Konto dla dziecka poniżej 13 lat – jak działa bankowość dla młodych?

Artykuł sponsorowany komentarzy: 0

Dobre nawyki związane z zarządzaniem własnym budżetem warto wpajać już od najmłodszych lat. Skutecznym treningiem samodzielności w tym zakresie może okazać się założenie konta dla dziecka. Oto wszystko, co warto o tym wiedzieć!

Konto dla dziecka poniżej 13 roku życia

Zgodnie z polskim prawem w dniu ukończenia 13 lat dziecko nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Czy oznacza to, że dziecko poniżej 13 roku życia nie może mieć konta bankowego? Tu pojawia się pewna ciekawostka, która może być dla wielu zaskoczeniem.

Faktem jest, że istnieje możliwość, że dziecko poniżej 13 roku życia posiada konto bankowe, choć jest to zazwyczaj związane z pewnymi ograniczeniami i warunkami. Takie konta nazywane są często „kontami dziecięcymi” lub „kontami młodzieżowymi”. Banki oferują je w celu edukacyjnym oraz w celu zachęcenia młodych osób do oszczędzania i zarządzania własnymi finansami już od najmłodszych lat.

Przy otwieraniu takiego konta zwykle wymagane jest zgody rodziców lub opiekunów prawnych, a także spełnienie innych warunków określonych przez bank. Dla dziecka jest to okazja do nauki zarządzania pieniędzmi oraz rozwijania umiejętności finansowych, ale zawsze pod opieką dorosłych.

Jeśli chcesz założyć rachunek bankowy dla dziecka poniżej 13 roku życia, możesz skorzystać np. z oferty Banku BNP Paribas – warto jednak wiedzieć, że do tego konta nie jest wydawana karta płatnicza dla dziecka, które nie ukończyło jeszcze 13 roku życia. Dzieci poniżej 13 lat nie mogą bowiem samodzielnie korzystać ze środków zgromadzonych na ich rachunku.

Karta płatnicza dla dziecka – jak działa taki rodzaj płatności?

Bank BNP Paribas oferuje Konto Karty Samodzielniaka, w ramach którego zawiera umowę z pełnoletnim przedstawicielem ustawowym dziecka w wieku 7-13 lat (np. rodzicem). Takie konto służy wyłącznie do wydania takiemu dziecku w wieku 7-13 lat Karty Samodzielniaka i/lub Mikrokarty Samodzielniaka oraz do rozliczania transakcji dokonywanych przy użyciu tych kart.

Warto wiedzieć, że za pomocą Karty Samodzielniaka lub Mikrokarty Samodzielniaka dziecko może zapłacić stacjonarnie za drobne zakupy w sklepach czy punktach usługowych. Nie może jednak zapłacić za zakupy zrobione przez Internet.

Posiadacz Konta Karty Samodzielniaka jako rodzic (a zarazem przedstawiciel ustawowy / reprezentant) dziecka ma pełen wgląd w wydatki swojej pociechy. Wszystko to ułatwiają Powiadomienia SMS – dzięki nim dowie się on, na co dziecko wydaje pieniądze, a także może on ustawić dzienne limity transakcyjne, które standardowo wynoszą:

 

  • do 30 zł w przypadku płatności zbliżeniowych bez podawania PIN-u,
  • do 100 zł w przypadku płatności wymagających podania PIN-u,
  • do 50 zł w przypadku wypłat z bankomatu.

Konto Samodzielniaka z kartą – jak założyć dziecku rachunek bankowy?

Chcesz założyć konto bankowe dla dziecka powyżej 13 lat? Możesz to zrobić przez Internet, korzystając z dostępu do rachunku bankowego rodzica w ramach systemu GOonline. Pamiętaj, że musisz mieć konto osobiste w Banku BNP Paribas. Jeśli już je masz (lub założyłeś np. w promocyjnej ofercie) wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

 

  1. Zaloguj się do swojego konta GOonline.
  2. Przejdź do zakładki „Moje Finanse” i „Konta”.
  3. Po prawej stronie zobaczysz baner przedstawiający Konto Samodzielniaka z kartą debetową. Kliknij w przycisk „Złóż wniosek”.
  4. Uzupełnij formularz wymaganymi danymi, sprawdź ich poprawność i wybierz warunki oferty (przede wszystkim rodzaj karty i limity transakcyjne).
  5. Przeczytaj umowę i podpisz ją zdalnie przy pomocy SMS-a lub Mobilnej Autoryzacji, jeśli się z nią zgadzasz.
  6. Zaczekaj na umowę i przesyłkę z kartą debetową. Pierwsza z nich dotrze do Ciebie elektronicznie, a druga kurierem.
  7. Aktywuj kartę i nadaj PIN. Zrobisz to w aplikacji GOmobile lub w systemie bankowości internetowej GOonline.

Umowę o konto dla dziecka możesz też – jako przedstawiciel ustawowy dziecka – podpisać stacjonarnie w oddziale Banku BNP Paribas w formie papierowej. W tym celu umów się na spotkanie w najbliższym Centrum Klienta Banku BNP Paribas, a następnie załatw wszystko z doradcą, który będzie na Ciebie czekać na miejscu.

Jak dokładnie wygląda ten proces? Jeżeli dziecko ukończyło już 13 lat, przyjdź z nim do banku. Pamiętaj, żeby wziąć ze sobą nie tylko swój ważny dokument tożsamości, ale również ważny dowód osobisty lub paszport lub ważną legitymację szkolną dziecka z numerem PESEL dziecka (jeśli dziecko nie realizuje obowiązku szkolnego może to być odpis aktu urodzenia wraz z dokumentem potwierdzającym nadanie numeru PESEL dziecka).

 

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.