Stosowanie preparatów homeopatycznych jest dość popularne. Wiele kobiet w ciąży zastanawia się czy medycyna alternatywna jest bezpieczna, niż korzystanie z leków i antybiotyków przepisywanych przez lekarza. Czy homeopatia może być jednocześnie skuteczna i bezpieczna dla ciężarnych kobiet? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w treści niniejszego wpisu. Przeczytaj, czy leki homeopatyczne w ciąży są dobrą opcją?
Homeopatia w ciąży – co to takiego?
Homeopatia to system medycyny niekonwencjonalnej, który zakłada zasadę podobieństwa. Według niej określone substancje wywołują u osób zdrowych objawy chorobowe, zaś u chorego są w stanie pozbyć się niektórych dolegliwości. Warunkiem pomyślnej terapii lekami homeopatycznymi jest ich podawanie w bardzo małych dawkach. Dla przykładu, osoba, która zmaga się z wysoką gorączką powinna zastosować niewielką ilość preparatu, który wywołuje gorączkę.
Leki homeopatyczne są najczęściej produkowane z substancji pochodzenia naturalnego. Proces wymaga zastosowania składnika oraz poddaniu go tzw. potencjalizacji, czyli stopniowemu rozcieńczaniu substancji leczniczej. Efektem końcowym jest otrzymanie roztworu zawierającego niezwykle niskie stężenie składnika. Najczęściej mowa tu o zawartości jednej milionowej części substancji wyjściowej.
W opinii zwolenników homeopatii niewielka dawka składnika aktywnego wystarczy, by pobudzić procesy naprawcze w organizmie. Większość ekspertów medycyny niekonwencjonalnej podaje również, że preparaty homeopatyczne są w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Czy homeopatia w ciąży jest bezpieczna?
Jak podaje dr Joanna Gzik, leki homeopatyczne stanowią bezpieczne rozwiązanie dla kobiet ciężarnych, a także dla Pań w okresie laktacji. Wynika to nie tylko z naturalnego składu tego typu preparatów, ale również z niskiego stężenia substancji aktywnej. Jednocześnie, specjalistka nie potwierdza skuteczności tego typu leków w kontekście leczenia wszelkich dolegliwości. Powodzenie w zakresie stosowania terapii lekami homeopatycznymi jest bowiem uwarunkowana indywidualnie. Jeśli jednak lekarz prowadzący nie określi przeciwwskazań, kobieta może zdecydować się na stosowanie wyżej omówionych preparatów.
Jakie leki homeopatyczne mogą więc okazać się pomocne?
W przypadku wystąpienia lekkiej infekcji dróg oddechowych bez wysokiej gorączki warto zastosować cebulę zwyczajną. Na ból zatok pomocnym może okazać się preparat taki jak Lachesis czy Apis mellifica. Jednocześnie, Joanna Gzik podkreśla, że stosowanie leków homeopatycznych powinno być ustalone z lekarzem prowadzącym ciążę, celem zapewnienia pełnego bezpieczeństwa kuracji.
Homeopatia u ciężarnej – na co może pomóc?
Przyszłe mamy często odczuwają liczne dolegliwości. Jedną z najpopularniejszych są tzw. poranne mdłości. Tego typu problem można wyeliminować stosując produkty takie jak Ipeca, Sepia czy Cocculus.
Podczas ciąży dochodzi do burzy hormonalnej, która jest powodem huśtawek emocjonalnych i zmiennych nastrojów. Oprócz picia naparów z zielonej herbaty, kobieta ciężarna może też spróbować terapii preparatem o nazwie Ignatia amara.
Lek homeopatyczny znajduje zastosowanie w przypadku nadpobudliwości nerwowej i zmysłowej, a także niweluje odczucie lęku czy tremy.
Leki homeopatyczne mogą też regulować takie dolegliwości jak skurcze, bóle brzucha czy bóle głowy. Należy jednak pamiętać, że homeopatia nie jest idealnym rozwiązaniem na każdy problem. W przypadku szczególnie uporczywych dolegliwości związanych z ciążą należy poinformować o tym fakcie lekarza ginekologa.
O czym warto pamiętać stosując homeopatię w ciąży?
- Chcąc stosować leki homeopatyczne w ciąży należy pamiętać o konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
- Nie należy stosować preparatów homeopatycznych na własną rękę.
- Przed rozpoczęciem terapii należy zapoznać się z zaleceniami na opakowaniu lub zamieszczonymi w ulotce dołączanej do leku.
- Należy pamiętać, że leki homeopatyczne nie mogą zastąpić medycyny tradycyjnej. Powinny stanowić jedynie jej uzupełnienie.
- W przypadku wystąpienia niepożądanych objawów na skutek przyjmowania leków homeopatycznych należy zaprzestać ich stosowania.
Komentarze