Leki zmniejszające płodność

Nie ma wątpliwości, że leki mają duży wpływ na płodność. To dlatego mądrym posunięciem wydaje się odstawienie wielu specyfików, jeśli planujemy ciążę. Zwłaszcza jeśli o dziecko staramy się od miesięcy.

Które leki zmniejszają szansę na doczekanie się potomka?

Antybiotyki a płodność

Enjoying each other's companyAntybiotyki to jeden z ważnych wynalazków współczesności. Pozwalają zwalczyć wiele infekcji, także tych, które mają negatywny wpływ na płodność: zarówno męską jak i damską. Niestety niektóre z nich zaburzają produkcję spermy.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku minocyklin, aminoglikozydów, nitrofurantoniny, sulfonamidów. Ponadto inne preparaty (o szerokim spektrum działania augmentin, keflex, ampicylina, amoksycylina) mogą powodować rozwój drożdżaków pochwy, które zmieniają śluz, uniemożliwiając przeniknięcie przez niego plemników. Ponadto infekcja drożdżaków utrudnia ocenę śluzu oraz identyfikacji dni płodnych.

Leki przeciwdepresyjne a płodność

Popularne leki typu Prozac czy Zoloft (selektywne inhibatory wychwytu zwrotnego serotoniny) mogą zarówno u kobiet, jak i mężczyzn negatywnie wpływać na płodność. Po pierwsze obniżają one libido, powodują kłopoty ze wzwodem i wytryskiem. Częstą konsekwencją zażywania tych leków jest zaburzenie równowagi hormonalnej oraz zmniejszenie liczby dni, w trakcie których śluz jest płodny. Inne badania wskazują, że leki przeciwdepresyjne negatywnie wpływają na jakość nasienia oraz obniżają liczbę plemników.

Zażywanie lub odstawienie leków przeciwdepresyjnych w trakcie starania się o ciążę nigdy nie należy do prostych. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z lekarzem.

Leki przeciwzapalne a płodność

Leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen i naproksen, mogą obniżać płodność a nawet zatrzymać owulację. Jeśli preparaty te są zażywane często i w dużych ilościach, ryzyko negatywnych konsekwencji jest spore. Częstym skutkiem stosowania leków z tej grupy jest zespół lutenizacji niepękniętego pęcherzyka, co może powodować niezdolność pęcherzyka do uwolnienia jajeczka oraz zmniejszać wydzielanie sprzyjającego poczęciu śluzu płodnego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Mika Jaworska Mika Jaworska

  Nasuwa się tylko jeden wniosek. Koncerny farmaceutyczne sprzęgły się, aby zabić świat. Większość ich produktów zmniejsza płodność, wiele uszkadza narządy, dużo wywołuje alergię, Całe mnóstwo to zwykłe oszustwo. Szczepionki wywołują autyzm. No to gdzie my żyjemy? Do czego to prowadzi? Ja myślę tak: Medycyna chińska ma tysiące lat a współczesna zaledwie ponad 100.Może warto się trochę cofnąć? Czemuż podawać Panadol, skoro można sok malinowy , cytrynę i czosnek? Czemu spędzać temperaturę chemią, skoro można chłodzeniem pachwin i karku ? Czemu na zapalenie płuc czy oskrzeli od razu antybiotyk, skoro można najpierw bańki? .Myślę, że strasznie się zapętliliśmy,Nie da się już tego cofnąć, ale czasem warto po prostu pomyśleć.

 2. joanna joanna

  Cierpie na migren, jak zreszta każda kobieta w mojej rodzinie :-( Wiec nieuniknionym jest, ze musze niestety siegac po leki przeciwbolowe, ktore dadza mi normalnie funkcjonowac. Dwa lata staralismy sie o dziecko z mężem (wtedy nie mialam wiedzy, ze tyle lekow moze miec wplyw na poczecie). Zachorowalam pewnej jesieni na zapalenie płuc, caly miesiąc otrzymywalam -penicyline (antybiotyk) w zastrzykach – to bylo koszmar cala ta choroba! Przez miesiac na zwolnieniu lekarskim…. Jednak nic sie nie dzieje bez przyczyny. Kolejnego miesiaca, po dwoch latach staran udalo sie. Zaszlam w ciaze. Teraz smiejemy sie i z przekasem mowimy, ze to brzydkie chorobsko nam pomoglo. Tyle antybiotyku i innych swinstw i udalo sie. Mamy zdrowego bobasa. :-)W ciazy nie bylo migren, ale zaraz po porodzie wrocily. Niestety.

 3. mm mm

  Naprawdę bardzo interesujące, jak wiele leków może mieć wpływ na płodność. Jestem w szoku! Ale pewnie tej wiedzy się nie przekazuje z konkretnych przyczyn….ech…

 4. Pit Pit

  Płodność? SSRI powodują czasami nawet trwałą impotencję i odrentwienie narządów płciowych zarówno u mężczyzn jak i kobiet…