Kolor oczu niemowlaka

Gdy dziecko się rodzi, zachwycamy się nim. To naturalne, spoglądamy na małego człowieka i podziwiamy. Zastanawiamy się, do kogo maluch jest podobny. Patrzymy na wzrost, wagę, mówimy, czy dziecko jest duże, czy malutkie. Spoglądamy na usta, nosek, oczy…Wiele emocji może wzbudzać na przykład kolor oczu niemowlaka. Okazuje się bowiem, że często różni się od koloru oczu mamy i taty dziecka. Od czego zależy barwa tęczówki u noworodka? I czy to prawda, że z czasem się ona zmienia?

Kolor oczu niemowlaka

Kolor oczu niemowlaka – może się zmienić

Nie warto przywiązywać się do koloru oczu niemowlaka. Bardzo często oczy noworodka się zmieniają. Na początku mogą być bardzo ciemne, granatowe, a dopiero potem osiągają swoją docelową barwę.

Kształtowanie koloru oczu u niemowlaka może trwać nawet kilka miesięcy.

Dziecko rodzi się zazwyczaj z ciemnymi oczami. Możemy mieć wrażenie, że ma tęczówki jak węgielki, taki mocno nasycony granat. Ten następnie przechodzi zazwyczaj w błękitny. I taki możemy towarzyszyć dziecko przez pierwsze lata życia.

Docelowy kolor oczu u dziecka jest widoczny dopiero u trzylatka a nawet czterolatka. Po osiągnięciu przez dziecko czterech lat kolor oczu nie powinien ulec zmianie. Jeśli tak się dzieje, konieczna jest konsultacja lekarska. Być może to fizjologia, u niektórych dzieci kolor oczu kształtuje się dość długo, jednak może to być również objaw choroby.

Czy wszystkie niemowlaki mają niebieskie oczy?

Tak, zdecydowana większość niemowlaków ma niebieskie oczy. To dlatego, że maluszki rodzą się bez pigmentu, który odpowiada za docelowy kolor oczu.

Nie wszystkie dzieci z niebieskim odcieniem oczu będą miały taki kolor oczu do dorosłości. Duża grupa przestanie być niebieskooka, a proces zmian barwy oczu będziemy obserwować wraz z wiekiem.

Co ciekawe większość osób w Polsce ma niebieskie oczy. Jednak na całym świecie ta barwa tęczówki to cecha charakterystyczna dla mniej niż 10% ludności. 90% ludzi na świecie ma oczy brązowe lub o barwie zbliżonej do brązowej.

Oczy zmieniają kolor

Dlaczego oczy zmieniają kolor? Najczęściej niemowlę ma niebieskie oczy, które z czasem mogą ciemnieć. Dzieje się tak na skutek oddziaływania promieni słonecznych. Pod wpływem światła wytwarza się więcej melaniny, czyli barwnika, który decyduje nie tylko o zabarwieniu skóry, ale również tęczówki.

Jak dziedziczymy kolor oczu?

Przez długi czas sądzono, że niebieski kolor oczu jest recesywny. Oznacza to, że trudniej go przekazać dziecku. Jeśli oboje rodziców ma niebieskie oczy, oczywiście dziecko też takie będzie miało. Jednak jeśli jeden z rodziców ma oczy niebieskie, a drugi brązowe, to niemowlę najpewniej będzie miało docelowo brązowe oczy. Może się zdarzyć, że będzie miało niebieskie oczy, ale prawdopodobieństwo jest znacznie niższe.

Jak się sądzi obecnie? Po kim dziedziczymy kolor oczu? Rozwój genetyki pokazał, że dziedziczenie koloru oczu nie jest takie proste, jak wydawało się wcześniej. W tym procesie uczestniczy znacznie więcej genów i zmiennych niż mogłoby się nam wydawać.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*