Krzywa cukrowa – jak interpretować wyniki badań w ciąży?

Jak przygotować się do badania?

Na początek trzeba zakupić w aptece 75 g glukozy. Do badania najlepiej zgłosić się na czczo –  po 8-14h przerwie od spożycia pokarmów. Dzień wcześniej lepiej ograniczyć spożywanie słodyczy i tłustych potraw. Wskazane jest powstrzymanie się od palenia tytoniu przynajmniej 8h przed badaniem – w przypadku ciężarnych to oczywiste. Pacjentka powinna być w pełni zdrowa tak by badania były jak najbardziej miarodajne.

Jak przebiega badanie ?

Ciężarna zgłasza się na badanie z samego rana. Na początek pielęgniarka pobiera pacjentce krew, następnie przygotowuje przyniesiony roztwór glukozy ( 75g) w szklance wody. Przyszła mama powinna wypić przygotowaną mieszankę w ciągu 5 minut. Kolejno po jednej i po dwóch godzinach od wypicia znów pobierana jest pacjentce krew.

Kobieta w czasie przerw między pobraniami krwi nie powinna wykonywać żadnej aktywności fizycznej, wychodzić z przychodni, pić i jeść. Wszystko to mogłoby fałszować wynik badania.

Samo badanie wiąże się jedynie z bólem w momencie wkucia, ale bardziej nieprzyjemne może być wypicie roztworu glukozy. Płyn jest bardzo słodki, co przy ciążowych mdłościach i pustym żołądku może powodować dodatkowe mdłości, wymioty a nawet zawroty głowy.

Jak interpretować wyniki badania krzywej cukrowej?

Badanie poziomu cukru we krwi zwykle odczytuje się z wykresu krzywej cukrowej. Jeśli mamy do czynienia z cukrzycą ciążową, poziom cukru we krwi będzie zdecydowanie większy po wypiciu glukozy niż na czczo i nadal pozostanie wysoki po 2 godzinach. Interpretacja wyników badań wygląda następująco:

  • 100 mg na czczo i powyżej 140 mg po jednej i dwóch godzinach – prawidłowa glikemia
  • 95-125 mg na czczo i 140 – 199 mg po jednej i dwóch godzinach –  istnieje prawdopodobieństwo nietolerancji glukozy więc badanie trzeba powtórzyć.
  • powyżej 200 mg po jednej i dwóch godzinach świadczy o nietolerancji glukozy a więc o rozpoznaniu cukrzycy.

Samo badanie poziomu cukru we krwi pozwala jednoznacznie określić , czy przyszła mama cierpi na cukrzycę ciążową. W przypadku jej stwierdzenia, pacjentka powinna zgłosić się do poradni diabetologicznej w celu ustalenia leczenia, diety i regularnego sprawdzania poziomu cukru we krwi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.