Krup – czyli ostre podgłośniowe zapalenie krtani – objawy, leczenie

Krup to częsta choroba wieku dziecięcego. Wywoływana jest przez wirusy i błyskawicznie się rozwija. Krup (Laryngitis subglottica acuta) to podgłośniowe zapalenie krtani, czyli dławiec rzekomy, krup rzekomy, który atakuje głównie nocą. Cecha charakterystyczna to suchy, szczekający, męczący kaszel, który utrudnia oddychanie, może doprowadzić nawet do poważnych duszności.

Jak walczyć z chorobą? I co zrobić, jeśli dziecko budzi się i płacze, bo nie może złapać oddechu?

Czym jest krup?

Krup to bardzo częsta ostra zapalna choroba wirusowa, dotykająca dzieci między 5 miesiącem a 5 rokiem życia.  Szczyt zachorowań notuje się w drugim roku życia. Wywoływana jest najczęściej przez wirus paragrypy, wirus grypy typu A lub B, adenowirus, wirus RS lub metapneumowirus.

Szacuje się, że 18% dzieci zapadnie na krup raz w życiu a u 5% choroba wystąpi kilka razy.  Najczęściej choroba występuje od października do kwietnia. Statystycznie na krup częściej chorują chłopcy niż dziewczynki, dzieci otyłe, z alergiami. Choroba szerzy się drogą kropelkową, jednak nie jest obecna właściwie wcale w innych grupach wiekowych, wśród dorosłych i nastolatków.

W 85% przypadków krup ma delikatny przebieg.

krup

Jak objawia się krup?

Cechą charakterystyczną podgłośniowego zapalenia krtani jest nagły początek. Choroba często daje pierwsze objawy w nocy, kiedy pojawia się suchy i męczący kaszel, określany jako szczekający. Cechą charakterystyczną są duszności i problemy w złapaniu powietrza oraz często towarzyszący świst krtaniowy, czyli charakterystyczny dźwięk pojawiający się podczas wdychania powietrza.

Dodatkowo może występować również chrypka, katar, dziecko jest zmęczone i przestraszone z powodu pojawiających się duszności. Płacze, co dodatkowo utrudnia swobodne oddychanie i pogłębia niepokojące objawy. Chorobie może towarzyszyć wysoka gorączka. 

Choroba zazwyczaj trwa dwa dni.

Najgorsza jest pierwsza noc, gdy pojawiają się objawy.Ostre podgłośniowe zapalenie krtani w większości przypadków samo mija (bez leczenia) i nie pozostawia po sobie żadnych dolegliwości.

Co robić?

Podstawowe zadanie dla rodzica to zachowanie zimnej krwi. Należy zrobić wszystko, by uspokoić dziecko, a do tego samemu trzeba być spokojnym. Płacz i rozdrażnienie malucha pogłębia problem z oddychaniem, czego skutkiem mogą być poważne duszności.

Dziecko należy ubrać i podejść z nim do okna lub wyjść na balkon. Możliwość zaczerpnięcia zimnego powietrza ułatwia oddychanie i pozwala uniknąć niebezpiecznych duszności. Gdy choroba atakuje latem, rozwiązaniem może być wdychanie powietrza z zamrażalnika. Suche i chłodne powietrze jest najlepszych rozwiązaniem do łagodzenia przykrych objawów, które w najbardziej zaawansowanej formie mogą trwać kilka godzin. Ponadto chłodne powietrze zmniejsza obrzęk krtani.

Dziecku nie należy samodzielnie podawać żadnych leków, a na pewno nie środków hamujących kaszel.

Jeśli jednak zimne powietrze nie poprawia stanu dziecka, a maluch zaczyna się dusić, należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Lekarz z pogotowia poda dziecku sterydy, co ułatwi oddychanie. Najczęściej taka doraźna pomoc wystarczy i maluch chory na krup nie musi być hospitalizowany (pobyt w szpitalu niezbędny jest u mniej niż 5% chorych dzieci).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Mikejlla Mikejlla

    Właśnie jesteśmy po , było ciężko. U nas trwało to 3 dni i były to najgorsze trzy dni w życiu. Maluszek kaszlal ,Nie miał głosu.