Ciąża to stan wyjątkowy, ponieważ chodzi o zdrowie zarówno matki , jak i znajdującego się w jej łonie dziecka. Dlatego od samego początku kobieta jest pod stałą opieką lekarską. Już na pierwszej wizycie lekarskiej potwierdzającej ciążę lekarz zleca odpowiednie badania. Najczęściej jest to badanie krwi, moczu i USG. Badania są różne w zależności od potrzeby a także wieku ciąży. Jednym z najistotniejszych jest oznaczenie poziomu cukru we krwi tzw. krzywa cukrowa.
Co to jest krzywa cukrowa? I po co wykonywać badanie poziomu cukru w ciąży?
Krzywa cukrowa (krzywa glikemiczna) to wynik badania poziomu cukru we krwi w różnych odstępach czasowych podczas ciąży. Test polega przede wszystkim na podaniu kobiecie ciężarnej glukozy i obserwowaniu, jak organizm reaguje na wydzielenia insuliny, jak szybko reguluje się poziom cukru we krwi i zapisywaniu wyników w formie wykresu – krzywej cukrowej.
Badanie ma za zadanie wykluczyć bądź potwierdzić obecność cukrzycy ciążowej.
Masz cukrzycę ciążową?
To ważne, bo choroba ta jest bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu a także dla matki. Wczesne jej wykrycie pozwoli na odpowiednie leczenie.
Cukrzyca ciążowa jest o tyle niebezpieczna, że może być wskazaniem do wykonania u rodzącej cesarskiego cięcia. Do wykonania badania w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Badanie jest wykonywane rutynowo w każdej ciąży bez względu na to, czy kobieta cierpi na cukrzycę. Zwykle badanie wykonuje się między 24 a 28 tygodniem ciąży, chyba że lekarz stwierdzi potrzebę wcześniej.
Komentarze