Kiedy krwawienie w ciąży jest niebezpieczne?

Krwawienie w ciąży może wywołać u kobiety przerażenie. Przyszła mama na widok krwi często spodziewa się najgorszego, drżąc o dalsze losy rozwijającego się maleństwa, a zwłaszcza o to, że ciąża skończy się poronieniem.

Tymczasem krwawienie w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze jest bardzo powszechne, doświadcza go nawet 1/4 wszystkich przyszłych mam. Oczywiście nie oznacza to, że powinno uśpić naszą czujność. Jednak zbędna panika na pewno nie jest wskazana…Przeczytaj.

Krwawienie na początku ciąży

krwawienie w ciąży

This pain is so exhaustive

Większość kobiet zauważa krwawienie z pochwy na początku ciąży. Zazwyczaj jest to plamienie.

Tylko 8% wszystkich przyszłych mam zauważa silnie krwawienie (które niestety częściej kończy się poronieniem niż niewielkie plamienie). Większość epizodów, podczas których bielizna została zabrudzona nastąpiło między piątym a ósmym tygodniem ciąży. Najczęściej plamienie lub niewielkie krwawienie trwało nie więcej niż trzy dni.

Większość kobiet ma krwawienie jednorazowe, tylko niewielki procent ma problem z krwawieniem przez całą ciążę.

Przyczyny krwawienia podczas ciąży

Krwawienie w ciąży może mieć różne przyczyny.

Jeśli dochodzi do niego na początku ciąży, przyczyną może być implantacja zarodka. Zazwyczaj występuje w okresie przypadającym na menstruację, pojawia się wtedy niewielkie plamienie, trwa dzień lub dwa i przez niektóre kobiety mylone jest z bardzo skąpą miesiączką. Plamienie może dawać czerwone smugi na bieliźnie lub być obserwowane w postaci jasnoróżowego śluzu.

Niektóre kobiety w ciąży doświadczają plamień w okresie, w których normalnie powinna wystąpić u nich miesiączka, czyli zazwyczaj w 4,8 i 12 tygodniu ciąży. Zdarza się, że towarzyszy im ból, skurcze, wzdęcia, niepokój i typowe symptomy odczuwane przez kobietę co miesiąc przy okazji miesiączek przed zajściem w ciążę. W trakcie ciąży okres nie występuje, jednak czasami poziom hormonów, który blokuje ten proces jest zbyt niski i daje to symptomy w ciąży „jakby organizm przygotowywał się na miesiączkę”. Pojawiające się dolegliwości mogą towarzyszyć przyszłej mamie przez około 3 miesiące, zanim łożysko przejmie funkcję wydzielania hormonów i podtrzymania ciąży.

Trzecim powodem występowania krwawień w ciąży jest…ciąża zagrożona. Niestety statystyki nie są optymistyczne, aż co trzecia ciąża do 12 tygodnia ciąży kończy się poronieniem. Najczęściej dochodzi do niego jeszcze wtedy, kiedy nie wiesz, że jesteś w ciąży, w ten sposób organizm usuwa zestaw komórek, które z powodu błędu podczas dzielenia nie byłyby w stanie przeżyć. Z tego powodu i największego ryzyka niepowodzenia na początku ciąży wiele par decyduje się przekazać informację o ciąży dopiero po 12 tygodniu, gdy ryzyko poronienia znacznie spada.

Na następnej stronie najczęstsza przyczyna krwawienia w ciąży…

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.