Kto trzyma dziecko do chrztu?

Niektórzy przed ważnym wydarzeniem w życiu małego dziecka i jego rodziny – mają dylemat. I zastanawiają się – kto trzyma dziecko do chrztu? Czy jest to gdzieś ustalone? Czy ma to w gruncie rzeczy jakieś głębsze znaczenie?

Chrzest święty – czyli wydarzenie pełne symboli

Chrzest święty jest ważnym dniem w życiu każdej rodziny. Osoby wierzące w ten sposób włączają małe dziecko do wspólnoty kościoła. Podczas polewania główki maluszka przez kapłana, duchowny obmywa „duszę dziecka” z grzechu pierworodnego. Dziecko w ten sposób otrzymuje pierwszy sakrament, który otwiera mu z czasem drogę do kolejnych.

W Polsce chrzest to msza święta, następnie uroczysty obiad i spotkanie rodzinne. Zwyczajowo na tę uroczystość wybiera się dwie ważne osoby – matkę chrzestną i ojca chrzestnego, którzy mają pomagać w wychowaniu dziecka w duchu chrześcijaństwa i wspierać rodziców dziecka w trudach wychowania.

kto trzyma dziecko do chrztu?

 

Rola chrzestnych najczęściej jest jednak symboliczna. To dzisiaj funkcja społeczna, wyróżnienie. W wielu rodzinach nie ma ona charakteru religijnego, ale oznacza wybranie bliskich osób jako tych, którzy odtąd będą w szczególny sposób uczestniczyć w życiu dziecka.

Na chrzcie rodzice chrzestni mają pewne funkcje. Mama najczęściej odpowiada za zakup szatki i za wręczenie jej rodzicom, a właściwie dziecku. Ojciec chrzestny „przyjmuje światło Chrystusa”, czyli zapala święcę. Niektórzy są zdania, że rola chrzestnych obejmuje również trzymanie dziecka do chrztu. Jednak czy tak jest w rzeczywistości?

Matka chrzestna trzyma dziecko do chrztu?

W niektórych regionach dziecko do chrztu trzyma matka chrzestna. Jest to tradycja. Chrzestny zapala świece, a matka trzyma dziecko, gdy ksiądz polewa maluszkowi głowę.  Czy jednak to standard? Oczywiście nie.

To jak najbardziej kwestia umowna.

Kto trzyma dziecko do chrztu?

W praktyce zazwyczaj dziecko jest trzymane przez najlepiej mu znaną osobę – przez mamę lub tatę. Nie ma to większego znaczenia. Przyjmuje się często, że to tata trzyma maluszka, ze względu na większą siłę i mniejszy problem z utrzymaniem dziecka podczas mszy świętej. Silne ramiona umożliwiają tacie spełnienie tej zaszczytnej funkcji.

Jednak kluczowe jest, kto trzyma dziecko w momencie polewania główki wodą. I tu decyzja należy do rodziców. Nie ma żadnych odgórnych zasad – dziecko może trzymać mama lub tata.

W praktyce wielu rodziców po prostu zmienia się, raz dziecko trzyma jedno z nich, raz drugie. Jest to ważne, bo często maluszek płacze i wsparcie drugiego rodzica podczas uspokajania dziecka ma duże znaczenie. Chrzest to jednak wydarzenie pełne emocji. Warto po prostu przeżyć je razem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.