Kolka niemowlęca – dlaczego się pojawia? Czy da się jej uniknąć?

Jedno z największych wyzwań dla młodych rodziców? Kolka niemowlęca. Nic dziwnego, jak mało co wywołuje ona konsternację, każe mierzyć się z przykrym poczuciem bezsilności. Przykro przecież patrzeć, jak maluszek płacze i jak trudno go uspokoić.

Kolka niemowlęca to popularny temat. Gdy rodzi się dziecko, jednym z częstszych pytań, jest to dotyczące właśnie jej. Gdy potwierdzasz i mówisz, że maluszek miewa kolki, zauważasz, że rozmówca współczuje. Gdy natomiast jesteś szczęściarzem i Twoja córka lub syn nie ma kolek, po drugiej stronie pojawia się uczucie ulgi. Kolka jako taka wywołuje silne emocje, nasuwa wspomnienia, sprawia, że najbliższe osoby same z siebie starają się doradzić i wesprzeć. Jeśli mają doświadczenia w tym zakresie, to wiedzą, że gdy mijają kolki, ciężar spada z serca, a rodzice mogą odetchnąć z ulgą.

Jak radzić sobie z kolką niemowlęcą? Czy da się jej zapobiegać?

Kolka niemowlęca – co to właściwie jest?

Kolka niemowlęca, mimo upływu wielu lat i przeprowadzeniu mnóstwa badań na jej temat, stanowi nadal tajemnicę. Termin ten wykorzystuje się do każdego zdrowego niemowlaka, który płacze co najmniej 3 godziny dziennie, 3 dni w tygodniu, przez okres dłuższy niż 3 tygodnie.

kolka niemowlęca

Kolkę charakteryzuje to, że bardzo trudno jej ulżyć, można mieć wrażenie, że niezależnie, co by rodzic nie robił, dziecko i tak będzie płakać…Na fakt wystąpienia kolek wpływu nie ma sposób przyjścia na świat, rodzaj karmienia (piersią czy butelką), wiek matki czy ojca.

U dzieci donoszonych kolka niemowlęca zaczyna się zazwyczaj około drugiego tygodnia życia. Niemal w każdym przypadku problemy z kolką kończą się, gdy dziecko kończy 3-4 miesiące. Dzieci, które miały kolkę w niemowlęctwie, niczym nie różnią się od tych, które nie cierpiały z jej powodu.

Co wywołuję kolkę u niemowlaka?

Przyczyny kolek nie są do końca znane. Przypuszcza się, że charakterystyczny płacz u maluszka może być wywołany przez:

  • nie do końca dojrzały układ trawienny, podatny na bolesne skurcze,
  • gromadzące się gazy wynikające z płaczu, łapczywego jedzenia,
  • działanie hormonów, które mogą powodować zmienny nastrój i ból brzucha,
  • nadwrażliwość, nadmierne pobudzenie przez światło, hałas,
  • niedojrzały układ nerwowy dziecka,
  • temperament dziecka.

Czy da się uniknąć kolki?

Niektóre źródła utrzymują, że na kolkę wyjątkowo rzadko cierpią maluszki noszone w chuście, nosidle, wszystkie te mogące długo przebywać na rękach. Teoria ta głosi, że kołysanie w trakcie chodzenia i bliskość rodzica pozwala przetrwać maluszkowi najtrudniejszy czas, tak zwany czwarty trymestr, który pozwala na ukształtowanie i wyspecjalizowanie się w pracy poszczególnych układów. Pozwala uchronić przed nadmiernymi bodźcami, uspokaja i stymuluje do rozwoju.

Pomocne w unikaniu kolki może być również masowanie dziecka, nie tylko brzuszka, ale całego ciała, w celu rozluźnienia, uniknięcia napięć i poprawy funkcjonowania całego ciała.

Czy to na pewno kolka niemowlęca?

Istnieje pewien wzorzec, który sprawia, że niemal każdy płacz dziecka określamy mianem „kolka”, Warto zwrócić uwagę, że to nadużycie.

Kolka niemowlęca to specyficzny stan, który obserwuje się przez dłuższy czas, wiąże się ze sporym pobudzeniem dziecka i jest trudny w ukojeniu.

Oczywiście nie oznacza to, że nie mamy próbować. Jako rodzice powinniśmy testować stare i nowe sposoby na kolki, jednak bez tendencji do obwiniania się i nadmiernego przeżywania sytuacji (choć niewątpliwie trudno zachować dystans). Na szczęście każde dziecko wyrasta z kolki…

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.