Komunia w małych grupach – całkiem nowa jakość

Z powodu ogłoszonej pandemii w kościołach w Polsce zostały odwołane uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. W większości parafiach nie odbędą się one ani w maju, ani w czerwcu. Zostały przesunięte na późniejsze terminy, zazwyczaj wrześniowe. Dodatkowo planuje się zmieniony charakter uroczystości. Już bez zapełnionych po brzegi kościołów, ale w niewielkich grupach. Jak odbierane są te plany? Bardzo różnie. Paradoksalnie jednak wielu rodziców odetchnęło z ulgą. Dlaczego?

W końcu będzie spokojniej

Komunia to każdego roku poważne wydarzenie, do którego przygotowujemy się przez wiele miesięcy. Dzieci uczestniczą w lekcjach w szkole, muszą uczyć się modlitw, pieśni, mają sprawdziany z religii. Systematyczne spotkania odbywają się również w kościołach. W domu trwają gorączkowe przygotowania. Komunia w ocenie wiele osób przypomina mały ślub.

W tym roku może być w końcu inaczej, spokojniej, wolniej, bez pośpiechu i tej całej otoczki, która zamazuje najważniejszy sens wydarzenia. Tak opisuje to Magda: „Przed nami komunia w tym roku, i cieszę się że może być ograniczona liczba osób. Bez tego pędu za jedzeniem, za strojami, za salą. W końcu człowiek skupi się na tym, co najważniejsze, na sakramencie.”

Indywidualnie, teraz

W niektórych parafiach istnieje możliwość zorganizowania komunii indywidualnie, dla kilkorga dzieci. Uroczystość może odbyć się w niewielkiej grupie osób, uwzględniając nałożone obostrzenia, niekoniecznie w niedzielę, ale również w tygodniu.

W większości kościołach pierwsze komunie planowane są najwcześniej na wrzesień. Kurie czekają na decyzję władz państwowych, uwzględniając, że przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii Świętej potrzebny jest 10 dniowy czas przygotowania.

Bez całej tej otoczki

Wielu rodziców na forach cieszy się z możliwości przeżycia Pierwszej Komunii Świętej inaczej. Zauważają, że to świetna wymówka, by nie organizować drogiego, wystawnego przyjęcia, do którego czuli się zmuszeni z powodów obyczajowych. Nie obrazi się ciocia, wuj, kuzynka, że nie została zaproszona. Każdy rozumie trudną sytuację.

Po cichu też cieszą się potencjalni goście, którzy zwracają uwagę na możliwość oszczędzenia sobie wielu godzin jedzenia i sporych wydatków.

Czy są osoby zawiedzione? Na pewno tak. Mnóstwo czeka na normalność, która pozwoli świętować tradycyjnie jeszcze w tym roku. Kurie nie zalecają przenoszenia uroczystości z 2020 roku na 2021 rok.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.