Krwawienie z dróg rodnych – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia

Krwawienie z dróg rodnych, które nie jest krwawieniem miesięcznym, może wywoływać niepokój. I słusznie. Wymaga wizyty u lekarza i diagnostyki, w celu poznania jego przyczyny.

Najczęściej jako źródło wskazuje się macicę. Nie ma jednak pewności, że problem znajduje się właśnie w niej. Krwawienie może wynikać z dysfunkcji innych części układu rozrodczego. Na przykład z choroby sromu, pochwy, jajowodów czy jajników. Powodem problemów może być ponadto cewka moczowa, czy odbyt. Sposób postępowania zależy od tego, skąd tak naprawdę wydobywa się krew, a także czy kobieta jest w ciąży, czy w okresie rozrodczym, czy po menopauzie. W każdej tej sytuacji leczenie będzie wyglądało inaczej.

krwawienie z dróg rodnych

Nieprawidłowe krwawienie, czyli co?

Za nieprawidłowe krwawienie z pochwy uważa się każde krwawienie, które występuje poza terminem spodziewanej miesiączki oraz po menopauzie. Nadmierne lub przedłużające się krwawienie w terminie miesiączki nazywane jest krwotokiem miesiączkowym.

Krwawienie, które nie jest spowodowane przez cykl miesięczny nazywane jest dysfunkcyjnym lub nieprawidłowym. Jeśli krwawienie pojawia się miej więcej w połowie cyklu i jest niewielkie może wskazywać na owulację.

Skąd bierze się nieprawidłowe krwawienie z pochwy?

Nieprawidłowe krwawienie z pochwy najczęściej kojarzone jest z problemami z układem rozrodczym. Jednak nie zawsze powód jest tak oczywisty. Niekiedy przyczyna leży w innych problemach medycznych lub w przyjmowanych lekach. Często krwawienia pojawiają się przy rozpoczęciu lub zmianie stosowanych tabletek antykoncepcyjnych. Powodem może być także ciąża pozamaciczna.

Jeśli jesteś po menopauzie, również zachowaj czujność! Krwawienie po ustaniu miesiączki (po 12 miesiącach od ostatniej menstruacji) powinno zmotywować Cię do wizyty u ginekologa.  Krwawienie z pochwy może wskazywać na:

  • raka szyjki macicy
  • raka endometrium
  • przerost endometrium
  • raka jajnika
  • mięsaka macicy
  • polipy macicy,
  • raka pochwy

Czynnikami ryzyka, które mogą być przyczyną nieprawidłowych krwawień są: niedoczynność i nadczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników.

Powodem mogą być także infekcje – zapalenie szyjki macicy, zapalenie pochwy, zakażenie bakteryjne Chlamydią, rzeżączka.

Krwawienie z dróg rodnych – rzadkie przyczyny

Krwawienie z dróg rodnych rzadko wskazuje na krwawienie jajnika. Najczęściej choroba jajnika powoduje krwawienie do otrzewnej. Bardzo rzadko krwawienie z pochwy wskazuje na raka jajnika.

Krwawienie z jajnika również rzadko przechodzi przez macicę i obserwowane jest jako krwawienie z pochwy. Jednak nie można wykluczyć również tych przyczyn.

Sposoby leczenia krwawień z dróg rodnych

W celu wyeliminowania krwawienie z dróg rodnych niezbędna jest prawidłowa diagnostyka. Od przyczyn krwawień zależy sposób postępowania. Dlatego tak istotne jest, by udać się do ginekologa i wykonać wszystkie zlecone badania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.