Kto uchyla się od szczepienia dzieci? Dlaczego rodzice nie chcą szczepić dzieci?

W zeszłym roku liczba rodziców, którzy nie szczepią dzieci wzrosła o 66%. Według informacji z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w 2014 r. nie zaszczepiono ponad 12 tys. dzieci. Socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego dr Tomasz Sobierajski podkreśla, że najbardziej niechętne szczepieniom są osoby dobrze usytuowane i wykształcone. Sanepid, który dotąd bagatelizował sytuację, teraz zauważa, że „problem jest coraz większy”, dlatego ma zamiar „skuteczniej egzekwować obowiązek zaszczepienia dzieci”.

Jak to wygląda w Stanach Zjednoczonych, gdzie wszystko się zaczęło, gdzie niechęć do szczepień jest spora, a ilość wkłuć u dzieci większa niż w Polsce? W niektórych prywatnych szkołach nieszczepionych jest nawet 80% dzieci. Niechętni podaniu szczepionek są zazwyczaj ludzie dobrze usytuowani, dociekliwi i poszukujący informacji na własną rękę.

Epidemiolodzy w Polsce zauważają potrzebę zorganizowania szkoleń dla pediatrów. Według nich, brakuje rzetelnej dyskusji między pacjentem a specjalistą.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniu „Stop NOP” zauważa, że przyczyny odmowy szczepień są inne. Ankieta, którą przeprowadziły osoby ze Stowarzyszenia wśród osób odmawiających szczepień daje inny obraz sytuacji. I tak okazuje się, że podstawowe czynniki, dla których rodzice nie chcą szczepić dzieci, szczepią wybiórczo lub z opóźnienie to:

1) Informacja o ryzyku 70,58%
2) Utrata zaufania do lekarzy i urzędników 59,95%
3) NOP (niepożądany odczyn poszczepienny) u bliskich 40,62%
4) NOP u dziecka 38,38%
5) Względy etyczne 34,44%
6) Konsultacja z lekarzem 9,81%
7) Szczepię, ale wybiórczo 8,16%

 

Co o tym sądzicie?

 

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Ania Ania

    myślę, że ludzie w końcu przejrzeli na oczy…

  2. Mati Mati

    szczepienia wcale nie chronia a moga niezle namieszac
    nie dziwie sie ze ludie nie chca szczepic

Polecane tematy