Kolka nerkowa w ciąży

Ból w dolnej części pleców to powszechna dolegliwość dotykająca kobiety w ciąży. Zazwyczaj taki dyskomfort związany jest ze zmianami środka ciężkości spowodowanymi rosnąco stopniowo brzuchem. W niektórych przypadkach promieniujący, uciążliwy ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa stanowi jednak objaw kolki nerkowej. Dolegliwość występuje wtedy, kiedy zostanie zablokowany przepływ moczu przez drogi moczowe. W efekcie doprowadza to do powstania nierozpuszczalnych złogów, które mogą przyczynić się do rozwoju kolejnych chorób. Czym jest kolkowa nerkowa w ciąży i jakie są jej najczęstsze symptomy?

Kolka nerkowa w ciąży

Kolka nerkowa – co to za schorzenie?

W organizmie kobiet będących w ciąży zachodzi wiele istotnych zmian. Część z nich może bezpośrednio wywoływać różne dolegliwości ze strony układu moczowego. Jedną z nich jest właśnie kolka nerkowa.

Schorzenie przeważnie występuje w II lub III trymestrze ciąży. Chociaż nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla płodu to jednak może być niebezpieczne ze względu na powikłania i tendencję do nawracania. Kolkę nerkową najczęściej wywołuje ucisk na moczowody spowodowany powiększającą się macicą. Dolegliwość może wystąpić również w wyniku przyjmowania zbyt małej ilości płynów, zastoju moczu bądź jego nieprawidłowego odczynu.

Statystycznie częstotliwość występowania kolki nerkowej u ciężarnych wynosi 1/3000 kobiet. Warto zdawać sobie sprawę, że choroby tej nie należy lekceważyć, gdyż może przyczynić się do rozwoju groźniejszych dolegliwości układu moczowego. 

Przyczyny kolki nerkowej

Przyczyny występowania kolki nerkowej są dosyć zróżnicowane. Przede wszystkim pojawia się ona jednak na skutek nacisku macicy na moczowody lub nerki, co z kolei utrudnia odpływ moczu. Taka sytuacja doprowadza do wzrostu ciśnienia, wzmożonia ruchów robaczkowych, a także nadmiernych skurczy mięśniówki moczowodu. Bezpośrednią przyczynę kolki nerkowej stanowi również kamica nerkowa. Tego typu dolegliwość charakteryzuje się powstawaniem w drogach moczowych złogów zbudowanych ze związków chemicznych znajdujących się w moczu.

Kolka nerkowa u kobiet w ciąży może też wystąpić w wyniku zmian hormonalnych, które także aktywnie stymulują skurcze mięśniówki.

Wśród przyczyn rozwoju choroby specjaliści wymieniają również inne infekcje. Układ moczowy przyszłych mam ze względu na obniżoną odporność jest bardziej narażony na rozwój infekcji. Wszelkie schorzenia w jego obrębie powodują skurcze mięśni, jednocześnie hamując prawidłowy przepływ płynów, co powoduje duży ból. Kolkę nerkową wywołuje również nadmiar kwasu moczowego w moczu, zaburzenia pracy nerek oraz mechaniczne lub nabyte wady nerek.

Objawy kolki nerkowej w ciąży

Objawy kolki nerkowej są bardzo charakterystyczne, przez co łatwo je zdiagnozować. Głównym symptomem jest ogromny, bardzo silny ból pojawiający się w dole pleców. Dodatkowo może on jeszcze promieniować do pachwin oraz krocza. Dyskomfort pojawia się nagle, ponadto jest tępy, gwałtowny, wręcz obezwładniający, przez co utrudnia poruszanie się i wykonywanie najprostszych czynności. Ból spowodowany kolką nerkową może trwać zarówno parę godzin, jak i kilka dni. Wśród innych objawów świadczących o wystąpieniu tego schorzenia wymienia się:

  •  ogólne pogorszenie samopoczucia;
  • krwiomocz;
  • podwyższoną temperaturę ciała;
  • zmianę konsystencji moczu;
  • niedyspozycję ruchową;
  •  uczucie parcia na pęcherz przy jednoczesnych problemach z oddawaniem moczu;
  • mdłości lub wymioty;
  • dreszcze;
  • wydalanie małych ilości moczu;
  • omdlenia;
  • spadki ciśnienia.

Kolka nerkowa nie zagraża życiu matki i dziecka, jednak po rozpoznaniu pierwszych symptomów należy natychmiastowo udać się do lekarza. Zazwyczaj specjaliści wdrażają leczenie objawowe i zachowawcze, które pomoże załagodzić nieprzyjemne dolegliwości. W większości przypadków takie działania są wystarczające, a zalegające złogi zostają wydalone samoistnie. Koniecznie należy jednak pamiętać, że nieleczona kolka nerkowa zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, a co za tym idzie wcześniactwa u dziecka.

Bibliografia:Słowik Ł., Poński M., Cichoń T. i inni, Postępowanie u kobiety ciężarnej z kolką nerkową, „Na Ratunek”; nr 1/20.Snow-Lisy D.C., Monga M., Postępowanie z chorymi na kamicę moczową, „Ginekologia po Dyplomie” 2012.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*