Kwasy omega 3 dla dzieci – dlaczego warto je podawać?

Zbilansowana dieta jest istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Kwasy omega-3 są jej nieodzowną częścią. To właśnie ten składnik odpowiada za poprawę widzenia i lepsze funkcjonowanie mózgu. W jakich produktach znajdują się kwasy omega-3 i jak włączyć je do diety malucha? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w treści niniejszego poradnika.

Kwasy omega 3 dla dzieci

Kwasy omega-3 – dlaczego są ważne?

Nienasycone kwasy tłuszczowe składają się z kilku związków. Do najważniejszych należy zaliczyć kwas dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA). Te rodzaje kwasów znajdują się przede wszystkim w tłustych rybach, takich jak łosoś, śledź czy makrela. Istotnym nienasyconym kwasem tłuszczowym jest także kwas linolenowy (ALA) znajdujący się w niektórych roślinach.

Ciekawostką jest, że DHA stanowi aż 97% wszystkich kwasów znajdujących się w mózgu dziecka. Substancja jest odpowiedzialna za ukrwienie tkanek, a także zapewnia prawidłowy przepływ bodźców pomiędzy neuronami. Dodatkowo, kwas DHA jest budulcem warstwy ochronnej siatkówki oka, a także zapewnia prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku.

Kwasy omega-3 są produkowane przez ludzki organizm w zbyt niskiej ilości. Choć znajdują się w błonie komórkowej każdej komórki nerwowej, z wiekiem wytrącają się z organizmu. Kwasy omega-3 odpowiadają za prawidłowy transport składników odżywczych w komórkach. Z tego powodu warto zadbać o to, by ich ilość w organizmie była regularnie uzupełniana.

Jak kwasy omega-3 wpływają na rozwój dziecka?

Odpowiednie stężenie kwasów omega-3 gwarantuje szybszy rozwój intelektualny dziecka. Składniki odpowiadają za kształtowanie kreatywności i ogólne usprawnienie rozwoju logicznego i poznawczego.

Kwasy omega-3 zapewniają również prawidłowy rozwój mechanizmu ostrzenia wzroku. Dzięki ich obecności maluszek dużo szybciej jest w stanie rozpoznawać kształty i kolory. Dodatkowo, kwasy omega-3 wspierają koncentrację i umożliwiają szybszy rozwój podstawowych funkcji motorycznych.

Podsumowując, niedobór kwasów omega-3 może doprowadzić do tego, że mózg dziecka rozwija się wolniej. W skrajnych przypadkach niedostateczna ilość tego składnika może też prowadzić do gorszego rozwoju intelektualnego i zaburzeń ośrodka wzroku.

Gdzie znajdują się kwasy omega-3?

Kwasy omega-3 powinny być podawane dziecku już od najmłodszych lat życia. W ciągu pierwszych 24 miesięcy dochodzi do intensywnego rozwoju mózgu oraz ośrodka wzroku. Z uwagi na to, że ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie produkować kwasów omega-3 w optymalnych ilościach, koniecznym jest dostarczenie ich wraz z pożywieniem. Na początkowym etapie ważnym jest więc, aby matka dostarczała sobie kwasy omega-3. Wówczas jej mleko będzie zawierało dużo wyższe stężenie tego składnika.

Kwasy omega-3 można znaleźć w pożywieniu następującego rodzaju:

  • ryby morskie – dorsz, łosoś, halibut, makrela, sardynki, śledź,
  • owoce morza – krewetki, sushi
  • orzechy – włoskie, migdały, laskowe,
  • awokado,
  • oliwa z oliwek,
  • siemię lniane,
  • olej sojowy, słonecznikowy i kukurydziany,
  • smalec 345,
  • masło,
  • pestki z dyni.

Mamy karmiące mlekiem modyfikowanym mogą też sięgnąć po produkty z dodatkiem kwasów omega-3. Jest to opcjonalny sposób na suplementację tego składnika.

Kwasy omega-3 dla dzieci – co podawać?

W przypadku starszych dzieci warto podawać im kwasy omega-3 w gotowym posiłku. Dobrym rozwiązaniem będą ugotowane na parze lub upieczone w folii świeże ryby. Jeśli dziecko jest już przyzwyczajone do jedzenia warzyw, można spróbować przygotować mu sałatkę skropioną odrobiną oliwy z oliwek. W przypadku niemowląt nie poleca się podawania konserw, ryb marynowanych lub wędzonych.

Dobrym źródłem kwasów omega-3 jest też awokado. Produkt może stać się jednym z elementów gotowego dania, a także być spożywany samodzielnie. Jeśli dziecko ma już zęby może też spożywać orzechy czy pestki z dyni w charakterze przekąski.

Czy warto suplementować kwasy omega-3?

Z uwagi na dość ograniczoną ilość kwasów omega-3 w pożywieniu, nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić dodatkową suplementację tego składnika. W tym celu najlepiej sięgnąć po produkty w formie kapsułek lub syropu. Taka forma jest przystępna dla dzieci, a jednocześnie gwarantuje dobrą przyswajalność substancji aktywnej. Suplementy z kwasami omega-3 w formie kapsułek można też dodać do gotowego posiłku.

Kwasy omega-3 są istotnym elementem diety dziecka. Warto więc zadbać o dostarczanie ich maluchowi, zarówno w posiłkach, jak i za pośrednictwem suplementów diety.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.