Krwawienie po porodzie

Krwawienie po porodzie jest naturalnym procesem oczyszczania jamy macicy. Niezbędnym na drodze powrotu ciała do funkcjonowania sprzed ciąży. Występuje zarówno po porodzie drogami natury, jak i cesarskim cięciu. Z tym, że w tym drugim wypadku krwawienie jest zazwyczaj mniej obfite, a odchody połogowe wydalane są przez krótszy czas: około 2-3 tygodni.

Czym są odchody popołogowe?

iStock_000014523374XSmall(1)Odchody połogowe pojawiają się tuż po porodzie. Na początku tworzy je krwista wydzielina, fragmenty wewnętrznej warstwy macicy, śluzu, błon płodowych. Początkowo mają one krwistoczerwony kolor, z czasem ich barwa się zmienia: poprzez różową, żółtą i szarawą.

Wydalaniu odchodów połogowych towarzyszą skurcze w dole brzucha, przypominające miesiączkę. Są one boleśniejsze w trakcie karmienia piersią. Po przystawieniu maluszka do piersi obserwuje się większe krwawienie, które wymusza zmianę podkładu.

Jak zmieniają się odchody połogowe?

Najintensywniej wydzielane są odchody tuż po porodzie w pierwszych dwóch dobach. Przez 3 do 7 dni wydzielina jest ciemnoczerwona i towarzyszą jej skrzepy krwi. Na tym etapie wydzielina jest podobna do miesiączki, z tym, że bardziej obfita niż krwawienie menstruacyjne. W kolejnych dniach odchody połogowe zmieniają barwę na różową i żółtą.

1- 3 doba po porodzie: odchody krwiste
koniec 1 tygodnia: brunatnokrwiste
koniec 2 tygodnia: brudnożółte
koniec 3 tygodnia: szarobiałe
po 4-6 tygodniach: zanikanie odchodów

Karmienie piersią skraca okres obkurczania się macicy i czas krwawienia w połogu. Mniej obfite krwawienia po porodzie obserwuje się również po zabiegu wyłyżeczkowania macicy.

Kiedy krwawienie po porodzie powinno się skończyć?

Odchody połogowe powinny zaniknąć pod koniec okresu połogu, czyli w okolicy 5-6 tygodnia po porodzie.

Higiena intymna w połogu

Higiena intymna w połogu jest szczególnie ważna. Otwarta rana jest bowiem narażona na zakażenie. W odchodach połogowych mogą bytować bakterie, które w wilgotnym środowisku błyskawicznie się namnażają.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. mama kasi mama kasi

    U mni wszystko było nie po kolei…krwawiłam tygodniami, troche lecialo, potem przerwa, znowu i przerwa i tak w kolko…Juz myslalam, ze koniec, a to znowu. Masakra jakaś.