Krwotok poporodowy, krwawienie po porodzie – kiedy tracisz zbyt dużo krwi…

Krwotok poporodowy (PPH) jest stanem zagrożenia życia. To jedno z najpoważniejszych powikłań porodowych. Tym groźniejszy, że jego wystąpienie można przewidzieć jedynie u 40% wszystkich kobiet, które zmierzą się z tym problemem. Poza tym krwawienie po porodzie często występuje nieprzewidzianie i stanowi wielkie wyzwanie dla personelu medycznego.

Krwotok po porodzie występuje u 5% wszystkich rodzących. Jak go rozpoznać? Kiedy występuje fizjologiczna utrata krwi po porodzie, wynikająca z oczyszczania się macicy, a kiedy ubytek krwi jest zbyt duży?

Kiedy krwawienie po porodzie jest normalne?

Po każdym porodzie, zarówno naturalnym, jak i zakończonym cięciem cesarskim występuje krwawienie, które pozwala usunąć pozostałości z macicy i oczyszcza narządy rodne. To fizjologiczny proces, któremu towarzyszy obkurczanie się macicy, jej oczyszczanie i gojenie.

Proces ten trwa zazwyczaj do 2-4 tygodni. Z każdym dniem po porodzie zazwyczaj wydzieliny jest mniej. Zmienia się również jej kolor: od żywo czerwonej przez brunatną, a kończąc na bladożółtej.

krwotok poporodowy

Kiedy mówimy o krwotoku poporodowym?

O krwotoku poporodowym mówimy w sytuacji, kiedy macica po porodzie nie kurczy się w prawidłowy sposób (występuje atonia macicy). Bezpośrednią przyczyną mogą być infekcje, pozostałości łożyska w macicy oraz rany sromu lub pochwy.

Krwotok poporodowy występuje, gdy:

 • po porodzie naturalnym tracisz więcej niż 500 ml krwi na dobę,
 • po porodzie operacyjnym tracisz więcej niż 1000 ml krwi na dobę.

Najczęstszymi czynnikami zwiększającymi ryzyko nadmiernej utraty krwi po porodzie są:

 • urodzenie dużego dziecka (nadmiernie rozszerzona macica)
 • długi, męczący poród
 • łożysko przodujące
 • mięśniaki macicy
 • poród indukowany
 • przedwczesne oddzielenie się łożyska
 • nadciśnienie indukowane ciążą
 • ciąża mnoga
 • wielowodzie
 • dojrzały wiek matki,
 • wysokie BMI matki,
 • palenie papierosów,
 • cięcie cesarskie,
 • przyczyny genetyczne.

Jednorazowe przejście krwotoku zwiększa ryzyko wystąpienia problemu w kolejnych ciążach. Ryzyko wystąpienia krwotoku po porodzie wzrasta u kobiet rodzących przez cięcie cesarskie.

Kiedy występuje krwotok poporodowy i jak się objawia?

Krwotok poporodowy występuje zazwyczaj w 1 dobie (pierwotny krwotok poporodowy) lub w 2. dobie po porodzie a także później do 6 tygodnia po porodzie (wtórny krwotok poporodowy).

Gdy krwotok występuje do 24 godzin po porodzie, mówimy o krwotoku wczesnym, jeśli później – o krwotoku późnym.

Krwotok po porodzie rozpoznaje się po zwiększonej utracie krwi, obecności wielu skrzepów krwi, złym samopoczuciu, a także przyspieszonym biciu serca i spadku ciśnienia. Mogą wystąpić dreszcze, duszność, bladość skóry, zaburzenia widzenia, a nawet utrata przytomności. 

Podawanie oksytocyny w trzecim okresie porodu zmniejsza ryzyko wystąpienia krwotoku po porodzie. Bardzo ważne działanie prewencyjne ma także karmienie piersią, które wspomaga proces kurczenia macicy po porodzie.

Jak leczy się krwotok po porodzie?

W przypadku krwotoku poporodowego, który jest zagrożeniem dla życia, niezbędna jest hospitalizacja. Lekarz mierzący się z nadmiernym krwawieniem wykonuje masaż zewnętrzny macicy, uciśnienie aorty brzusznej, chwyt Hamiltona (dwuręczny uścisk macicy), podaje się również leki obkurczające macicę. Jeśli sposoby te nie dają oczekiwanego efektu, niezbędna staje się operacja hamująca krwawienie. W skrajnych przypadkach konieczne jest wycięcie macicy.

Mimo postępu medycyny, nadmierne krwawienie jest bowiem najczęstszą przyczyną zgonów po porodzie. Niestety u kobiet, u których krwotok po porodzie wystąpił po cięciu cesarskim szansa na kolejną ciążę spada. Naukowcy nie zauważyli takiej zależności w przypadku porodów naturalnych.

Po krwotoku należy zastosować dietę bogatą w białko, witaminę C i żelazo.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.