Leukocyty w moczu u dorosłych i dzieci – skąd się biorą i na co wskazują?

Leukocyty, inaczej nazywane białymi krwinkami krwi, pełnią bardzo istotną rolę w organizmie człowieka. Odpowiadają one za naszą naturalną odporność oraz chronią organizm przed szkodliwym działaniem wirusów i bakterii. Ich obecność w niewielkiej ilości w moczu jest prawidłowa, jednak nie może być ich więcej niż od 4 do 5 w polu widzenia podczas laboratoryjnego badania moczu. Gdy leukocyty w moczu występują w większej liczbie, może to wskazywać na infekcje układu moczowego i nie może być bagatelizowane.

Leukocyty w moczu – przyczyny ich podwyższonej obecności

Leukocyty w moczu występujące w większej ilości niż ogólnie przyjęte normy najczęściej wskazują na infekcje układu moczowego. Najbardziej narażone na tę chorobę są kobiety oraz dziewczynki. Inne możliwe przyczyny podwyższonej ilości białych krwinek w moczu to niewłaściwa higiena okolic intymnych, zażywanie niektórych antybiotyków, kamica nerkowa, zapalenie nerek, nowotwory układu moczowego, a nawet ciąża.

Lekarze zwracają uwagę, że podczas ciąży przez pewien czas może utrzymywać się podwyższony poziom leukocytów we krwi, jednak jeśli ich obecności towarzyszą także inne dolegliwości ze strony układu moczowego, nie można wykluczyć infekcji. Dlatego jeśli w ciąży wykryte zostaną leukocyty w moczu, konieczne jest natychmiastowe podjęcie leczenia.

 

Objawy towarzyszące podwyższonej ilości leukocytów w moczu

Leukocytom w moczu najczęściej towarzyszą także inne objawy świadczące o stanie zapalnym dróg moczowych. Objawy te dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Należą do nich:

  • pieczenie i ból podczas oddawana moczu;
  • uczucie parcia na pęcherz nawet tuż po wizycie w toalecie;
  • częstsze oddawanie moczu;
  • gorączka i dreszcze;
  • bóle brzucha i okolic podbrzusza;
  • zmiana koloru i zapachu moczu (staje się on mętny i ma przykry zapach).

Jak prawidłowo wykonać badanie moczu?

Leukocyty w moczu wykrywa się podczas standardowego badania moczu. W tym celu należy pobrać mocz do specjalnego pojemnika i zanieść go do laboratorium. Ważne, aby badany mocz był pierwszym oddanym w danym dniu, dlatego najlepiej jest pobrać próbkę rano, przy pierwszej wizycie w toalecie.

Leukocyty w moczu

Przed oddaniem moczu należy umyć okolice intymne przy użyciu delikatnego płynu do higieny intymnej oraz dokładnie wypłukać jego resztki czystą wodą. Mocz do badania pobieramy z tzw. środkowego strumienia. Oznacza to, że należy opuścić początkowy strumień moczu oraz jego końcówkę. Prawidłowo pobrany mocz to gwarancja miarodajnego pomiaru poziomu leukocytów w moczu. Ważne jest także szybkie dostarczenie próbki do laboratorium, najlepiej zrobić to więc tuż po oddaniu moczu.

Leukocyty w moczu – leczenie

Kiedy w moczu wykryty zostanie podwyższony poziom leukocytów we krwi, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zleci prawidłową terapię. Jej celem jest zwalczenie infekcji. Najczęściej tego typu choroby leczone są w domu, przy użyciu antybiotyków. W najcięższych przypadkach może być jednak konieczny pobyt w szpitalu.
W trakcie leczenia i po jego zakończeniu konieczne jest zachowanie prawidłowej higieny okolic intymnych. Warto więc podmywać się po każdym skorzystaniu z toalety oraz wycierać zawsze czystym ręcznikiem. W trakcie leczenia, jeśli choroba dotyczy kobiety, należy powstrzymać się także od współżycia seksualnego. Warto także wspomagać terapię naturalnymi pokarmami bogatymi w witaminę C i B oraz sokiem z żurawiny. Jest on naturalnym lekiem na problemy z układem moczowym.

Leukocyty w moczu u dziecka

Podwyższony poziom leukocytów w moczu nie dotyczy tylko osób dorosłych. Często jest on bowiem wykrywany także u dzieci. Najbardziej narażone na jego wystąpienie są dziewczynki ze względu na budowę anatomiczną układu moczowego. Podobnie jak w przypadku dorosłych, leukocyty w moczu u dziecka mogą świadczyć o rozwoju infekcji układu moczowego. Jest ona szczególnie niebezpieczna u najmłodszych i prowadzić może do poważnych powikłań, w tym do niewydolności nerek.
Dlatego w razie wystąpienia objawów świadczących o stanie zapalnym układu moczowego lub wykrycia w badaniu podwyższonego poziomu leukocytów w moczu, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza pediatry, który zleci odpowiednie dla dziecka leczenie. Aby uniknąć infekcji dróg moczowych u dzieci należy przede wszystkim dbać o prawidłową higienę okolic intymnych. Zaniedbania w tym zakresie to bowiem najczęstsza przyczyna stanów zapalnych układu moczowego u dzieci.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*