Krew w moczu w ciąży może wywoływać spory niepokój. Jednak zazwyczaj to nic takiego, bo objaw ten stanowi sygnał toczącej się infekcji stosunkowo łatwej w leczeniu. Tylko w nielicznych sytuacjach objaw ten wymaga baczniejszego zwrócenia uwagi na możliwą przyczynę problemów.
Z jakiego powodu w pojawia się krew w moczu w ciąży?
Krew w moczu w ciąży zazwyczaj jest wynikiem zapalenia układu moczowego. Z uwagi na zmienione warunki hormonalne, a także rosnący brzuch i ucisk na pęcherz i drogi moczowe, bardzo często w ciąży dochodzi do zapalenia pęcherza. Mocz jest blokowany, może dochodzić do namnażania drobnoustrojów, często też do nieświadomego wypływu moczu.
Główna przyczyna dolegliwości to w praktyce tocząca się infekcja bakteryjna, stosunkowo łatwo poddająca się leczeniu. Oprócz standardowych leków zapisywanych przez lekarza – głównie antybiotyków, można wspomagać się czasami tradycyjnymi metodami – nasiadówkami, a również suplementami diety z żurawiną.
Wszelkie metody, również te naturalne, należy skonsultować jednak z lekarzem.
Problemu nie należy bagatelizować
O ile zapalenie pęcherza moczowego, które daje objaw w postaci krwi w moczu, to częsty objaw, o tyle nie należy go z tego powodu bagatelizować. Nieleczone ZUM w ciąży może bowiem prowadzić do przedwczesnego porodu i jego konsekwencji w postaci urodzenia dziecka o niskiej wadze urodzeniowej, wcześniaka. Na bardzo wczesnym etapie zakażenie układu moczowego może prowadzić nawet do poronienia.
Gdy zobaczysz krew w moczu
Jeśli zauważysz zmienioną barwę moczu, powiedz o tym lekarzowi. W ciąży wykonuje się systematyczne badania moczu, również po to, by możliwie wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Oprócz zmienionego zabarwienia moczu inne
alarmujące objawy to:
- silna potrzeba oddawania moczu – trudny objaw do skojarzenia z ZUM, bo pojawia się również w przypadku samej ciąży,
- częste oddawanie małej ilości moczu, kropelkami, a nie strumieniem,
- parcie na pęcherz, bez jednoczesnego oddawania moczu,
- uczucie pieczenia i dyskomfortu podczas wizyt w toalecie,
- nieprzyjemny zapach moczu,
- ból w dolnej partii pleców i w dolnej partii brzucha,
- gorączka lub podwyższona temperatura ciała,
- mętny lub krwawy mocz.
Niektóre infekcje układu moczowego w ciąży przebiegają bezobjawowo. Dla samej kobiety zazwyczaj nie są groźne, ale mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu.
Na szczęście można je wykryć podczas rutynowego badania moczu.
Inne przyczyny obecności krwi w moczu w ciąży
Krew w moczu w ciąży może być również objawem innych schorzeń, na przykład: ostrego zapalenia cewki moczowej, odmiedniczkowego zapalenia nerek i innych.
Komentarze