Koronawirus. Do kiedy zamknięte będą szkoły i przedszkola w Polsce?

Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce zamknięte są placówki oświatowe. Na tę chwilę wiadomo, że placówki oświatowe będą zamknięte do 25 marca. Można jednak przypuszczać, że przymusowa przerwa będzie trwała znacznie dłużej. Zapowiedział dzisiaj dzisiaj taką możliwość szef resortu edukacji, Dariusz Piontkowski. Oznacza to zmianę organizacji roku szkolnego, terminu egzaminu ósmoklasisty, matur i zakończenia roku szkolnego. Jak długo potrwa przerwa od klasycznej szkoły? Kiedy dzieci wrócą do szkół, przedszkoli i żłobków?

Szczyt zachorowań

Choć dzieci chorują rzadko, a gdy już zachorują, to przechodzą infekcję zazwyczaj łagodnie, to stanowią niestety roznoszą wirusa. Stąd zalecenia o izolowaniu najmłodszych. Wszystko po to, by chronić najbardziej narażone osoby w społeczeństwie – osoby starsze i chorujące przewlekle.

do kiedy zamknięte będą szkoły

Choć 80% zarażonych przechodzi zakażenie łagodnie, to nadal 20% wymaga wsparcia medycznego, przede wszystkim pobytu w szpitalu. Istnieje duża obawa o to, że w krótkim czasie pomoc będzie potrzebna zbyt wielu osobom i system opieki zdrowotnej w Polsce tego po prostu nie wytrzyma. Specjaliści zaostrzając działania profilaktyczne, obawiają się powtórzenia scenariusza włoskiego. A tego nikt nie chce.

Szczyt zachorowania przed nami. Ma nastąpić, według ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego,  za 2-3 tygodnie.

 

 

Do kiedy zamknięte będą szkoły?

Jeżeli szczyt zachorowań ma nastąpić pod koniec marca lub do 7 kwietnia, to trudno oczekiwać, że dzieci na pewno nie wrócą prędzej do szkół i przedszkoli. 12 kwietnia będziemy obchodzić Wielkanoc.

Dlatego realnie przewidując, jest nikła szansa na powrót dzieci do szkoły przed 15 kwietnia.

Co będzie później? Na razie nikt tego nie wie. Jeśli epidemia będzie się szerzyć, specustawa, która weszła w życie pozwala na zmianę organizacji roku szkolnego. W praktyce przesunięcie wszystkich egzaminów i zakończenia roku szkolnego.

To nie wakacje

Państwowa kwarantanna to nie ferie. Dzieci otrzymują zalecenia od nauczycieli dotyczące nauki. Uruchomiony jest również serwis z proponowanymi lekcjami zdalnymi. Zostały udostępnione online również podręczniki szkolne. Wiele firm prywatnych darmowo udostępnia swoje zasoby do nauczania online.

Warto wykorzystać ten czas mądrze!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Eeeee Eeeee

    Jezeli to jie wakacje a dzieci normalnie sie ucza tylko w domu to dlaczego wakacje maja byc później….