Komunia 2021 – jak wygląda? Na co trzeba się przygotować?

Po doświadczeniach komunijnych z poprzedniego roku komunia 2021 przynosi nowe wnioski. Większość rodziców decyduje się na komunię „o czasie”, mało kto  przenosi uroczystość na wrzesień czy inne miesiące, jak to było w ubiegłym roku (z uwagi na decyzje biskupów). W tym roku o terminie komunii decyduje proboszcz danej parafii wraz z rodzicami.

W praktyce okazuje się, że nauczyliśmy się żyć w czasach ogłoszonej pandemii i nie chcemy rezygnować z ważnych wydarzeń, o ile można je zorganizować.

Sezon komunijny rozpoczął się w kwietniu i trwa w najlepsze. Jak wygląda komunia 2021? Na co trzeba się przygotować?

komunia 2021

Komunia 2021 – będzie inna?

Pierwsza komunia święta to ważne wydarzenie w życiu osoby wierzącej. Dzisiaj ma charakter nie tylko religijny, ale także rodzinny. Wiąże się z uczestnictwem w uroczystej mszy świętej, a po niej w przyjęciu organizowanym dla najbliższej (i tej dalszej rodziny).

W obecnych czasach komunia nieco różni się od uroczystości z poprzednich lat. W czym tkwią różnice?

  • Przede wszystkim w większości kościołów dzieci podzielone są na mniejsze grupy. Komunie odbywają się w soboty i w niedziele na różne godziny, czasami nawet co godzinę.
  • W kościołach obowiązują limity, stąd wejście do świątyni może być trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. W zależności od wielkości kościoła – do środka mogą wejść rodzice, dzieci i dziadkowie lub tylko dzieci i rodzice.
  • W wielu parafiach zdecydowano się na transmisje internetowe z mszy świętej, tak, by w uroczystości mogło wziąć udział więcej osób.
  • Dzieci przyjmujące pierwszą komunię w kwietniu i na początku maja przeżywają swoje święto w domu. Z uwagi na to, że zamknięte są restauracje, uroczystość przenoszona jest do mieszkania. Większość decyduje się na catering, niekiedy konieczne jest ograniczenie liczby gości. Polskie realia mieszkaniowe niestety są takie, że trudno czasami przyjąć wszystkie osoby, jakie się planowało zaprosić. Zazwyczaj przyjęcia są bardziej kameralne niż w latach ubiegłych.
  • Niektórzy planują przyjęcia komunijne przy sprzyjającej aurze w ogrodzie. Zdarza się, że można liczyć na „nieoficjalną” uroczystość „w oficjalnie” zamkniętych restauracjach – zazwyczaj za zamkniętymi na klucz drzwiami, co w praktyce uniemożliwia wyjście na zewnątrz.
  • W większości kościołów komunie dzieci przyjmują tradycyjnie do ust, nie na rękę.
  • Dzieci najczęściej są w albach. W wielu kościołach wszystkie dzieci mają także takie same książeczki, modlitewniki.

Komunia w maseczkach?

Według wprowadzonych rozporządzeń, których zasadność wielu prawników (a także sądów) podważa, w kościołach konieczne jest zakrywanie ust i nosa przy pomocy maseczek.

Czy zatem dzieci pierwszokomunijne oprócz alb muszą być zaopatrzone w białe maseczki? I tak, i nie. Wszystko zależy od parafii i…samych rodziców.

Nie brakuje kościołów, w których pierwsze komunie odbywały się w połowie kwietnia i dzieci, rodzice oraz rodzina nie byli zmuszani do założenia maseczek. Na zdjęciach wszyscy prezentują się bez dodatkowych osłon twarzy. Są jednak też parafie, gdzie proboszcz wymaga stosowania się do wprowadzonych zasad i jest w swoich decyzjach bardzo kategoryczny (co nie zmienia faktu, że na zdjęciach, także grupowych, maseczkę można zdjąć).

W sklepach, także na aukcjach internetowych znajdziemy szeroki wybór maseczek komunijnych. Po liczbie zakupionych sztuk można zauważyć, że maseczki cieszą się sporą popularnością. Nie wszyscy rodzice jednak decydują się na maseczki. Wychodzą z założenia, że w takim dniu, jakim jest pierwsza komunia, zakrycie twarzy jest nie do zaakceptowania. Niektórzy mówią wprost, że nie chcą pamiątki w postaci filmu czy zdjęć, na których ich dziecko jest „zamaskowane”.

Ile trwa komunia?

Pierwsza komunia święta to ważna uroczystość. Msza święta jest bardziej uroczysta, w praktyce dłuższa.

Większość mszy, przy odpowiedniej aurze, rozpoczyna się na zewnątrz kościoła od błogosławieństwa rodziców dziecka. Następnie dzieci wraz z rodzicami wchodzą do kościoła. Najczęściej czytania są czytane przez dzieci, podobnie modlitwa powszechna, psalmy, a także podziękowania. Dzieci niosą dary, na końcu mszy często wykonywane są zdjęcia. Cała uroczystość jest rejestrowana.

W praktyce msza komunijna trwa około półtora godziny do nawet dwóch godzin.

Po mszy goście zazwyczaj zapraszani są na obiad, ciasto i tort oraz uroczystą kolację.

W wielu kościołach dzieci po mszy świętej otrzymają pamiątki. Nie ma potrzeby udania się do kościoła po raz kolejny tego samego dnia.

Po uroczystości komunii w następnym tygodniu tradycyjnie był organizowany biały tydzień (okres oktawy komunijnej), z którego w tym roku albo całkowicie się rezygnuje, albo ogranicza do jednego, dwóch dni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*