Krwawienie z nosa u dziecka – przyczyny i postępowanie

Krwawienie z nosa u dziecka zdarza się często. Rzadko jednak ma poważną przyczynę. Najczęściej jest spowodowane przez infekcje lub uraz mechaniczny, czasami ma związek z przemęczeniem organizmu. Jak sobie z nim radzić? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Krwawienie z nosa u dziecka

Krwawienie z nosa u dziecka? Zachowaj spokój

Krwawienie z nosa u dziecka to nie powód do niepokoju. Gdy się pojawi, podstawa to zachowanie spokoju.

Najlepiej posadzić dziecko sobie na kolana i oprzeć jego plecy o klatkę piersiową i poprosić dziecko, by nachyliło lekko głowę (odchylanie głowy do tyłu to błąd, nie należy tego robić, by nie prowokować wymiotów u dziecka!). Należy wziąć w dłonie chusteczkę lub ręcznik i ucisnąć skrzydełka nosa dziecka, pozostać w tej pozycji przez około 10 minut. Można odwrócić uwagę dziecka, śpiewając mu piosenkę lub opowiadając bajkę.

Po tym czasie uwalniamy nos dziecka i sprawdzamy, czy krwawienie nie ustało. Jeśli tak się nie stało, ponownie zatykamy nos dziecku. Jeśli dziecko protestuje przed zatykaniem nosa, należy postarać się się zatkać tylko jedną część nosa, tę, z której leci krew.

Jeszcze jedna ważna uwaga – w trakcie krwawienia nie wkładamy dziecku niczego do nosa. Nie zaleca się tego, by po zakończeniu krwawienia w trakcie wyjmowania opatrunku nie doprowadzić do uszkodzenia śluzówki i ponownego krwawienia.

Czasami do krwawienia z nosa dochodzi w nocy. W następstwie tego można zauważyć krew na poduszce. W takiej sytuacji należy umyć twarz dziecka i przebrać pościel. Sporadyczne epizody krwawienia nie stanowią powodu do niepokoju.

Jakie są przyczyny?

Krwawienie z nosa u dziecka zazwyczaj spowodowane jest wysuszeniem i podrażnieniem śluzówki, do jakiej dochodzi w trakcie infekcji – kataru czy kaszlu. Przyczyną są także alergie, mała wilgotność powietrza, uszkodzenia mechaniczne – dłubanie w nosie, uderzenie w nos. Krwawienie z nosa może być wywołane także przez niektóre leki.

Nos pokrywany jest przez sieć płytko umiejscowionych naczyń krwionośnych, które łatwo mogą zostać podrażnione, co prowadzi do krwawienia.

Czy krwawienie z nosa to powód do niepokoju?

U małych dzieci często dochodzi do krwawień z nosa, zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy powietrze jest suche, a śluzówka nosa jest podrażniona z powodu licznych infekcji.

Błyskawicznej wizyty u lekarza wymaga sytuacja, kiedy:

  • jeśli krwawienia są częste i obfite,
  • jeśli krwawieniu towarzyszy duszność,
  • dziecko oprócz krwawienia z nosa doświadcza krwawień z dziąseł.

Przeczytaj – jak zatamować krwotok z nosa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Magda

    Proszę o poradę, moja córeczka od dwóch dni budzi się w nocy z krwawieniem noska. Dodam że nie miała żadnego urazu choć jest bardzo ruchliwym dzieckiem, ani też w ciągu dnia nie ma kataru. Od czasu do czasu kicha ale nic niepokojącego się nie dzieje. Czytając artykuły na ten temat, natknęłam się na wątek powiązania krwawień z noska z tym że często łapie rożne siniaki i nie wie gdzie się uderzyła. Nie komunikuje tego płaczem że coś ją boli. Sama mam skłonność do tego że wystarczy lekkie uderzenie w coś i już mam ślad, więc może to rodzinne. Proszę o odpowiedź.