też w lewą rękę mi to nie przeszkadza to jego wybór napewno nie będę go oduczyć.