Kortykosteroidy a leki immunosupresyjne. Czym leczyć objawy AZS?

Dziecko cierpiące na AZS przechodzi w swoim życiu najróżniejsze terapie. Dieta, odpowiednie ubranie, pielęgnacja – mały atopik jest szalenie wymagającym pacjentem.

Niemal każda matka dziecka z AZS ma w małym palcu nazwy i działanie wszelkich możliwych emolientów. Niestety, przychodzą momenty w których żadna pielęgnacja nie jest w stanie pomóc. Świąd, wysięki, rany powodowane drapaniem– mogą prowadzić do groźnych nadkażeń bakteryjnych.

Kiedy stan skóry malca, mimo odpowiedniej pielęgnacji, pogarsza się, konieczna jest wizyta u lekarza. Jakie leki do stosowania miejscowego zaleci nam specjalista? Choć apteczne półki uginają się od preparatów, maści i kremów, możliwości są tak naprawdę dwie- kuracja kortykosteroidami lub lekami o działaniu immunosupresyjnym.

Stara szkoła- kortykosteroidy

Kortykosteroidy to hormony wytwarzane przez korę nadnerczy. Zsyntetyzowanie jednego z nich – kortyzonu stało się początkiem ery leczenia kortykosteroidami. Leki zawierające syntetyczny hormon bywają przepisywane w przypadku zaostrzenia objawów AZS.

Zalety

Dobrze dobrany lek skutecznie i szybko rozprawia się z chorobowymi zmianami skóry. To największa zaleta stosowania kortykosteroidoterapii. Niewątpliwym plusem jest również cena preparatów na receptę. Zazwyczaj wynosi ona kilkanaście złotych za tubkę.

Wady

Lektura ulotki przeciętnego kortykosteroidy jeży włos na głowie rodziców. Skutki uboczne to min. zanik skóry, zahamowanie czynności nadnerczy, rozstępy, wystąpienie nadmiernego owłosienia, łuszczyca krostkowa …. Jest tylko jedno „ale”. Niebezpieczne działania niepożądane po zastosowaniu miejscowego leczenia maścią lub kremem tego typu jest mało prawdopodobne. Warunki bezpiecznego stosowania kortykosteroidów to:

  • odpowiedni dobór leku ( o odpowiedniej sile działania),
  • przestrzeganie zaleceń lekarza w kwestii trwania kuracji oraz dawkowania leku,

Skutki uboczne miejscowego stosowania kortykosteroidów rzecz jasna mogą się zdarzyć (jak w przypadku każdego lekarstwa), jednak najczęściej są one wynikiem niewłaściwego stosowania.

Niewątpliwą wadą maści sterydowych jest ograniczona możliwość stosowania (powieki, skóra twarzy itd., w zależności od siły leku).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Żaneta, matka Heleny. Zadeklarowana przeciwniczka klapsów, nocnikowego terroru i hodowli geniuszy. Stara się wychować dziecko na jednostkę szczęśliwą, niekoniecznie wybitną. Od dwóch lat - spełniona i szczęśliwa kura domowa . Z "nudów i bezczynności" wymyśliła sobie zajęcie: blog. Wierzy, że bez poczucia humoru nie da się wychować dzieciaka "na ludzi". Stara się do misji, którą jest macierzyństwo, podejść z dystansem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Monika Monika

    A Elidel jest na receptę?