Krzywa cukrowa – jak interpretować wyniki badań w ciąży?

Ciąża to stan wyjątkowy, ponieważ chodzi o zdrowie zarówno matki , jak i znajdującego się w jej łonie dziecka. Dlatego od samego początku kobieta jest pod stałą opieką lekarską. Już na pierwszej wizycie lekarskiej potwierdzającej ciążę lekarz zleca odpowiednie badania. Najczęściej jest to badanie krwi, moczu i USG. Badania są różne w zależności od potrzeby a także wieku ciąży. Jednym z najistotniejszych jest oznaczenie poziomu cukru we krwi tzw. krzywa cukrowa.

Co to jest krzywa cukrowa? I po co wykonywać badanie poziomu cukru w ciąży?

krzywa cukrowaKrzywa cukrowa (krzywa glikemiczna) to wynik badania poziomu cukru we krwi w różnych odstępach czasowych podczas ciąży. Test polega przede wszystkim na podaniu kobiecie ciężarnej glukozy i obserwowaniu, jak organizm reaguje na wydzielenia insuliny, jak szybko reguluje się poziom cukru we krwi i zapisywaniu wyników w formie wykresu – krzywej cukrowej.

Badanie ma za zadanie wykluczyć bądź potwierdzić obecność cukrzycy ciążowej.

Masz cukrzycę ciążową?

To ważne, bo choroba ta jest bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu a także dla matki. Wczesne jej wykrycie pozwoli na odpowiednie leczenie.

Cukrzyca ciążowa jest o tyle niebezpieczna, że może być wskazaniem do wykonania u rodzącej cesarskiego cięcia.  Do wykonania badania w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Badanie jest wykonywane rutynowo w każdej ciąży bez względu na to, czy kobieta cierpi na cukrzycę. Zwykle badanie wykonuje się między 24 a 28 tygodniem ciąży, chyba że lekarz stwierdzi potrzebę wcześniej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.