Kropelki na kolkę czy to może działać?

Kolka u niemowlaka to ogromny sprawdzian cierpliwości dla młodego rodzica. To również spory stres i poczucie bezsilności. Zrozumiałe jest zatem szukanie skutecznego rozwiązania, które ukoi dziecko. Przyjęło się, że mogą nim być kropelki na kolkę. Ale czy rzeczywiście są skuteczne? Może działają jak placebo, uspokajające emocje mamy i taty, i tym samym ułatwiające wyciszenie się maluszka?

kropelki na kolkę

Kolka niemowlęca – ból brzuszka czy nadmiar wrażeń?

Tradycyjnie kolkę niemowlęcą określa się nawracające bóle brzuszka u małego dziecka.Dotyczą zazwyczaj maluszków, które nie ukończyły 3 miesiąca życia. Dzieci najczęściej po raz pierwszy doświadczają kolek między 3 dniem życia a 3 tygodniem życia. Na kolkę cierpi nawet 40% niemowlaków. Dolegliwość sama ustępuje, nie pozostawiając po sobie żadnych problemów zdrowotnych. Kolka, według niektórych naukowców, jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego. Na jej wystąpienie mają wpływ także nieprawidłowe techniki karmienia. Do dzisiaj nie są znane wszystkie przyczyny, które mają wpływ na wystąpienie kolek u dziecka.

Kolki mają charakter cykliczny, napadowy, najczęściej występują w godzinach popołudniowych i wieczornych i trwają około 3 godziny. Rozpoczynają się nagle. Dziecko płacze, a rodzic ma spory problem, by uspokoić maluszka.

Charakterystycznym objawem kolki u dziecka jest prężenie ciała, wyginanie się, którego celem ma być usunięcie nadmiaru gazów zgromadzonych w układzie pokarmowym. Brzuszek jest twardy, napięty. Maluszek wykonuje charakterystyczny ruch wyprostowywania i zginania nóg.

O kolce możemy mówić dopiero, jeśli napady płaczu występują co najmniej trzy razy w tygodniu. Każdy epizod trudnego do ukojenia płaczu ma trwać minimum 3 godziny.

Istnieją również teorie jakoby kolka nie była problemem układu pokarmowego, ale przede wszystkim układu nerwowego. Ma łączyć się nie z nadmiarem zgromadzonych gazów w jelitach, ale z nadmiarem bodźców, z którymi niemowlę nie umie sobie poradzić. Taka teoria kolkowa z oczywistych względów wyklucza skuteczność kropelek na kolkę.

Czy kropelki na kolkę działają?

To, czy kropelki na kolkę mają szansę zadziałać, uzależnione jest od wielu aspektów. Przede wszystkim od przyczyny problemów.Te mogą wynikać z nietolerancji mleka, czyli określonych białek lub cukrów w nim występujących.

Dostępne kropelki na kolkę to tak naprawdę preparaty na wzdęcia pomagają w rozluźnieniu jelit i usuwaniu nagromadzonych gazów. Niektóre zawierają bakterie probiotyczne, które pozwalają zadbać o prawidłową florę bakteryjną jelit.

Na wielu forach dla rodziców można przeczytać mnóstwo pochlebnych opinii na temat jednych czy drugich kropelek na kolkę. Warto jasno napisać, że niektóre z nich to wynik prężnie działającego marketingu szeptanego. Pochodzą nie od osób, które rzeczywiście wypróbowały dany preparat, ale od tych, którym ktoś płaci, by dany specyfik zachwalały. Dlatego ocena rzeczywistych szans na skuteczność danego preparatu przed jego zakupem jest bardzo trudna.

Najpopularniejsze obecnie kropelki na kolkę to Espumisan, Esputicon, Bobotic, oraz legendarne niemieckie Sab Simplex – niedostępne w Polsce, jednak szumnie promowane na forach internetowych. Wszystkie te kropelki na kolkę mają tę samą substancję aktywną – simeticon. Składnik ten nie jest lekiem na kolkę. Ma pomagać w przypadku wzdęć.

Jeśli nie kropelki na kolkę to co?

Istnieją naturalne sprawdzone sposoby na kolkę:

  • kąpiel,
  • ciepłe okłady na brzuszek,
  • masowanie niemowlaka,
  • szum suszarki,
  • spokój

Kolka niemowlęca leczona czy nieleczona – mija. Nie istnieją obecnie jedne, sprawdzone sposoby na kolkę. Dostępne preparaty mogą pomagać w przypadku wzdęć, a nie zawsze trudny do uspokojenia płacz dziecka ma związek z nagromadzeniem się gazów w jelitach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.