Zbyt krótkie wędzidełko u dziecka może być źródłem wielu problemów. Już u niemowlaków znacząco utrudnia efektywność ssania i karmienia. Następnie prowadzi do wad zgryzu i nieprawidłowej artykulacji. Inne ważne konsekwencje krótkiego wędzidełka u dziecka to: nieprawidłowy wzorzec połykania i żucia, a także choroby przyzębia. Stąd tak istotne jest, żeby możliwie szybko zdiagnozować krótkie wędzidełko u dziecka i je podciąć.
Co to jest wędzidełko?
Wędzidełko podjęzykowe to cienka błonka, która łączy język z jamą ustną. Gdy wędzidełko jest ukształtowane prawidłowo, jest ono elastyczne, co umożliwia swobodny ruch językiem, na boki, do góry, czy na dół. Żeby zobaczyć wędzidełko, wystarczy otworzyć usta i unieść język do góry.
Gdy wędzidełko nie jest prawidłowo wykształcone, ruchomość języka jest ograniczona. Stan wędzidełka powinien ocenić pediatra. Może to zrobić również dentysta, laryngolog czy chirurg. W wielu szpitalach bada się wędzidełko dziecka po porodzie i w razie problemu wykonuje się zabieg przecięcia. Taka praktyka pozwala uniknąć wielu problemów.
Po czym poznać za krótkie wędzidełko?
- Po uniesieniu języka do góry przyjmuje on charakterystyczny kształt serca.
- Pojawiają się trudności ze ssaniem. Męczliwość i nerwowość podczas posiłków u niemowląt.
- Nieprawidłowe wzorce połykania.
- Mały przyrost wagi u niemowlaka.
- Powstanie wad wymowy.
Najlepiej działać od razu
Idealnie jeśli problem krótkiego wędzidełka u dziecka zostanie zdiagnozowany od razu po urodzeniu. Gdy maluch będzie miał problem ze ssaniem i mądry lekarz dobrze wskaże przyczyny nieefektywnego ssania. Uwagę matki powinno wzbudzić nerwowe zachowanie dziecka podczas karmienia i szybka męczliwość. Poza tym sygnałem mogącym sugerować problemy z wędzidełkiem jest blada i zniekształcona brodawka piersi.
Nieprawidłowa długość wędzidełka prowadzi bowiem do problem w całym życiu. Jest przyczyną wystąpienia wad wymowy, chorób zębów, a także kłopotów podczas całowania w wieku nastoletnim i młodzieńczym czy u seniorów – w zakładaniu protezy.
To prosty zabieg
Zabieg podcięcia wędzidełka jest prosty i krótki. Polega na przecięciu błony zwanej wędzidełkiem za pomocą skalpela i nożyczek i na założeniu szwów wchłanialnych. Wystarczy 10 minut przy znieczuleniu miejscowym i gotowe. Im szybciej zaplanujemy zabieg, tym dziecko będzie miało mniej problemów z rozwojem, a wszelkie konsekwencje zbyt krótkiego wędzidełka będą mocno ograniczone.
Po zabiegu należy rozpocząć ćwiczenia, które usprawnią język. W tym celu zaleca się pozostanie pod opieką logopedy.
Zanim zdecydujesz się na podcięcie wędzidełka
Tradycyjnie zabieg podcięcia wędzidełka konsultuje się u laryngologa oraz logopedy. Dzięki temu można prawidłowo ocenić skuteczność zabiegu oraz plan działania wspomagającego prawidłową pracę języka.
Skrócenie wędzidełka pozwala bowiem na prawidłową pracę języka i odpowiednią wymowę takich głosek jak t,d, n, l, r, sz, cz, dż. Praca z logopedą wspomoże wytworzenie prawidłowego wzorca mowy.
Gdy skrócenie wędzidełka nastąpiło u niemowlaka, najczęściej późniejsza współpraca z logopedą nie jest konieczna. Przynajmniej nie z powodu złego ukształtowania wędzidełka.
Komentarze