Krwawienie implantacyjne to naprawdę pierwszy sygnał, że będziesz mamą?

Jednym z pierwszych objawów ciąży jest krwawienie implantacyjne, wskazujące na zagnieżdżenie zarodka w macicy. Nie występuje ono u każdej kobiety, stąd nie jest uznawane za najważniejszy sygnał odmiennego stanu. Niemniej warto wiedzieć, że plamienie implantacyjne może wystąpić oraz to jak się objawia i jak długo trwa.

Krwawienie implantacyjne często mylone jest z miesiączką

Skąpa miesiączka? Nie. Miesiączka w ciąży nie występuje.

To krwawienie implantacyjne, które może pojawić się w okresie między owulacją a spodziewanym krwawieniem miesięcznym. Nierzadko występuje właśnie w dniu spodziewanej menstruacji i odczytywane jest jako dzień jej rozpoczęcia.

Plamienie implantacyjne nie występuje u każdej kobiety

Plamienie implantacyjne jest objawem wczesnej ciąży. Nie występuje jednak u każdej kobiety, ale w sytuacji, kiedy zagnieżdżający się zarodek w macicy uszkodzi ścianę naczynia krwionośnego, czego skutkiem będzie niewielkie krwawienie. Szacuje się, że plamienie implantacyjne dotyczy co czwartej kobiety w ciąży.

Od razu warto dodać, że nie jest ono niebezpieczne ani dla rozwijającego się płodu, ani dla kobiety spodziewającej się dziecka.

krwawienie implantacyjne

Czym różni się krwawienie implantacyjne od miesiączki?

Różnice są widoczne na pierwszy rzut oka.

Plamienie implantacyjne wskazujące na ciążę jest niewielkie. Powoduje nieznaczne zabrudzenie bielizny czy niewielkie zaczerwienienie papieru toaletowego podczas wizyty w WC. Inny jest kolor wydzieliny – zazwyczaj różowy, brązowy czy brunatny, w przeciwieństwie do krwi miesięcznej, która jest żywo czerwona.

Plamienie implantacyjne trwa kilka godzin do jednego-maksymalnie trzech dni. Przeciętna miesiączka natomiast pięć dni. Znacznie różni się, jeśli chodzi o intensywność, od występujących wcześniej krwawień miesięcznych. To dlatego kobiety odbierające plamienie implantacyjne jak miesiączkę mówią, że była to „dziwna miesiączka, skąpa, krótka, nie taka jak zawsze”.

Dodatkowo krwawieniu implantacyjnemu raczej nie towarzyszy ból. Nie pojawiają się też strzępy krwi. Krwawienie jest tak niewielkie, że wystarczy użyć wkładek higienicznych, podpaski są zbędne.

Zauważasz u siebie plamienie implantacyjne – co robić?

Po pierwsze zachowaj spokój, nie dzieje się nic złego. Na czas wystąpienia krwawienia zrezygnuj z seksu, do minimum ogranicz aktywność fizyczną.

Jeśli plamienie występuje w dniu spodziewanej miesiączki, możesz wykonać test ciążowy, by sprawdzić, czy spodziewasz się dziecka. Jeśli do terminu spodziewanej menstruacji jest jeszcze kilka dni, spokojnie poczekaj.

Gdyby krwawieniu towarzyszył ból, warto rozważyć udanie się do lekarza. W przypadku plamienia implantacyjnego ból nie powinien występować.

Przeczytaj, jakich innych objawów ciąży możesz się spodziewać.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.