Kupka noworodka: szczegółowy poradnik, zapach, kolor, wygląd

Debiutujący rodzice często są zaniepokojeni po odwinięciu pieluszki noworodka. To, co widzą w jej środku nierzadko wywołuje u nich całą listę wątpliwości. Patrzą i dostrzegają, że kupka noworodka jest wodnista i ma dziwny kolor. Obawiają się, że maluch cierpi na biegunkę lub być może ma alergię. Najczęściej jednak obawy są nieuzasadnione. Wystarczy przeczytać, jak wygląda kupka noworodka, by wszystko stało się jasne. Na podstawie zawartości pieluszki można bowiem sporo powiedzieć o stanie zdrowia niemowlaka.

Kupka noworodka – jak często to norma?

Istnieje szeroki zakres określający normę. Noworodek może robić kupkę po każdym karmieniu, czyli nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Najczęściej tak częste wypróżnianie obserwuje się w przypadku niemowląt karmionych piersią, u których zazwyczaj po 6-10 tygodniach od porodu liczba kupek w ciągu dnia zmniejsza się do 1-4.

kupka noworodka

Możliwa jest również sytuacja odwrotna, czyli dużo rzadsze oddawanie stolców raz lub dwa razy w tygodniu. Kiedy zatem na podstawie częstotliwości wypróżnień można dowiedzieć się, że sytuacja wymaga interwencji lekarskiej?

Zazwyczaj w sytuacji, gdy nagle częstotliwość wypróżnień zmienia się, dziecko zaczyna robić dużo więcej lub dużo mniej kupek. Sygnałem alarmowym jest również drażliwość malca, wysyłanie sygnałów, że problemem może być ból brzuszka lub konkretne objawy takie, jak zaczerwienienie okolicy pieluszkowej lub zmieniona zawartość pieluszki, o czym poniżej.

Jak wygląda pierwsza kupka noworodka?

Pierwsza kupka noworodka to smółka, którą dziecko wydala najczęściej w szpitalu, przez pierwsze 2-3 dni życia. Ma barwę zielono-czarną, formę smolistą, lepką. Swoją strukturą smółka przypomina trochę olej silnikowy, składa się z płynu owodniowego, śluzu, komórek skóry i innych składników, które były obecne w macicy.

Niestety smółka nie ma zapachu, dlatego odwinięcie pieluszki i zorientowanie się, że jest pełna, bywa zaskoczeniem. Nie da się bowiem rozpoznać za pośrednictwem węchu, że maluszek wydalił pierwszą kupkę.

Stolec przejściowy

Po pierwszej kupce noworodka, około 2-4 dnia życia przychodzi czas na stolec przejściowy, który jest jaśniejszy od smółki i mniej lepki.  Taka kupka noworodka stanowi potwierdzenie, że rozpoczął się proces trawienia i wchłaniania pokarmów oraz wydalania.

Jak wygląda kupka noworodka karmionego piersią?

Dziecko karmione piersią zazwyczaj wydala żółtą lub lekko zieloną kupkę. Konsystencja jest kremowa i płynna, przypominająca kupkę w przebiegu biegunki. Wiele osób opisuje kupkę noworodka karmionego piersią jak musztardę wymieszaną z twarożkiem. Zapach stolca nie jest intensywny, przeciwnie dużo lepszy niż na kolejnym etapie rozszerzania diety. Zazwyczaj porównuje się go do skwaśniałego mleka.

Jeśli w pieluszce pojawiają się jasnozielone i pieniste kupy, być może to sygnał, że dziecko otrzymuje zbyt niskokaloryczny posiłek. Zaleca się w takiej sytuacji karmić dłużej z jednej piersi, co może zakończyć problem.

Jak wygląda prawidłowa kupka noworodka karmionego mieszanką?

Noworodek, który otrzymuje mleko modyfikowane, robi inne kupki niż rówieśnik otrzymujący naturalne mleko. Zazwyczaj jego kupka ma kolor masła orzechowego na brązowym tle, czyli żółty lub jasnobrązowy. Kupka ma intensywniejszy zapach (zgniły) niż w przypadku niemowląt karmionych piersią, ale nadal mniej intensywny niż w przypadku niemowląt, u których rozszerzana jest dieta. Ma też trochę inną strukturę – najczęściej jest gęstsza, podobna do margaryny.

Noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym robi kupkę od jednego do pięciu razy na dobę. Już na tym etapie maluszek może cierpieć na zaparcia, bywa, że ma problemy z wypróżnianiem, płacze i wyraźnie męczy się przy oddawaniu stolca. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza i najczęściej zmiana mleka, zazwyczaj na takie, które zawiera prebiotyki i probiotyki usprawniające pracę układu pokarmowego.

Kiedy kupka noworodka nie jest prawidłowa?

Jeśli po odwinięciu pieluszki, rodzic lub opiekun zauważa, że w kupce jest krew, śluz, ropa, należy skonsultować się z lekarzem. Być może dziecko cierpi na alergię. Konsultacji wymagają wszelkie incydenty, podczas których maluch mierzy się ze sporym dyskomfortem w trakcie oddawania stolca. Poza tym warto przy wizycie u lekarza zaznaczyć, że częstotliwość robienia kupek zmieniła się.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Ala Ala

    Pamietam jak bardzo sie stresowalam, ze moj synek ma ciagle biegunki…teraz sie z tego smieje, ale wtedy kupka noworodka byla dla mnie wielka tajemnica :P

  2. Marta Marta

    kiedyś poszłam z pieluszką do lekarza…ech ;) ale miał minę :D kupka noworodka twarzą w twaz

  3. mama mama

    Najważniejsze że ta kupka jest, bo zdarzają się też wcale nierzadko zaparcia…