Komunia to ważne wydarzenie rodzinne, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Także finansowo. Nie ma co ukrywać, że wiąże się z wydatkami. I jak co roku, przy okazji tego wydarzenia, rodzą się pytania, ile przeznaczyć na prezent dla dziecka? Czy kupić coś konkretnego, a może wręczyć gotówkę, tak, by dziecko i rodzice mogli zdecydować, na co przeznaczyć otrzymane na komunię pieniądze?
Ile na komunię 2022?
Istnieje wiele sposobów podejścia do tematów. Dominują dwa:
- daje tyle, na ile mnie stać,
- daje tyle, ile trzeba dać.
Jedno z drugim może się łączyć lub niekoniecznie. Generalnie wiele osób jest honorowych i uznaje, że nawet jeśli ma niewiele, to i tak da tyle, żeby było „dobrze”, żeby się nie wstydzić, nawet jeśli trzeba będzie z tego powodu mocno zacisnąć pasa.
Organizatorzy przyjęcia komunijnego, jeśli mają mądre podejście do tematu, oczywiście nie wymagają drogich upominków. Liczy się obecność, bycie razem w tym szczególnym dla całej rodziny dniu. Nikt nie powinien czuć się zmuszony do wręczania prezentów, na których go nie stać. Tyle w teorii. A jak jest w praktyce?
Ile wynosi talerzyk? Komunia 2022
Niektórzy biorą pod uwagę kwestię kosztów, mianowicie, ile wynosi opłata za tak zwany talerzyk i wręczają tyle, by zwrócić koszt tego typu oraz jeśli się uda (są takie możliwości finansowe) dać nieco więcej – „jako prezent”.
Obecnie możliwa jest już organizacja komunii poza domem. W latach ubiegłych z uwagi na ogłoszone obostrzenia organizowało się komunię w domu, korzystając z cateringu. W 2022 roku można przyjąć gości w restauracji. Niektórzy oprócz wynajęcia sali i opłaty za jedzenie decydują się na zorganizowanie zabaw dzieciom i wynajęcie animatorki.
Koszt talerzyka za komunię 2022 kształtuje się rozmaicie. Wszystko uzależnione jest od tego, w jakim miejscu odbywa się przyjęcie. Zazwyczaj koszt to od 200-300 złotych za osobę.
Komunia 2022. Co w prezencie – w zależności jaki gość?
Niektórzy zwracają uwagę też na inną kwestię. Mianowicie przyjęło się, że najhojniejsze prezenty dają chrzestni, dziadkowie. Dalsza rodzina może sprezentować mniejszy podarunek. To pewna zasada, która dzisiaj nie zawsze jest aktualna. Coraz częściej bowiem na komunię zapraszane są tylko najbliższe osoby, stąd właściwie wszyscy poczuwają się do podobnych prezentów.
Chrzestni i dziadkowie wkładają do koperty od 400 do 1000 złotych.
Z prezentów najpopularniejsze są: zegarki (elektroniczne), biżuteria (łańcuszek, pierścionek), laptopy, tablety, smartfony, rowery. Czasami prezentowane są sprzęty muzyczne oraz inne akcesoria powiązane z hobby wybranym przez dziecko.
Jako dodatek do koperty wybiera się Biblię, słodycze przygotowane przez producentów specjalnie na te okazje – cukierki-krówki, czekoladki, bombonierki. Klasycznym dodatkiem są także kwiaty.
Komentarze