Konflikt serologiczny – kiedy niezgodność krwi staje się problemem

Konflikt serologiczny to nieprawidłowość, która występuje tylko w okresie ciąży. Nazywany jest konfliktem matczyno-płodowym. Dotyczy sytuacji gdy grupa krwi matki i dziecka pozostaje w niekorzystnym dla siebie układzie. Jednak kobiety posiadające grupę Rh- nie muszą się obawiać, obecny rozwój medycyny sprawił, że rodzą one zdrowe i silne dzieci. To nie powinno jednak usypiać czujności. Zgodnie z zaleceniem lekarza wskazane jest wykonanie badania krwi na początku ciąży, które pozwala ocenić zagrożenie konfliktem serologicznym. O czym jeszcze należy pamiętać?

Kiedy pojawia się konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może wystąpić wtedy, gdy kobieta ma grupę krwi Rh- a mężczyzna Rh+. Problemem w takiej sytuacji stają się antygeny, które mogą wywoływać odpowiedź immunologiczną, czyli produkcję przeciwciał uderzających bezpośrednio w rozwijające się dziecko. Dzieje się tak dlatego, że matka mająca krew Rh- nosi pod sercem dziecko, które odziedziczyło krew po ojcu – Rh+, a jej organizm odbiera rozwijający się płód jak zagrożenie.

konflikt serologiczny

Szacuje się, że problem tego typu występuje u co czwartej pary. Nie w każdym przypadku dochodzi jednak do rozwoju konfliktu serologicznego. Zdarza się tak w co dziesiątej ciąży.

Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że konflikt serologiczny może wystąpić także u kobiet Rh+, dlatego lekarze, gdy jest wskazanie, zalecają wykonanie tak zwanego odczynu Coombsa. Poza tym bardzo rzadko (ale jednak) zdarza się konflikt innych grup krwi. Istnieją także inne rodzaju konfliktu, na przykład konflikt płytkowy (występuje u jednej na 1,5 tysiąca par).

Już po tym krótkim przedstawieniu, można się zorientować, że temat jest na tyle złożony i delikatny, że nie można polegać na stereotypie, że tylko kobieta z grupą Rh- jest narażona na konflikt serologiczny. Konflikt serologiczny może wystąpić u każdej przyszłej mamy.

Czy można zapobiec konfliktowi serologicznemu?

Każda przyszła mama powinna wykonać badanie grupy krwi i czynnika RH. Nawet ta, która uważa, że nie jest na niego narażona. Bardzo ważne, by zrobić to w pierwszych tygodniach ciąży, a wynik mieć przy sobie podczas wizyty u ginekologa.

Gdy wyniki badań wskażą na ryzyko konfliktu serologicznego, ciąża musi być monitorowana w szczególny sposób. Wskazane jest powtarzanie badań, by stwierdzić, czy organizm kobiety wytwarza przeciwciała. Poza tym przyszła mama powinna mieć wykonywane badania USG, które pozwolą stwierdzić, czy nie rozwija się choroba hemolityczna, w trakcie badania można ocenić także stopień przepływu krwi w tętnicy mózgu dziecka. Jeśli przepływ jest duży, istnieje ryzyko anemii.

Jeśli dochodzi do powikłań na skutek konfliktu serologicznego (a jest to rzadka sytuacja), większość problemów można leczyć już w brzuchu u mamy. Najczęściej przez pępowinę przeprowadza się transfuzję krwi Rh-, która sprawia, że krew matki nie reaguje negatywnie na rozwijający się płód. Nie ma obawy, że grupa krwi dziecka zmieni się na stałe, raczej pozwoli „zmniejszyć problem wynikający z różnych grup krwi”.

Po porodzie dziecka z grupą krwi Rh-, po poronieniu, czy też po pobieraniu płynu owodniowego podaje się mamie dziecka immunoglobulinę anty-D, która ma za zadanie zneutralizować komórki płodu we krwi matki i zapobiec powstaniu przeciwciał.

Kiedy ujawnia się konflikt serologiczny?

Statystyki pokazują, że konflikt serologiczny ujawnia się zazwyczaj w 16 tygodniu ciąży. Praktyka natomiast wskazuje, że jeśli przeciwciała nie ujawniły się do 20 tygodnia ciąży, to najprawdopodobniej się już nie pojawią.

Konflikt serologiczny a pierwsza ciąża

W pierwszej ciąży zazwyczaj nie dochodzi do konfliktu serologicznego. Zazwyczaj organizm nie zdąży wytworzyć niekorzystnych dla dziecka przeciwciał.

Trzeba jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach konflikt serologiczny w kolejnych ciążach nie stanowi problemów. Niezmiernie rzadko dochodzi do powikłań. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dziecko może cierpieć po porodzie na anemię i żółtaczkę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. ola ola

    Warto odświeżyć wątek i zaznaczyć, że do profilaktyki konfliktu serologicznego należy stosowanie zastrzyku zawierającego immunoglobuliny anty-D, podawane w 28 tc. Dotychczas zastrzyk ten był dostępny wyłącznie odpłatnie, ale od początku roku jest refundowany.

  2. AnnaK AnnaK

    Nie zgadzam się z informacjami podanymi w artykule. U mnie konflikt pojawił się w 8 miesiącu, wykryto wtedy przeciwciała na poziomie który był już niebezpieczny( wcześniej ich nie było). Dowiedziałam się też, że kolejne ciążę są obarczone ogromnym ryzykiem. Istnieją oczywiście metody leczenia, dziecku robi się w brzuchu mamy transfuzję krwi, ale jest to leczenie bardzo inwazyjne i niesie ze sobą ryzyko powikłań, nawet poronienia. Oczywiście jest szansa na urodzenie dziecka, noworodek także może mieć transfuzję, leczenie może przynieść dobre efekty. Nie można jednak powiedzieć, że konflikt serologiczny w kolejnych ciążach nie stanowi problemu. Jeśli dojdzie do immunizacji matki, jeśli krew matki zacznie atakować krew dziecka, może to stanowić bardzo poważne powikłanie.

  3. O. O.

    Ja już w drugiej ciąmiałam przeciwciała. Ale na szczęście mimo ostrej zoltaczki hemolitycznej wszytko skończyło się dobrze. Ale teraz mam problem bo jestem w 3 ciąży i nie wiem co będzie. Był ktoś w takiej sytuacji?