Konkurs woda „Mama i ja”: wyniki

Drodzy Rodzice, dziękujemy Wam za wszystkie zgłoszenia. Czytając Wasze odpowiedzi na pytanie, co daje ojcostwo, niejednokrotnie się uśmiechaliśmy i wzruszaliśmy. Ciekawe odpowiedzi otrzymaliśmy zarówno od Mam, jak i od naprawdę sporej grupy Tatusiów! Dziękujemy Wam za to!

Postanowiliśmy nagrodzić autorów poniższych odpowiedzi.

Zestaw 1: ręcznik, koszulki, kubek i naklejka

Ojcostwo to wielki dar. Może brzmi to patetycznie, taki wyświechtany frazes – ale dla mnie ma to sens. Dar, bo nie każdy może zostać ojcem i nie każdy chce nim być.

Nie wystarczy znaleźć fajną dziewczynę i spłodzić dziecko by zasłużyć na miano ojca… ojcostwo to całe życie poświęcone dla rozwoju i szczęścia swojego malucha. Ojcostwo daje przede wszystkim satysfakcję.

Po pierwsze z tego, że jestem ojcem, że sprawdziłem się w tej podstawowej, prymitywnej, ale jednak reprodukcyjnej roli. To podbudowuje moje ego.

Po drugie satysfakcję przynosi mi to, że ja ten wielki i niezgrabny facet, któremu „z gracją” wychodzi jedynie trzymanie cegły potrafi wziąć na ręce maleńką istotę i nie robiąc mu krzywdy podać mleko, albo przewinąć pieluchę…. Satysfakcję daje też świadomość, że ta drobna istotka jest częścią mnie – ma moje oczka, zadarty nosek i przerwę między zębami…no nie wyparłbym się nigdy! Ojcostwo daje także siłę, by być lepszym człowiekiem, by móc dać przykład dziecku. Sam dla siebie mogę być nawet złośliwym, aroganckim typem, nic mnie nie obchodzi, co ludzie o mnie mówią, ale kiedy jest się ojcem, człowiek inaczej waży czyny, zastanawia się, rozważa… nie chce by moje dziecko słyszało, że jego ojciec jest gburem.

Ojcostwo to najlepszy okres w życiu mężczyzny, wtedy właśnie ma szansę sprawdzić się jako 100% mężczyzna, wtedy gdy jest w stanie zarwać kilka nocy pod rząd, by wyręczyć choć w minimalnym stopniu swoją ukochaną, żeby nie musiała wstawać każdej nocy i podgrzewa mleka, kiedy mogę odpuścić sobie piwo z kolegami, żeby wykąpać malucha, kiedy mogę zabrać go na spacer, położyć do łóżeczka i zasnąć z nim na rękach… Ojcostwo sprawia, że mężczyzna dorośleje – bo kiedy w domu pojawia się konkurencja, nie wypada nadal być dzieckiem.

Robert Grudziński

Zestaw 2: ręcznik, kubek i naklejka

Co daje ojcostwo?

Obserwując moich znajomych i mojego partnera jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź – wiele!

Przede wszystkim tak jak dojrzewa matka, czy ma 20 lat czy 35, tak dojrzewa ojciec – nagle rysuje się przed nim przyszłość dziecka, nagle są przed nim postawione nowe wyzwania, nagle wielka skorupa samca pęka i staje się on czułym i ogromnie tkliwym facetem! Obserwują to zachowanie niemal wszystkie moje koleżanki – zwłaszcza dzieci do 2 roku życia wprowadzają ich w taki stan!

Nagle tatusiowie chłopców rysują w wyobraźni obraz przyszłych twardzieli i zastanawiają się, kiedy wziąć go na pierwszy mecz, jak nauczyć go, że trzeba się bronić itd. Tatusiowie dziewczynek już teraz zastanawiają się jak przepędzić absztyfikantów z podwórka i jak to będą ją chronić przed chłopakami: – Już ja wiem jacy oni są!

Ojcostwo to odpowiedzialność, to wzajemna pomoc, to dzielenie się mamą i świadomość tego, że jest z nami ktoś jeszcze…

Ojcostwo to nauka miłości, to nowe decyzje, to nowe obowiązki…

Ojcostwo to poczucie dawania dziecku wszystkiego, co najlepsze…

Ojcostwo to nauka okazywania uczuć – bo dzieci nie zadowolą się „kocham cię” raz na jakiś czas, ani pocałunkiem na do widzenia…

Ojcostwo to czas, kiedy mężczyzna (jak mówi mój partner) wie, że doszedł do punktu, z którego wszyscy są dumni – stał się PRAWDZIWYM mężczyzną:)

Georgina Gryboś

Zestaw 3: kubek i naklejka

Założę się, że dostaniecie setki długich listów z górnolotnymi opisami ojcowskiej dumy, radości, uśmiechów, achów i ochów. A tak naprawdę ojcostwo to ciężka praca.

W tych zabieganych czasach, wiecznym stresie, nieprzekraczalnych terminach itp. trudno jest być dobrym ojcem. Sprawiedliwym, wyrozumiałym, takim co to i literek pouczy i w piłkę pogra, i książeczkę poczyta, i świat objaśni.

Często żeby znaleźć chwilę dla dziecka trzeba poświęcić czas jaki mamy dla siebie, te parę minut, które z takim trudem udaje nam się wyczarować w natłoku codziennych zajęć. Ojcostwo to poświęcenie i wyrzeczenia. Taka jest prawda, ale… żaden ojciec nie zrezygnowałby z tego. Bo ojcostwo daje ogromną siłę mężczyźnie.

Gdy wracam „wymięty” z pracy do domu i rzucają się na mnie stęsknione dzieciaki, zmęczenie mija w jednej chwili :-) To jest jak zastrzyk energii, taki zdrowy dopalacz. I choć zdarzają się nam spięcia, nieposłuszeństwa, krzyki i kary, to dzień zawsze kończy się mocnym przytuleniem, buziakiem i cichutkim „kocham cię…”

Rafał Kozioł

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. miraga_ miraga_

  Ciekawe wypowiedzi. Gratki dla Tatusiów, choć i tak myslę, że największą dla nich nagrodą są ich dzieci i czas z nimi spędzony, a nie nagrody konkursowe.
  Oby więcej było takich dojrzałych, świadomych ojców, którzy będą wiedzieli, ze najważniejsze w naszym życiu jest dziecko.

 2. anusia12346 anusia12346

  gratulacje:) pieknę odpowiedzi, refleksje :) miło się czyta :) zasłużone :) nagrody jak zawsze rewelacyjne

 3. monika06 monika06

  gratulacje dla zwycięzców;)))
  przede wszystkim dla odważnych tatusiów, którzy nie boją się opisać tak szczerych wyznań i codziennych wyzwań jakie przed nimi stoją;))

 4. ewanka ewanka

  piękne wypowiedzi :-0
  A mówiłam mojemu żeby się bardziej wysilił…to wolał toczyć bitwę na poduszki z dziećmi :-D
  Gratuluję !!!

  • Dorota Dorota

   Czyli Ewanko zajął się tym, co najważniejsze ;) Pewnie będą inne okazje :)

 5. Joanna Joanna

  A ja się wzruszyłam… Pan Robert tak napisał o ojcostwie, że nic dodać, nic ująć. Gratuluję żonie takiego męża ;-) a dzieciom takiego tatusia ;-)

  • Dorota Dorota

   Joanno, ja też się wzruszyłam :) Naprawdę miło czyta się takie słowa..

 6. anusia12346 anusia12346

  mało jest takich tatusiów którzy nie kryją swoich uczuć :) no i brawo dla odważnych :)