Lewatywa dla dziecka

Lewatywa, inaczej nazywana enemą przeczyszczającą to jedna z najstarszych metod służących leczeniu dolegliwości układu pokarmowego. Chociaż aplikacja wlewki do odbytu nie należy do zbytnio komfortowych,  to potrafi efektywnie rozwiązać problem zaparć, przewlekłych bólów brzucha czy skurczów jelit. W niektórych przypadkach taki zabieg można wykonać także u dzieci. Jak bezpiecznie przeprowadzić więc lewatywę u najmłodszych pacjentów i kiedy powinno się ją stosować? I czy lewatywa u dziecka jest zawsze skuteczna?

Lewatywa dla dziecka

Na czym polega lewatywa dla diecka?

Lewatywa to popularny zabieg medyczny, który pomaga skutecznie oczyścić jelito grube z mas kałowych i tym samym zainicjować wypróżnienie przy użyciu określonego płynu wlewanego do odbytu. Metodę z powodzeniem można stosować zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W zależności od rodzaju dolegliwości, czasu trwania objawów i wieku pacjenta w tym celu wykorzystuje się roztwory o odmiennym składzie.

W przypadku dzieci najczęściej stosuje się lewatywy:

  • z soli sodowych bądź fosforanów;
  • z gliceryną;
  • z parafiną;
  • z melasy;
  • z rumiankiem;
  • mleczne.

Czy lewatywa jest bezpieczna dla dzieci?

Lewatywa jest dosyć bezpiecznym zabiegiem, ale tylko kiedy zostanie prawidłowo wykonana. Niektórzy specjaliści zalecają, aby wstrzymać się ze stosowaniem tego rozwiązania u maluszków poniżej 2. roku życia. Jeśli jednak u mniejszych dzieci nadejdzie taka konieczność to należy aplikować im wyłącznie roztwory składające się z soli fizjologicznych, laktulozy, parafiny albo dokusanu sodowego.

Warto też zdawać sobie sprawę z istnienia kilku przeciwwskazań, przy których nie powinno się przeprowadzać u dziecka lewatywy. Wśród nich wymienia się:

  • ostre dolegliwości w obrębie jamy brzusznej;
  • ogólne odwodnienie organizmu;
  • obfite krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • przetoki jelitowe;
  • niedrożność lub perforację jelita;
  • bóle brzucha, wymioty i nudności niewiadomego pochodzenia.

Wykonanie lewatywy przy wystąpieniu takich okoliczności może skutkować znaczącym pogarszaniem się stanu zdrowia dziecka, a nawet doprowadzić do zagrożenia życia.

Kiedy wykonać dziecku lewatywę?

Lewatywę najczęściej wykonuje się przed niektórymi badaniami (np. manometrycznymi), zabiegami oraz operacjami. Czasami lekarz zleca ją również w przypadku wystąpienia uporczywych zaparć lub problemów układu pokarmowego, których nie da się wyleczyć innymi sposobami.

Koniecznie trzeba pamiętać, że długotrwałe zaleganie kału jest niezwykle niebezpieczne dla dziecięcego organizmu, bowiem może spowodować zakażenie bądź stan zapalny błony śluzowej jelit, a także rozdęcie części jelita grubego. 

Jak prawidłowo przeprowadzić lewatywę u dziecka?

W aptekach dostępne są gotowe zestawy do lewatywy dedykowane właśnie najmłodszym pacjentom. W swoim składzie przeważnie zawierają specjalną gruszkę doodbytniczą i określony roztwór. Do produktu powinna być też dołączona szczegółowa instrukcja. Na około 2-3 godziny przed zabiegiem należy zaprzestać podawania dziecku jedzenia, co zdecydowanie wpłynie na jego późniejszy komfort.

Ilość aplikowanego płynu koniecznie musi zostać dostosowana do aktualnej masy ciała pociechy. Przyjmuje się, że dziecku, które waży 14 kg powinno się wlać około 30 ml roztworu, a przy masie 27 kg podaje się maksymalnie do 60 ml. W celu przeprowadzenia lewatywy trzeba położyć maluszka na lewy bok i zalecić mu delikatne pochylenie się. Po posmarowaniu końcówki aplikatora wazeliną można już wykonać zabieg poprzez ostrożne wsnunięcie końcówki do odbytnicy maluszka na głębokość około 7 cm. Wtedy powinno się powoli wpuścić płyn. Następnie należy polecić dziecku, aby spróbowało utrzymać roztwór przez mniej więcej 10 minut. Po upływie określonego czasu można pozwolić malcowi się swobodnie wypróżnić.

Jeśli lewatywa przyniosła oczekiwane rezultaty, to jelito grube pociechy zostanie efektywnie oczyszczone z zalegających mas kałowych.

Lewatywa to nieprzyjemny, ale bardzo często skuteczny zabieg, który pomaga pozbyć się niektórych dolegliwości układu pokarmowego. W pierwszej kolejności należy jednak zdawać sobie sprawę, że lewatywę powinno się wykonywać wyłącznie z konkretnych wskazań medycznych albo zaleceń lekarza.

Nie wolno przeprowadzać jej na własną rękę, nawet w przypadku wystąpienia tymczasowych zaparć u maluszka, bowiem może przyczynić się to jeszcze do pogorszenia obecnego stanu zdrowia dziecka. 

Bibliografia:
Czerwionka-Szaflarska M., Romańczuk B., Postępowanie w zaparciu czynnościowym stolca u dzieci i młodzieży, Via Medica 2008.Ryżko J., Socha J., Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego u dzieci i młodzieży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*