Najlepsze książki dla trzylatka. Nasza lista

Obudzenie w swoich dzieciach miłości do czytania to bezcenna wartość w dzisiejszych czasach. Książki rewelacyjnie stymulują rozwój dziecka. Literatura umożliwia zdobycie wiedzy, która okazuje się bardzo przydatna w dorosłym życiu. Jakie książki są odpowiednie dla trzylatka? Na które tytuły warto zwrócić uwagę?

Zalety czytania najmłodszym dzieciom

Współcześnie nawet małe dzieci narażone są na działanie bardzo wielu bodźców. Zewsząd jesteśmy atakowani niezliczonymi reklamami. Smartfony, tablety są dostępne w niemal każdym domu i udostępniane coraz młodszym dzieciom. Niestety takie postępowanie powoduje, że dzieci stają się nerwowe, źle śpią, z czasem często tez zaczynają pojawiać się inne problemy wychowawcze.

Przeczytaj, 8 powodów, dla których warto czytać dziecku książki.

Trzylatek – wiele znaczących zmian

Dzieci w tym wieku najczęściej zaczynają uczęszczać do przedszkola, jest to okres wielu ważnych zmian. W tym czasie maluchy szczególnie potrzebują wsparcia i bliskości rodzica. Wspólne czytanie książek z trzylatkiem, potrafi wspaniale pomóc w budowaniu więzi z dzieckiem.  Spędzenie  czasu z maluchem, kiedy przytuleni oddajemy się lekturze, jest bezcenne – dziecko dzięki temu czuje się bezpieczne i otoczone miłością. Bardzo ważne jest jednak to, na które pozycje się zdecydujemy.

książki dla trzylatka

Jakich książek szukać dla trzylatka? Książki dla trzylatka

Dzieci w tym wieku są już za duże na książeczki składające z kliku prostych obrazków, jednocześnie są byt małe, na to, żeby wprowadzać ich w fabułę skomplikowanych historii. Konieczne jest tu znalezienie kompromisu, który pozwoli stymulować rozwój malucha na tym etapie, do tego okaże się dla dziecka interesujące. Na szczęście na rynku wydawniczym co roku pojawia się bardzo wiele ciekawych pozycji, które będą idealne dla trzylatków.

Na które pozycje dla trzylatka warto zwrócić uwagę – nasza lista. Książki dla trzylatka

W księgarniach dostępnych jest naprawdę wiele pozycji, które będą odpowiednie dla dzieci w tym wieku. Przedstawiamy jednak kilka uniwersalnych propozycji, które mają wiele walorów edukacyjnych i najczęściej dzieci je uwielbiają:

  • „Miś uszatek”
  • „Zęby”
  • „Pucio”
  • „Wielka księga…”
  • „Poczytaj mi mamo…”

Miś uszatek

Pozycja, którą z chęcią i rozrzewnieniem czytają także rodzice, ponieważ większość z nas zna ją ze swojego dzieciństwa. Przygody Misia Uszatka interesowały dzieci czterdzieści lat temu, wciągają i zachwycają maluchy także współcześnie. W 2016 roku wydano wznowienie „Misia Uszatka” autorstwa Czesława Janczarskiego. Książka ta zawiera zbiór historii o misiu, wzbogacona jest także ślicznymi ilustracjami.

Zęby

Książki mogą pełnić bardzo wiele funkcji. Jedną z nich może być przemycenie dziecku wielu ważnych informacji w przystępny dla niego sposób. Idealnym przykładem jest tu książka „Zęby” Wojciecha Grajkowskiego, która wskaże dziecku, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Wydanie wzbogacone o ciekawe, komiksowe ilustracje z pewnością zainteresuje trzyletnie dzieci.

Pucio

Seria o Puciu podbija serca maluchów i ich rodziców. Autorka poczytnych książeczek – Marta Galewska – Kustra, która z wykształcenia jest pedagogiem i logopedą, specjalizuje się w zaburzeniach artykulacji u dzieci oraz w terapii, która dotyczy opóźnionego rozwoju mowy. Jej pomysł na wprowadzenie do książeczek bohatera, rówieśnika swoich czytelników, którego przygody zachęcają maluchów do trudnych ćwiczeń związanych z mową to strzał w dziesiątkę. Jest to dla dzieci ciekawe i chętnie podejmują kolejne próby, które coraz bardziej przybliżają je do prawidłowej wymowy.

Wielka księga…

W ten sposób zaczynają się tytuły dwóch tomów książek – „Wielka księga gospodarstwa” oraz  „Wielka księga pojazdów”. To książeczki pełne mnóstwa bardzo szczegółowych ilustracji, które wiernie odwzorowują rzeczywistość. Książki wydane w dużym formacie nigdy się nie nudzą, ponieważ bogate ilustracje stwarzają bardzo wiele możliwości zabawy i rozmowy. Pozwolą na wzbogacenie słownictwa u dzieci oraz poznanie nazw wielu nowych przedmiotów.

„Poczytaj mi mamo…”

Ta seria jest zbiorem krótkich opowiadań, które niejednokrotnie rozbawią malucha. Część tekstów jest także pouczająca. Tego typu pozycja powinna być obowiązkową na półce z książkami trzylatka, ponieważ dzięki różnorodności  dziecko samo będzie mogło wybrać, wskazać to, co mu się podoba, a co nie do końca. Taka książka może też być wykorzystywana na różnych etapach rozwoju dziecka, ponieważ wraz z czasem gust malucha się zmienia.

Powinniśmy uczyć dzieci tego jak dużą przyjemność można czerpać z rozwijającego spędzania czasu. Wskazanie alternatyw dla multimedialnych urządzeń, telewizora pokaże trzylatkowi, że spędzania czasu z mamą i tatą może być jeszcze atrakcyjniejsze niż śledzenie perypetii ulubionych bohaterów na ekranie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.