Krzywa cukrowa w ciąży – zanim pójdziesz na badanie

Krzywa cukrowa w ciąży to rutynowe badanie o charakterze przesiewowym, które sprawdza u kobiet w ciąży poziom cukru we krwi. Celem jest „wyłapanie” wszystkich tych przypadków, w których poziom cukru jest zbyt wysoki, co najczęściej oznacza obecność cukrzycy ciążowej. Wczesne zdiagnozowanie cukrzycy ciążowej pozwala tak zmodyfikować dietę i wprowadzić zmiany w stylu życia, by doprowadzić do urodzenia zdrowego i silnego niemowlaka.

Kiedy przeprowadza się badanie?

Krzywa cukrowa w ciąży planowana jest zazwyczaj na okres między 24 a 28 tydzień ciąży.  Badanie to może być wykonane wcześniej, jeśli istnieje wysokie ryzyko cukrzycy u Ciebie lub Twoje wyniki badań są niepokojące (np. wysoki poziom cukru w moczu).

krzywa cukrowa w ciąży

Krzywa cukrowa w ciąży – jak się przygotować?

Do badania poziomu cukru we krwi nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie należy zmieniać diety, czy aktywności fizycznej – choć w ciąży generalnie należy odżywiać się racjonalnie i dbać o regularną aktywność fizyczną (np. spacery na świeżym powietrzu).

Należy tylko zadbać o to, by udać się do laboratorium na czczo. Oznacza to, że na około 12 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od jedzenia. Trzeba również pamiętać, że w trakcie badania powinnaś być zdrowa, niestety nawet niewielkie przeziębienie może dać fałszywy obraz na badaniach. Jeśli przyjmujesz jakieś leki, zapytaj lekarza, czy nie będą one miały fałszywego wpływu na wynik badania (np. beta-blokery, sterydy, leki poprawiające nastrój, itd).

W gabinecie zostanie zbadany Twój poziom cukru we krwi na czczo. Następnie ponownie zostanie on oznaczony po wypiciu roztworu z glukozą i odczekaniu godziny lub dwóch (w zależności od tego, czy w badaniu użyto 50 gramów czy 75 gramów glukozy).

Krzywa cukrowa w ciąży – czy to jest nieprzyjemne?

Większość kobiet nie ma problemu z tym, żeby przejść badanie, choć samo wypicie roztworu z glukozą może być nieprzyjemne. Niektóre jednak wspominają je bardzo nieprzyjemne, zdarza się, że na skutek reakcji organizmu trzeba badanie nawet powtarzać.

Najczęściej pojawiają się: mdłości, wymioty, potliwość, zawroty głowy.

Krzywa cukrowa w ciąży – interpretacja wyników

Jak zinterpretować wyniki po przeprowadzonym badaniu?

Jeśli poziom cukru we krwi  na czczo jest równy lub mniejszy niż 95 mg/l, a po godzinie jest równy 140 mg/l lub mniejszy, oznacza to, że nie ma podstaw, by stwierdzić cukrzycę ciążową. Wynik jest prawidłowy.

Jeśli po godzinie uzyska się wynik powyżej 140 mg/l i niższy niż 199 mg/l, należy powtórzyć badanie, tym razem z użyciem 75 g glukozy.

Jeśli wynik jest wyższy niż 200 mg/l, wskazuje to na cukrzycę w ciąży.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Iga Iga

    badanie było bardzo nieprzyjemne myslalam, ze zwymiotuje na szczescie sie udalo i mamy to za soba

  2. Olenka Olenka

    A mi lekarz nie zlecił tego badania…:( Zmienić lekarza czy jak? Jak czytam jakie to wazne to jestem zalamana