Kiedy krwawienie w ciąży jest niebezpieczne?

Krwawienie po stosunku w ciąży

Krwawienie po stosunku w ciąży pojawia się bardzo często. Najczęściej nie ma powodu do niepokoju – plamienie jest nieszkodliwe, wynika ze zwiększonego przepływu krwi oraz zmiękczenie szyjki macicy. Warto powiedzieć o tym lekarzowi. Nie czuj się skrępowana, podobne objawy zgłasza wiele par.

Warto również poinformować partnera, że nie zaszkodził dziecku, że wszystko jest w porządku, a w ciąży krwawienie po stosunku po prostu się zdarza.

Krwawienie w ciąży – ciąża pozamaciczna

Krwawienie w ciąży może być spowodowane ciążą pozamaciczną, kiedy zapłodnione jajo nie dociera do macicy, ale rozwija się poza nią, zazwyczaj w jajowodzie – co stanowi zagrożenie dla życia matki. Najczęściej pojawiają się też inne symptomy – na przykład silny ból po jednej ze strony brzucha, uczucie osłabienia, mdłości, brak energii.

Ciąża pozamaciczna wymaga błyskawicznej ingerencji lekarza, ponieważ może doprowadzić do pęknięcia jajowodu i wielu poważnych powikłań zdrowotnych.

Nieprawidłowe umieszczenie łożyska

Jeśli krwawienie w ciąży pojawia się w drugim lub trzecim trymestrze i jest bezbolesne, może być spowodowane nieprawidłowym umieszczeniem łożyska.

Czasami łożysko umieszczone jest bardzo nisko na ścianie macicy, tuż przy kanale szyjki macicy (łożysko przodujące występuje u około 2% wszystkich kobiet), co sprawia, że po 20 tygodniu ciąży występują okresy plamienia i krwawienia.

Czasami konieczne jest leżenie w łóżku, stały monitoring przyszłej mamy i dziecka a nawet rozwiązanie ciąży przy pomocy cięcia cesarskiego.

Odklejanie się łożyska a krwawienie w ciąży

Odklejanie się łożyska to stan, w którym łożysko częściowo lub całkowicie zostaje oddzielone od ścianki macicy. Na skutek tego dochodzi zazwyczaj do silnego uogólnionego bólu i intensywnego krwawienia. Krew może odpływać lub ukryć się w macicy, co powoduje bolesność i twardość brzucha. Stan ten wymaga błyskawicznego udania się do szpitala. Stanowi bowiem zagrożenie dla dziecka i matki.

Na odklejenie łożyska są narażone szczególnie kobiety palące papierosy, mające wysokie ciśnienie krwi lub cierpiące z powodu zaburzonej pracy nerek.

Czy krwawienie w ciąży należy złości lekarzowi lub położnej?

Każde, bez wyjątku, krwawienie w ciąży, któremu mogą towarzyszyć łagodne skurcze, powinno być zgłoszone lekarzowi lub położnej w ciągu 72 godzin od wystąpienia problemu. Jeśli zaobserwujemy u siebie ten objaw, to ważny sygnał i nie należy go ignorować ani na wyrost się martwić.

Błyskawicznej reakcji wymaga sytuacja, gdy krwawienie jest silne i towarzyszą mu silne skurcze, takie jak na miesiączkę sygnalizujące oczyszczanie macicy. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. Najlepiej od razu jedź na dyżurujący oddział ginekologiczny.

  • do tamowania krwawienia w ciąży nigdy nie używamy tamponów, tylko wkładki i podpaski,
  • jeżeli krwawienie jest lekkie i nie czujesz bólu, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z położną lub ginekologa, aby omówić następny krok.
  • jeżeli krwawienie jest duże (cieknie, pojawiają się strzępy) lub/i towarzyszy mu ból – skurcze, bóle brzucha, kręgosłupa, ogólne złe samopoczucie, od razu jedź do szpitala,
  • choć to trudne spróbuj zachować spokój.

Pamiętaj większość krwawień, zwłaszcza tych we wczesnej ciąży, kończy się samoistnie i nie ma negatywnego wpływu na ciążę. Mimo to, wymaga kontaktu z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.