Krwawienie po porodzie

By uniknąć powtórnej wizyty na oddziale po porodzie należy:

 • co 3-4 godziny zmieniać podpaski,
 • podmywać się co najmniej 4 razy dziennie: przy użyciu szarego mydła (zawiera sód, który przyspiesza gojenie się rany) lub specjalnych żeli do higieny intymnej,
 • zamiast kąpieli na czas połogu warto decydować się na prysznic,
 • po umyciu krocza należy je delikatnie osuszyć papierowym ręcznikiem (można również wykorzystać do tego celu strumień powietrza ze suszarki),
 • kiedy to możliwe w pierwszych dniach połogu należy wietrzyć krocze: leżąc z szeroko rozstawionymi nogami, ugiętymi w kolanach bez majtek,
 • w pierwszych tygodniach po porodzie zaleca się noszenie luźniejszych bawełnianych majtek, unikając ciasnej, dopasowanej odzieży,
 • w połogu należy dużo odpoczywać, najlepiej w pozycji leżącej, nie dźwigać i nie przemęczać się.

Bez przemęczenia

Organizm przygotowywał się do porodu przez dziewięć miesięcy. Dlatego należy dać mu czas na powrót do kondycji. Połóg powinien być okresem spokojnym, poświęconym na regenerację. Zbyt duży wysiłek, dźwiganie może wywołać krwotok, który wymaga pomocy szpitalnej. Połóg to również nie najlepszy czas na rozpoczęcie współżycia seksualnego. Z tym należy się wstrzymać do wizyty u ginekologa po ciąży.

Ponowne krwawienie po porodzie

Gdy minął okres połogu, a kobieta ponownie krwawi, powinna skonsultować się z ginekologiem. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, na przykład skrzep pozostający w macicy, który trzeba usunąć, czy to farmakologicznie, czy podczas łyżeczkowania (konieczny zabieg wykonywany w szpitalu).

Zbyt obfite krwawienie po porodzie

Zbyt obfite krwawienie to takie, które wypełnia całą podpaskę w godzinę. Niepokoić powinny również towarzyszące krwawieniu bóle w podbrzuszu. Te dwa objawy, mogące oznaczać krwotok, powinny zmotywować do wizyty u lekarza, a najlepiej od razu na oddziale, na którym urodziło się dziecko.
Na oddział ginekologiczny należy się udać również wtedy, kiedy w wydzielinie pojawiają się duże strzępy krwi (wielkości małej cytryny).

Brak odchodów połogowych

Odchody połogowe powinny pojawić się podczas dwóch pierwszych tygodni połogu. Jeśli ich nie ma, nie warto ryzykować, należy powiadomić lekarza.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

 • Cuchnące odchody (zapach powinien być neutralny, typowy dla krwi menstruacyjnej)
 • Podwyższona temperatura
 • Duża bolesność macicy
 • Brak odchodów połogowych
 • Zbyt duże krwawienie w połogu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. mama kasi mama kasi

  U mni wszystko było nie po kolei…krwawiłam tygodniami, troche lecialo, potem przerwa, znowu i przerwa i tak w kolko…Juz myslalam, ze koniec, a to znowu. Masakra jakaś.